Menü

Három recept szilvával

Október közepére elérkezett az igazi ősz, ami egyet jelent a színpompában úszó természettel és a rengeteg ízletes őszi gyümölccsel. A következő három recept az őszi gyümölcsök királynőjének, a szilvának különböző felhasználásához kapcsolódnak.

Vaníliás fahéjas szilvakrém leves

Az első recept egy hideg krémleves, ami talán kicsit idegen az őszi hangulatunktól, de az ízvilága annál érdekesebb és gazdagabb!

Hozzávalói:

fél tasak vaníliás pudingpor

5 dl víz

200 ml főzőtejszín

1 kávéskanál fahéj

1,5 evőkanál nádcukor

1 közepes darab alma

7 közepes darab szilva

Első lépésként hámozzuk meg az almát, majd a szilvákkal együtt vágjuk fel kisebb darabokra, hogy megpuhuljanak. Pakoljuk egy edénybe és tegyük hozzá a víz, a nádcukrot és a fahéjat, majd forraljuk fel. Keverjük össze a pudingport, a tejszínt és a vaníliás cukrot, majd amikor forr a víz, adjuk hozzá a készülő leveshez.

Az elkészült levest először hűtsük le, majd ha teljesen kihűlt tálalhatjuk is! A díszítésnél legyünk kreatívak, dobjuk fel még szilvával és más bogyós gyümölcsökkel is!

Morzsás-szilvás lepény

Egy igazi egyszerű, mégis nagyszerű desszert-recept, amit szinte minden alkalomra elkészíthetünk.

Hozzávalói:

300 g finomliszt

175 g cukor

4 evőkanál margarin

60 dkg szilva

4 evőkanál cukor

őrölt szerecsendió és fahéj

A gyümölcsöt megtisztítjuk és kimagozzuk, majd kockákra szeleteljük és megszórjuk a négy evőkanál cukorral, a fahéjjal és szerecsendióval ízlés szerint és állni hagyjuk.

Egy másik tálba szitáljuk a lisztet és a cukrot és a hideg margarint kockára szelve adjuk hozzá. A zsemlemorzsa állag eléréséig morzsoljuk a tésztát, fontos, nem kell összeállnia!

A morzsát a lecukrozott és a sütőedény aljába tett szilvára szórjuk, majd 180 fokos, előmelegített sütőben sütjük meg.

Szilvás gombóc

A harmadik recept igazi klasszikus, mindenki kedvence. Így készítheted el egyszerűen a szilvás gombócot!

Hozzávalók:

4dl víz

1 csipet só

4 evőkanál olaj

1 evőkanál porcukor

25 dekagramm liszt

1 darab tojás

8 db szilva

cukor

fahéj

zsemlemorzsa

olaj

A megtisztított, félbe vágott, magtalan szilvákat egy tálba tesszük megszórjuk őket cukorral és fahéjjal és pihenni hagyjuk.

Ezután a zsemlemorzsát kis olajon megpirítjuk és ezt is félretesszük.

Vizet forralunk, amihez olajat, sót, cukrot adunk, és hozzáadjuk a lisztet, amit gyors mozdulatokkal elkeverünk, hogy ne legyen csomós.

A csomómentes masszát leemeljük a tűzről, beleütjük a tojást, amit szintén gyors mozdulatokkal elkeverünk. Hűlni hagyjuk, majd ha már kellően kihűlt, kis gombócokat formázunk, amiket kilapítunk, belehelyezünk egy fél szilvát és beburkoljuk a tésztával.

Forrásban lévő vízbe tesszük a gombócokat, amint a víz felszínére jöttek kivesszük őket és a pirított zsemlemorzsára téve porcukorral tálaljuk.

Sipos Zsófia

Húsvét gyomorrontás nélkül

Ünnepek, alkalmak, családi evészete előtt érdemes végig gondolni, hogy mit tegyünk azért, hogy emésztési panaszok nélkül élvezhessük a finomságokat. Húsvét emésztési panaszok nélkül!

Túlevés elleni trükkök

Gátolja a túlevést minden olyan módszer, ami serkenti a dopamin termelődését. Mi a dopamin? A dopamin az agyi ideghálózatban és a mellékvesékben termelődik. Amikor nagy mennyiségben szabadul fel, akkor örömöt, elégedettség- és jutalomérzetet generál. Se a túl magas, se a túl alacsony dopaminszint nem tesz jót, előbbi ingerlékenységet, hiperaktivitást okozhat, utóbbi alacsony libidót, alvászavart, állandó fáradtságot.

Hallottál már a bentonitról?

Furcsán hangzik, ha azt mondom, hogy együnk agyagot különböző problémáinkra, pedig megoldást jelenthet sok esetben. Lássuk, mire is jó a bentonit.

Az antioxidánsok hatása a szervezetre

Az antioxidánsok széleskörű hatásait mind a mai napig kutatják, igen érdekes és izgalmas eredményekkel. Egyre több cikkben és reklámban említik őket, felhívva a figyelmet az antioxidáns anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítőkre, élelmiszerekre és kozmetikumokra. Számos előnyük között általában a már többszörösen igazolt öregedésgátló és gyulladáscsökkentő hatásukat szokták megemlíteni, de segíthetnek bizonyos betegségek megelőzésében is kezelésében is.

Bizonyított tény, hogy a whiskey kis mértékben nem káros?

Ez az alkoholos ital csökkenti a koleszterint és kimossa az artériákból a koleszterint is, amely elzárhatja az ereket. Mivel ellazítja az artériák falát, ezáltal biztosítja a vér szabad folyását. A mértékkel fogyasztott whisky egyik legjobb hatása tehát az, hogy megakadályozza az agyvérzés kialakulását.