Segítsünk a madaraknak túlélni a telet!
- Dátum: 2019.10.11., 00:50
- Martinka Dia
- ágak, alkalmatosság, alma, bolti, divatos, eleség, etetés, etető, fa, fagyok, folyamatosság, függő etető, gyomorpanaszok, ivóvíz, kenyérmorzsa, kert, madarak, madáretető, madárfajta, megfigyelés., műanyag, olajos magvak, párkány, pattogatott kukorica, rendszeresség, sütemény, szalonna, tálcás, társasház, tél, túlél, túlélés, udvar, vaj, zsír
A madaraknak gyakorlatilag az első fagyok megjelenésétől - nagyjából márciusig-, a tavasz beköszöntéig nagy szükségük van segítségre, az etetést illetően. Akár a kertünkbe, udvarunkon, akár a társasházi lakások ablakaiba helyezünk el eleséget, ivóvizet, sokat segíthetünk abban, hogy a madarak túléljék a hideg telet.
Milyen etetőt készítsünk? Sokféle típus létezik a boltokban, amit megvásárolhatunk, ha nem tudunk magunk készíteni, azonban érdemes szem előtt tartani, hogy bizonyos madárfajták, jobban szeretnek a talajról táplálkozni. Vannak, akik ágak között, vannak, akik etetőkben keresik az élelmet.
A legegyszerűbb megoldás a tálcás etető: egy egyszerű tálka vagy műanyag tálca is kiváló lehet erre a célra. Nagyon divatosak a függő etetők is manapság, melyeknek számos formája lehet a fa házikótól a kókuszdió héján át bármilyen alkalmatosságig.
A lakótelepen élőknek megoldás az ablakra és párkányra helyezhető etető. Az etetők kihelyezésénél gondoskodjunk ezek takarításáról, tisztításáról is.
A bolti egyszerűbb madáretetők körülbelül 3000Ft-nál kezdődnek, határ a csillagos ég, de azt gondolom, a gesztus a fontos, s hogy segítsünk madarainknak, ezért a táplálásukra egyszerűbb etető is megfelel. Az etető alkalmatosságokat a gyártók általában műanyagból, vagy fából készítik. A műanyag változatok rendkívül tartósak és általában valamivel olcsóbbak is, mint a fából készült típusok.
Az ivóvíz biztosítása mellett többféle eledellel is kedveskedhetünk a madárkáknak. Vehetünk olajos magvakat, például napraforgót, - természetesen a natúr, nem a pirított verziót – s keverhetünk hozzá kölest. A natúr diónak, mogyorónak szintén nagyon fognak örülni. Szárnyas kis barátaink kedvelik az állati zsiradékot is, így egy kis szalonnát, vajkockát kitéve, ideális eleséget biztosítunk számukra a hideg időben.
Az alma is egyszerű, de nagyszerű ötlet. Egészben vagy akár szeletekre vágva is felszúrhatjuk a fák ágaira, ezzel a cinegék és a rigók túlélését segítjük.
Ha a madarak téli etetésében gondolkodunk, figyeljünk arra, hogy semmiképp ne kínáljuk őket kenyérmorzsával, süteményekkel, pattogatott kukoricával, mert ezek könnyen gyomorpanaszokat okozhatnak.
Fontos a rendszeresség is, hiszen ha odaszoktatunk az etetőnkhöz madarakat, ők megszokják ezt a cselekedetünket és számítanak arra, hogy a kialakított etetőkben mindig találnak eleséget. Nekik ez a túlélést jelenti, ezért nagyon fontos a folyamatosság, ha pedig mégis megszakítjuk a táplálásukat, akkor lehetőleg ne a legnagyobb hidegben, a tél közepén tegyük.
Az etetés nagy könnyebbséget és biztonságot jelent a környék madarainak a hideg téli időben, nekünk pedig rengeteg megfigyelési élményt, segítsük őket télen! Gondoskodjunk róluk!
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.