Menü

A kevesebb több!

Ez igaz az élet sok területére, a sminkre, ruházatra, ékszerviseletre, lakberendezésre, hiszen ha túlzásokba esünk, vissza tetszőleg hat, „túl sok” lesz, vagy már nem esztétikus, vagy nem tesz jót. Ugyanez elmondható az edzésről is.

Mi is az a túledzés? A túledzés egy folyamat, nem pedig egyetlen túlpörgetett edzés következménye. Ha folyamatosan túlterheljük az ideg-, az immun- és a hormonális rendszerünket, akkor hamar csatlakozhatunk a túledzettek táborához.

Sajnos sokan képtelenek elszámolni a lelkükkel, ha pihenőnapot tartanak, úgy érzik ellustultak, vagy nem ehetnek annyit, esetleg pszichésen megviseli őket egy-egy edzésmentesebb nap, pedig a szakemberek, testépítők, személyi edzők nem győzik folyamatosan ismételni, hogy a pihenőnapok alatt fejlődnek az izmok, ergo a túltolt edzéssel pont az ellenkező hatást érjük el az izmosodás terén, meg még egy sor negatívumot okozunk magunknak.

A test is jelzi, mikor van szüksége pihenésre! A férjem mindig azt mondja, mikor nem akarom meghallani, hogy pihenjek, hogy a szervezet és a test is sokkal jobban reagál egy edzésre a pihenőnapot követve, sokkal jobb teljesítményre vagyunk képesek, mint egy kimerült, fáradt test esetében, amikor alig megy pl. a futás. Arról nem is beszélve, hogy ha a fizikai aktivitás és a pihenés egyensúlya felborul, bizony annak a szervezetünk látja kárát, hormonrendszerünk, immunrendszerünk, egészségi állapotunk.

A sérülések veszélye pedig még nagyobb, talán ezzel lehet legjobban hatni a maximalista sportolókra, akik nehezen engednek maguknak pihenőt, hogy ha meghúzódik egy izom, vagy netán elszakad egy achilles ín és még sorolhatnám, akkor a felépülés és teljes regeneráció akár hosszú hónapokat is igénybe vehet, ami nagy kiesés a felkészülésben, s már ezért sem érdemes megkockáztatni azt, hogy félvállról vegyük a kötelezően javasolt rekreációs időszakot.

Minél jobban túlhajtjuk magunkat, annál tovább kell majd regenerálódni és gyógyulni mozgás nélkül. Egy sportolónak, igazi sajtkukacnak, maximalistának, hiperaktív örökmozgónak ez ugye, hogy mennyire nem éri meg?

Amikor a hormonháztartásunk megfelelően működik, figyelünk az edzésre, táplálkozásra és pihenésre, a súlyvesztés is zökkenőmentesebben megy, túledzés hatására azonban megnő a kortizolszint (kortizol=stresszhormon) és minden másképp fog működni, vagy éppen nem működni, fokozva az inzulinrezisztencia és a zsírlerakódás esélyét.

Ez mind a túledzés káros hatásainak a számlájára írható, s még nem is értünk a hosszú sor végére.

A regeneráció legfontosabb része az alvás, az elegendő 7-8 óra alvás, enélkül nem megy tovább egészségesen a gépezet. A pihenés ugyanolyan fontos része az edzésprogramnak, mint a rendszeres mozgás. Nem maradsz le semmiről, ha ma pihensz.

Mantrák, hogy kevesebbet szorongj

Valószínűleg minden ember életében vannak olyan helyzetek, amikor eluralkodik rajtuk az idegeskedés és ezt nehéz kezelni. Ebben segíthet pár mantra, ami gondolati úton erősíthet.

A munkahelyi elégedettség örökös kérdése

Quiet quitting, ghosting, the Great Resignation – mind-mind olyan kifejezések, amik az elmúlt években születtek az állandó hajtás miatti kiégés és az érzelmi kimerültség hatására. A felsoroltak közül hiányzik egy új szó, a happy washing. Ezt a kifejezést azokra a munkahelyekre használják, amik csak úgy tesznek, mintha érdekelné őket a dolgozók jólléte, miközben a légkör toxikus és fojtogató. Azonban mit is jelent ez a valóságban?

Mire jó a stresszinterjú?

A kérdés nemcsak az, hogy mire jó a stresszinterjú, hanem az is, hogyan viselkedjünk ilyen helyzetben?

Horkolás: Nemcsak párunk problémája!

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásprobléma, negatív hatásai pedig kihatnak a mindennapjainkra. A horkolással összefüggő alvászavar a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.

A korán kelés egészségügyi előnyei

A bagolytípusú alvási szokásokat folytatók körében magasabb a különböző egészségügyi problémák kockázata, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, valamint a mentális egészségügyi problémák. A késői lefekvés és a késői kelés összefüggésbe hozható a rosszabb életmódbeli választásokkal is, mint például a helytelen táplálkozás vagy a csökkent fizikai aktivitás.