Menü

Nő az ablakban - könyvajánló

A szerző A. J. Finn: „Nő az ablakban” című regénye 2018 legjobban várt könyve volt – olvasom a borítófotón. Kíváncsivá tesz. Kinyitom. Beleolvasok. Másfél óra múlva is ugyanott ülök és olvasom…

A történet főhőse dr. Anna Fox, aki egyedül él otthonában, New Yorkban, egy hatalmas házban, ami egykor boldog családi élete színtere volt. Férje és lánya már nincsenek vele, agorafóbiával küzd. Az agorafóbia a görög „agora” (piactér) jelentésű szóból ered, a fóbia pedig valamitől való félelmet, rettegést jelent. Az agorafóbia a nyílt tértől való félelmet jelenti, a pánikbetegség egyik fajtája, s melytől a személy szorongani kezd. Az agorafóbiában szenvedő betegek mozgástere teljesen leszűkül, csupán néhány biztonságos hely marad a számukra. Esetenként a biztonságos helyet csak saját otthonuk jelenti, messzebbre nem merészkednek (a szerk.).

Anna egy harmincas évei végén járó nő, aki korábban gyermekpszichológusként dolgozott, egy trauma miatt azonban már hónapok óta nem volt képes elhagyni házát. Anna agorafóbia nevű betegségben szenved hónapokon át, s semmi másra nem képes, mint egész nap chatelni a laptopján, idegenekkel beszélgetni, vagy folyton régi filmeket nézni, sakkozni. Gyógyszereit rendszertelenül szedi, s azokra egyre többet iszik, miközben fő tevékenysége, hogy megfigyelje szomszédjait. Fényképezőgépének objektívén keresztül követi az életüket, mindenkiről mindent tud.

Egy nap új szomszédok érkeznek. Russellék, akik beköltöznek a szemközti házba, s ezzel kezdetét veszi a cselekmény. Anna gyilkosságot lát az ablakából, vagy csak annak véli? A gyógyszereire ivott alkohol okozza kényszerképzeteit, vagy tényleg megtörtént dolgot lát? A rendőrség nem hisz neki, s már maga sem tudja mi az igazság, ingatag világa omladozni kezd.

Egy gyógyszereken élő, iszákos nő rögeszméi csupán az egész, vagy valóság? Egy idő után már saját maga sem tudja.

Hogy jön a képbe a különc albérlője, annak éjjeliszekrényén talált női fülbevaló és a fiú a szomszédból, aki segítséget kér, majd tagad, eltűnik és újra felbukkan. Mi történt az édesanyjával valójában? Mi az igazság, mi a képzelet?

Mit szól a történtekhez Anna férje és lánya, s mi történt velük? „Na, ki van itt?” – bukkannak fel időről időre a velük való beszélgetések a történet során, de kik ők, hol vannak és mi az igazság róluk? Vajon Anna szembe tud nézni a múltjával? A kérdés rengeteg és csak egyre több.

Ahogy egyre többet tudunk meg a főhős múltjáról, úgy veszi át a humor helyét a szívet tépő fájdalom és a bűntudat. A könyv központi témája a bezártság érzése, s a regényt olvasva mi is egyre inkább bezárva érezzük magunkat a könyv oldalai közé.

A „Nő az ablakban” izgalmas és fordulatos hitchcocki thriller. Megjelenése után egy héttel egyből a New York Times bestsellerlistájának élére ugrott. A könyv jogait negyven országban adták el szerte a világon, és jelenleg filmet forgatnak belőle. Megjelenése 2020 májusára várható. Bakancslistás könyv és film. Írjuk hozzá a többihez.

A fiúk is szomorúak csak nevetnek rajta - A kaszkadőr

A nemrégiben megjelent A kaszkadőr egyfajta bemutatása azon szakmának, ami nélkül a filmezés lehet nem is létezhetne. Az alkotás attraktív akciójeleneteken keresztül bemutatott szerelmi történet, ami közben meglovagolja a retró stílus világát is. Kitekint rengeteg ikonikus 80-as évekbeli alkotásra, és közben nézői szempontból egész végig fenntartja a karakterekért való izgalmat.

Bad Boys - Mindent vagy többet

Michael Bay az első két Bad Boys mozival a 90-es és a 2000-es években is megmutatta, miként kell korhatáros, mégis szórakoztató akció-vígjátékot rendezni. A két főhős, a dumák és a stílus emlékezetessé tették az akkori összképet. 17 évvel később napvilágot látott a Mindörökké rosszfiúk alcímre hallgató, afféle “visszatérés”, immár Bay nélkül. Adil el Arbi és Billal Fallah akkor elkészítették a franchise legsikeresebb darabját, ami után most jött is egy 4. rész, teljesen újult erővel.

A valódi szelíd motorosok kálváriája

A Motorosok egy letűnt korszak tesztoszteronszagú fényképalbumának bűvöletével árulja magát. A színészgárda pazar: a tüneményes Jodie Comer a szerelmes főhősnő, az überkemény Tom Hardy a bandavezér, szexi ösztönember, a vágy tárgya pedig Austin Butler. A rendező Jeff Nichols (Mud, Take shelder) dokumentarista alapossággal mutatja be a valódi „Szelíd motorosokat” azaz egy 60-as évekbeli Chicago-i motorosbanda fénykorát és átfordulását a bűnbe.

A sötétség ébredése – Az akolitus

A Star Wars egyelőre nem tudott elszakadni a Skywalker korszaktól sorozatok szintjén sem, az Andor és az Ahsoka is felidézték azt. A nemrég megjelent Az akolitus a köztársaság fénykorába kalauzolja el a nézőket, és üde színfoltja a Star Wars élőszereplős világának. Kicsit krimi, kicsit fantasy, és persze némi drámával is fűszerezik az alkotást, a kezdés nagyon ígéretes, viszont kérdéses, hogy mit hoz az évad többi része.

Esztétikusan szórakoztató világvége

Talán nem túlzás kijelenteni, hogy a videójáték-adaptációk aranykorát éljük, az utóbbi években kritikai és anyagi sikereket is arattak a különféle videójátékokból készült filmek. Gondolhatunk itt a League of Legends-ből készült Arcane-ra, ami animációs filmként a Netflixen aratott nagy sikert, vagy a Super Mario Bros.-ra. Valamint a Last of Us tavaly évi sikere után meg is érkezett egy újabb posztapokaliptikus játék képernyőre adaptálása a Fallout széria, ami egy fokkal még magasabbra teszi a lécet.