Menü

Nő az ablakban - könyvajánló

A szerző A. J. Finn: „Nő az ablakban” című regénye 2018 legjobban várt könyve volt – olvasom a borítófotón. Kíváncsivá tesz. Kinyitom. Beleolvasok. Másfél óra múlva is ugyanott ülök és olvasom…

A történet főhőse dr. Anna Fox, aki egyedül él otthonában, New Yorkban, egy hatalmas házban, ami egykor boldog családi élete színtere volt. Férje és lánya már nincsenek vele, agorafóbiával küzd. Az agorafóbia a görög „agora” (piactér) jelentésű szóból ered, a fóbia pedig valamitől való félelmet, rettegést jelent. Az agorafóbia a nyílt tértől való félelmet jelenti, a pánikbetegség egyik fajtája, s melytől a személy szorongani kezd. Az agorafóbiában szenvedő betegek mozgástere teljesen leszűkül, csupán néhány biztonságos hely marad a számukra. Esetenként a biztonságos helyet csak saját otthonuk jelenti, messzebbre nem merészkednek (a szerk.).

Anna egy harmincas évei végén járó nő, aki korábban gyermekpszichológusként dolgozott, egy trauma miatt azonban már hónapok óta nem volt képes elhagyni házát. Anna agorafóbia nevű betegségben szenved hónapokon át, s semmi másra nem képes, mint egész nap chatelni a laptopján, idegenekkel beszélgetni, vagy folyton régi filmeket nézni, sakkozni. Gyógyszereit rendszertelenül szedi, s azokra egyre többet iszik, miközben fő tevékenysége, hogy megfigyelje szomszédjait. Fényképezőgépének objektívén keresztül követi az életüket, mindenkiről mindent tud.

Egy nap új szomszédok érkeznek. Russellék, akik beköltöznek a szemközti házba, s ezzel kezdetét veszi a cselekmény. Anna gyilkosságot lát az ablakából, vagy csak annak véli? A gyógyszereire ivott alkohol okozza kényszerképzeteit, vagy tényleg megtörtént dolgot lát? A rendőrség nem hisz neki, s már maga sem tudja mi az igazság, ingatag világa omladozni kezd.

Egy gyógyszereken élő, iszákos nő rögeszméi csupán az egész, vagy valóság? Egy idő után már saját maga sem tudja.

Hogy jön a képbe a különc albérlője, annak éjjeliszekrényén talált női fülbevaló és a fiú a szomszédból, aki segítséget kér, majd tagad, eltűnik és újra felbukkan. Mi történt az édesanyjával valójában? Mi az igazság, mi a képzelet?

Mit szól a történtekhez Anna férje és lánya, s mi történt velük? „Na, ki van itt?” – bukkannak fel időről időre a velük való beszélgetések a történet során, de kik ők, hol vannak és mi az igazság róluk? Vajon Anna szembe tud nézni a múltjával? A kérdés rengeteg és csak egyre több.

Ahogy egyre többet tudunk meg a főhős múltjáról, úgy veszi át a humor helyét a szívet tépő fájdalom és a bűntudat. A könyv központi témája a bezártság érzése, s a regényt olvasva mi is egyre inkább bezárva érezzük magunkat a könyv oldalai közé.

A „Nő az ablakban” izgalmas és fordulatos hitchcocki thriller. Megjelenése után egy héttel egyből a New York Times bestsellerlistájának élére ugrott. A könyv jogait negyven országban adták el szerte a világon, és jelenleg filmet forgatnak belőle. Megjelenése 2020 májusára várható. Bakancslistás könyv és film. Írjuk hozzá a többihez.

Agatha Christie - Az Alibi

Az angol címmel megjelent Ordeal By Innocence Agatha Christie azonos című regényének legújabb minisorozatos feldolgozása. Az alkotás magyarul Az Alibi címet kapta, és alapvető témája az ártatlanság pszichológiája, valamint az ehhez való emberi viszony. Mindezt pedig már egy sokszor látott gazdag brit családon keresztül mutatja be a sorozat, jó néhány helyen modernizálva a történetet.

Eposzi bolygó foglalás – Dűne: Második rész

A Dűne: Második része máris az idei mozifilmek egyik legnagyobb, és legkomplexebb alkotása lett. Denis Villeneuve kultfilmet és eposzi nagyságú alkotást készített óriási uralkodó házakkal, galaktikus császárral, és egy kisebb sztárparádéval is. Frank Herbert regényéből nem könnyű jó sztorit csinálni, viszont a Dűne 2 olyan összetett nagyjátékfilm lett valamivel több, mint 2,5 órában amit mindenképp látni kell.

Reggae idők mozija

A nagyon várt Bob Marley: One Love -t azaz Jamaica és a reggae egyik kiemelt alakjának amerikai életrajzi filmjét nagyon bepromózták. A zene remek, a színész jól adja a főhőst, még ha kicsit jóképűbb is a kelleténél. A forgatásban bevonták a családot is. Remekmű született, vagy csak egy újabb zenei film a rajongóknak sablon elemekből és rengeteg klisével? Utánajártunk.

Út egy párkapcsolat mélyére és tovább

Justine Triet egy roppant érzékeny rendezőnő, akit a párkapcsolatok dinamikája érdekel, azon belül is az emberi ego empátiával való küzdelme. Fiatal életműve megkoronázást nyert az Arany Pálma-díjas, 5 Oscarra jelölt Egy zuhanás anatómiájával, ahol egy gyilkosság kivizsgálásán keresztül ismerhetjük meg egy író házaspár egykori közös életét. Remek színészek, pazar zene, rideg színek és fojtogató bírósági krimi hangulat. Lássuk a részleteket.

A periféria – Sorozatkritika

Lisa Joy és Jonathan Nolan viszonylag új sorozata, A periféria, William Gibson regényének alapjaira épül. A Periféria egy igazi keményvonalas sci-fi, rengeteg összetett történettel, csavarral. A sorozat világa egyszerre nyomasztó és izgalmas, a szereplői pedig emlékezetesek. A történet elejétől a végéig összetett, de a végére szinte minden összeáll.