A kevesebb több!
- Dátum: 2020.02.26., 01:35
- Martinka Dia
- edzés, edzésterv, egészség, egyensúly, ékszer, esztétikus, fáradt, felborul, fizikai aktivitás, hormonháztartás., hormonrendszer, idegrendszer, immunrendszer, izomhúzódás, kevesebb, kimerült, kortizol, lakberendezés, lustul, pihenőnap, pszichés, regeneráció, rekreáció, ruha, sérülés, smink, stresszhormon, szakember, személyi edző, szervezet, teljesítmény, testépítő, több, túledzés, túlpörget, túlterhel, túltol, viselet
Ez igaz az élet sok területére, a sminkre, ruházatra, ékszerviseletre, lakberendezésre, hiszen ha túlzásokba esünk, vissza tetszőleg hat, „túl sok” lesz, vagy már nem esztétikus, vagy nem tesz jót. Ugyanez elmondható az edzésről is.
Mi is az a túledzés? A túledzés egy folyamat, nem pedig egyetlen túlpörgetett edzés következménye. Ha folyamatosan túlterheljük az ideg-, az immun- és a hormonális rendszerünket, akkor hamar csatlakozhatunk a túledzettek táborához.
Sajnos sokan képtelenek elszámolni a lelkükkel, ha pihenőnapot tartanak, úgy érzik ellustultak, vagy nem ehetnek annyit, esetleg pszichésen megviseli őket egy-egy edzésmentesebb nap, pedig a szakemberek, testépítők, személyi edzők nem győzik folyamatosan ismételni, hogy a pihenőnapok alatt fejlődnek az izmok, ergo a túltolt edzéssel pont az ellenkező hatást érjük el az izmosodás terén, meg még egy sor negatívumot okozunk magunknak.
A test is jelzi, mikor van szüksége pihenésre! A férjem mindig azt mondja, mikor nem akarom meghallani, hogy pihenjek, hogy a szervezet és a test is sokkal jobban reagál egy edzésre a pihenőnapot követve, sokkal jobb teljesítményre vagyunk képesek, mint egy kimerült, fáradt test esetében, amikor alig megy pl. a futás. Arról nem is beszélve, hogy ha a fizikai aktivitás és a pihenés egyensúlya felborul, bizony annak a szervezetünk látja kárát, hormonrendszerünk, immunrendszerünk, egészségi állapotunk.
A sérülések veszélye pedig még nagyobb, talán ezzel lehet legjobban hatni a maximalista sportolókra, akik nehezen engednek maguknak pihenőt, hogy ha meghúzódik egy izom, vagy netán elszakad egy achilles ín és még sorolhatnám, akkor a felépülés és teljes regeneráció akár hosszú hónapokat is igénybe vehet, ami nagy kiesés a felkészülésben, s már ezért sem érdemes megkockáztatni azt, hogy félvállról vegyük a kötelezően javasolt rekreációs időszakot.
Minél jobban túlhajtjuk magunkat, annál tovább kell majd regenerálódni és gyógyulni mozgás nélkül. Egy sportolónak, igazi sajtkukacnak, maximalistának, hiperaktív örökmozgónak ez ugye, hogy mennyire nem éri meg?
Amikor a hormonháztartásunk megfelelően működik, figyelünk az edzésre, táplálkozásra és pihenésre, a súlyvesztés is zökkenőmentesebben megy, túledzés hatására azonban megnő a kortizolszint (kortizol=stresszhormon) és minden másképp fog működni, vagy éppen nem működni, fokozva az inzulinrezisztencia és a zsírlerakódás esélyét.
Ez mind a túledzés káros hatásainak a számlájára írható, s még nem is értünk a hosszú sor végére.
A regeneráció legfontosabb része az alvás, az elegendő 7-8 óra alvás, enélkül nem megy tovább egészségesen a gépezet. A pihenés ugyanolyan fontos része az edzésprogramnak, mint a rendszeres mozgás. Nem maradsz le semmiről, ha ma pihensz.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.