Menü

Segítsünk a madaraknak túlélni a telet!

A madaraknak gyakorlatilag az első fagyok megjelenésétől - nagyjából márciusig-, a tavasz beköszöntéig nagy szükségük van segítségre, az etetést illetően. Akár a kertünkbe, udvarunkon, akár a társasházi lakások ablakaiba helyezünk el eleséget, ivóvizet, sokat segíthetünk abban, hogy a madarak túléljék a hideg telet.

Milyen etetőt készítsünk? Sokféle típus létezik a boltokban, amit megvásárolhatunk, ha nem tudunk magunk készíteni, azonban érdemes szem előtt tartani, hogy bizonyos madárfajták, jobban szeretnek a talajról táplálkozni. Vannak, akik ágak között, vannak, akik etetőkben keresik az élelmet.

A legegyszerűbb megoldás a tálcás etető: egy egyszerű tálka vagy műanyag tálca is kiváló lehet erre a célra. Nagyon divatosak a függő etetők is manapság, melyeknek számos formája lehet a fa házikótól a kókuszdió héján át bármilyen alkalmatosságig.

A lakótelepen élőknek megoldás az ablakra és párkányra helyezhető etető. Az etetők kihelyezésénél gondoskodjunk ezek takarításáról, tisztításáról is.

A bolti egyszerűbb madáretetők körülbelül 3000Ft-nál kezdődnek, határ a csillagos ég, de azt gondolom, a gesztus a fontos, s hogy segítsünk madarainknak, ezért a táplálásukra egyszerűbb etető is megfelel. Az etető alkalmatosságokat a gyártók általában műanyagból, vagy fából készítik. A műanyag változatok rendkívül tartósak és általában valamivel olcsóbbak is, mint a fából készült típusok.

Az ivóvíz biztosítása mellett többféle eledellel is kedveskedhetünk a madárkáknak. Vehetünk olajos magvakat, például napraforgót, - természetesen a natúr, nem a pirított verziót – s keverhetünk hozzá kölest. A natúr diónak, mogyorónak szintén nagyon fognak örülni. Szárnyas kis barátaink kedvelik az állati zsiradékot is, így egy kis szalonnát, vajkockát kitéve, ideális eleséget biztosítunk számukra a hideg időben.

Az alma is egyszerű, de nagyszerű ötlet. Egészben vagy akár szeletekre vágva is felszúrhatjuk a fák ágaira, ezzel a cinegék és a rigók túlélését segítjük.

Ha a madarak téli etetésében gondolkodunk, figyeljünk arra, hogy semmiképp ne kínáljuk őket kenyérmorzsával, süteményekkel, pattogatott kukoricával, mert ezek könnyen gyomorpanaszokat okozhatnak.

Fontos a rendszeresség is, hiszen ha odaszoktatunk az etetőnkhöz madarakat, ők megszokják ezt a cselekedetünket és számítanak arra, hogy a kialakított etetőkben mindig találnak eleséget. Nekik ez a túlélést jelenti, ezért nagyon fontos a folyamatosság, ha pedig mégis megszakítjuk a táplálásukat, akkor lehetőleg ne a legnagyobb hidegben, a tél közepén tegyük.

Az etetés nagy könnyebbséget és biztonságot jelent a környék madarainak a hideg téli időben, nekünk pedig rengeteg megfigyelési élményt, segítsük őket télen! Gondoskodjunk róluk!

Rákellenes Világséta

Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.

A gyógyfürdők varázsa

Amikor éppen túl stresszesnek éljük meg a mindennapokat, esetleg valami mozgásszervi megbetegedéssel küzdünk, vagy egyszerűen szeretnénk kicsit kikapcsolódni, mindenképp érdemes lehet ellátogatni egy gyógyfürdőbe. Hazánk több, termálvizes medencével rendelkező létesítménnyel büszkélkedhet, így kiválaszthatjuk a számunkra leginkább megfelelőt.

2025- a változás éve a kínai horoszkóp szerint

Sokféle jóslatot olvashatunk az év vége közeledtével, hogy mire számítsunk a következő, 2025-ös évben. Nézzük, mint mond a kínai asztrológia.

A tűzijáték használat szabályai és veszélyei

A tűzijáték termékek forgalmazását, illetve felhasználását Magyarországon kormányrendelet szabályozza. A vonatkozó jogszabály értelmében december 28-ától december 31-éig vásárolhatunk pirotechnikai termékeket.

Tűzijáték és ami vele jár?

Szilveszterkor sok házi kedvenc kerül utcára az ijedség miatt, az elkóborolt állatok közül pedig sokan nem is kerülnek vissza a gazdájukhoz, ezért nagyon fontos, hogy felkészüljünk az év végére és gondoskodjunk az állatok számára biztonságos környezetről.