Menü

Gyógyszerszedés és mellékhatások

„A kockázatok és mellékhatások tekintetében kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét” – hadarjuk már fejből a reklámokból az ismert sorokat. Sajnos tény, hogy a leggyakoribb fájdalomcsillapítóktól kezdve a vényköteles orvosságokig minden gyógyszernek van bizony valamilyen mellékhatása.

Gyógyszereket veszünk be fejfájásra, hasfájásra, megfázásra és még sorolhatnám. Vannak sajnos, akik életük végéig orvosi javaslattal gyógyszerszedésre ítéltetnek, - én magam is pajzsmirigybetegként - mások a tüneteik azonnali enyhítésére nyúlnak a tablettákért. Vajon valóban tisztában vagyunk azzal, hogy a gyógyszereknek mellékhatásaik is vannak?

A gyógyszerek hatását jelentősen befolyásolhatja, hogy mikor, vagy mivel vesszük be őket, illetve milyen hatással vannak a bevitt tápanyagok, vitaminok felszívódására is. Sajnos gyakori, hogy az emberek türelmetlenül pár perc fejfájás után tabletta után kutatnak, s eszükbe sem jut, hogy esetleg keveset ittak, vagy nem aludtak eleget.

Édesanyám patikus és nagyon indokolt esetben tanácsolja nekünk a gyógyszerszedést, semmi esetre sem kapkodtunk be fájdalomcsillapítókat, fejfájásra pedig mindig azt mondja „igyál két nagy pohár vizet.”

Az emberek nagy része már egy-egy tünet jelentkezésekor automatikusan a gyógyszeresdobozban kutat türelmetlenül, nem gondolva arra, hogy milyen mellékhatásai lehetnek adott gyógyszernek, s nem olvassák el figyelmesen a gyógyszer leírását sem, pedig bizonyos gyógyszerek más készítményekkel kölcsönhatásba léphetnek, egymás hatását erősíthetik, vagy gyengíthetik, ezért nem véletlen, hogy a legtöbb gyógyszert orvos írja fel alapos vizsgálat után.

Egyes gyógyszerek a táplálkozásunkra is hatással lehetnek, pl. csökkentik, vagy növelik az étvágyat, befolyásolják az ízérzékelést, hányingert, hányást, hasmenést okozhatnak.

Visszafordítva is létrejöhet kölcsönhatás, hiszen az elfogyasztott táplálék, pl. bizonyos erős fűszerek is befolyásolhatják a gyógyszerek feloldódását, felszívódását.

A leírásban nem véletlenül szerepel az adagolás, hogy épp étkezés előtt, alatt, avagy után kell-e bevenni őket.

Az élvezeti szerek pl.: a kávé, vagy a tea, vagy az alkohol csökkentheti bizonyos vitaminok, étrendkiegészítők vagy gyógyszerek felszívódását, ezzel sincsenek sokan tisztában. Arra is figyelni kell, hogy a recept nélkül kapható gyógyszerek kölcsönhatásba kerülhetnek a velük együtt szedett más egyéb gyógyszerekkel, ezért fontos kikérni a gyógyszerész tanácsát.

Gyakori probléma sajnos, hogy az emberek nem olvassák el a betegtájékoztatót, mert túl hosszú és unalmas, vagy túlságosan apró betűvel írták, vagy egyszerűen nem érdekli őket, pedig már csak a tárolásra vonatkozó adatok miatt is fontos lenne áttanulmányozni a betegtájékoztatót, a gyógyszerleírást.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.


Miért kell figyelni a PH-ra?

A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!