Feltétlenül kell a gyereknek insta profil?
- Dátum: 2019.11.22., 04:51
- Martinka Dia
- baba, digitális, facebook, felelősségteljes, fénykép, fiók, fotó, gyerek, insta, kontroll, korhatár, közösségi oldal, magánügy, magánügy., népszerű, net, pedofil, poszt, profil, telefon, tiszteletben tart, újszülött, veszély, világháló
Nyilván tudom, hogy a legnépszerűbb közösségi oldalak használata korhatárhoz kötött, azonban ez könnyen kijátszható (bár ezt nem javaslom), hogy felkerülhessen a kiskorú profilja, fiókja a világhálóra, de miért is? Vagy ha már itt tartunk, tovább megyek: muszáj digitális családdá válnunk és annyi képet kiposztolnunk?
Tudom, hogy ami nincs a fészen, az nem is létezik, meg se történik és más gyereke is fent van, nehogy az enyém lemaradjon… de mégis, felelősségteljes döntés – kérdezem – feltenni a gyermekeinkről azt a rengeteg fotót a közösségi oldalakra? Kiszolgáltatni másoknak? Mi értelme van annak, hogy az újszülöttnek email-címe, fész- és insta-profilja legyen?
Ami felkerül egyszer a világhálóra, az bizony örökre ott is marad. Ezt a mondatot jól feejmbe véstem egy előadás kapcsán és szívesen leírnám háromszor ide egymás után. Azokat a kisgyerekes fotókat - pláne meztelenül a babakádban – amiket (a gyermek személyiségi jogait sértve) felteszünk e netre, mert annyira cuki, örökségként át is adjuk a gyermekeinknek, ami később kellemetlen lehet számukra, vagy ami a nagyobb veszély: kiszolgáltatjuk őket idegeneknek, roppant nagy veszélynek tesszük ki őket. Azokat a fotókat már soha többé nem tudjuk letörölni.
A gyerekünknek is van magánügye, van joga az intim szférához és ez a digitális világra is vonatkozik! Nem szabad kiszolgáltatni őt a világhálón és később sem szabad kontroll nélkül „ott felejteni” a tablet, laptop, mobiltelefon előtt, szabadon „kószálva” a digitális világban.
Figyeljük a gyerekeinket, amikor videót néznek vagy játszanak, a nagyobbak pedig ne a szobájukban egyedül használják az internetet, ahol nem tudunk rájuk odafigyelni.
Nem egyszer láttam, hogy a gyerek kérte, hogy ne fotózzák, mert nem akart facebook sztár lenni és nem szerette a rá irányított telefonokkal készített videokat sem, a szülők pedig erőltették! Ha a gyerek azt kéri, ne fotózzuk, vagy ne osszunk meg róla képet, akkor ezt maximálisan tartsuk tiszteletben, azt meg pláne, hogy más szülő gyermekéről engedély nélkül nem osztunk meg fotókat. Alap.
Sose értettem azokat a szülőket, akik meztelen fényképeket tesznek fel a netre a gyerekeikről. Egy percre se felejtsük el, mekkora veszélynek tesszük ki ezzel a gyerekeinket, ezért semmi keresnivalója nincs a világhálón a meztelen babafotóknak! Magunkról sem teszünk ki fürdőkádas képet, sem olyat, amin meztelenek vagyunk, akkor a gyermekeinkről se tegyük!
Egyrészt, mert majd pedofilok tölthetik le, ahogyan attól a legtöbben joggal félnek, illetve a meztelen test teljes magánügy, mindig is az volt.
A gyerekeinkről feltett fotók kapcsán joggal teszi fel a kérdést a szakértő: „kiknek tesszük ki ezeket a posztokat? Kikről szól ez az egész?” Nem a gyerekekről, az biztos, hanem sokkal inkább magunkról. Mert dicsekedni akarunk. Mert másoknak tudniuk kell, milyen szép, okos, aranyos gyerekeink vannak. Biztos, hogy helye van a világhálón minden első pillanatnak? Nem fizetünk érte egyszer nagy árat?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?