Gyógyszerszedés és mellékhatások
- Dátum: 2020.02.26., 01:44
- Martinka Dia
„A kockázatok és mellékhatások tekintetében kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét” – hadarjuk már fejből a reklámokból az ismert sorokat. Sajnos tény, hogy a leggyakoribb fájdalomcsillapítóktól kezdve a vényköteles orvosságokig minden gyógyszernek van bizony valamilyen mellékhatása.
Gyógyszereket veszünk be fejfájásra, hasfájásra, megfázásra és még sorolhatnám. Vannak sajnos, akik életük végéig orvosi javaslattal gyógyszerszedésre ítéltetnek, - én magam is pajzsmirigybetegként - mások a tüneteik azonnali enyhítésére nyúlnak a tablettákért. Vajon valóban tisztában vagyunk azzal, hogy a gyógyszereknek mellékhatásaik is vannak?
A gyógyszerek hatását jelentősen befolyásolhatja, hogy mikor, vagy mivel vesszük be őket, illetve milyen hatással vannak a bevitt tápanyagok, vitaminok felszívódására is. Sajnos gyakori, hogy az emberek türelmetlenül pár perc fejfájás után tabletta után kutatnak, s eszükbe sem jut, hogy esetleg keveset ittak, vagy nem aludtak eleget.
Édesanyám patikus és nagyon indokolt esetben tanácsolja nekünk a gyógyszerszedést, semmi esetre sem kapkodtunk be fájdalomcsillapítókat, fejfájásra pedig mindig azt mondja „igyál két nagy pohár vizet.”
Az emberek nagy része már egy-egy tünet jelentkezésekor automatikusan a gyógyszeresdobozban kutat türelmetlenül, nem gondolva arra, hogy milyen mellékhatásai lehetnek adott gyógyszernek, s nem olvassák el figyelmesen a gyógyszer leírását sem, pedig bizonyos gyógyszerek más készítményekkel kölcsönhatásba léphetnek, egymás hatását erősíthetik, vagy gyengíthetik, ezért nem véletlen, hogy a legtöbb gyógyszert orvos írja fel alapos vizsgálat után.
Egyes gyógyszerek a táplálkozásunkra is hatással lehetnek, pl. csökkentik, vagy növelik az étvágyat, befolyásolják az ízérzékelést, hányingert, hányást, hasmenést okozhatnak.
Visszafordítva is létrejöhet kölcsönhatás, hiszen az elfogyasztott táplálék, pl. bizonyos erős fűszerek is befolyásolhatják a gyógyszerek feloldódását, felszívódását.
A leírásban nem véletlenül szerepel az adagolás, hogy épp étkezés előtt, alatt, avagy után kell-e bevenni őket.
Az élvezeti szerek pl.: a kávé, vagy a tea, vagy az alkohol csökkentheti bizonyos vitaminok, étrendkiegészítők vagy gyógyszerek felszívódását, ezzel sincsenek sokan tisztában. Arra is figyelni kell, hogy a recept nélkül kapható gyógyszerek kölcsönhatásba kerülhetnek a velük együtt szedett más egyéb gyógyszerekkel, ezért fontos kikérni a gyógyszerész tanácsát.
Gyakori probléma sajnos, hogy az emberek nem olvassák el a betegtájékoztatót, mert túl hosszú és unalmas, vagy túlságosan apró betűvel írták, vagy egyszerűen nem érdekli őket, pedig már csak a tárolásra vonatkozó adatok miatt is fontos lenne áttanulmányozni a betegtájékoztatót, a gyógyszerleírást.
Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.
A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.