Menü

Hogyan csökkentsd a zsiradékot?

…illetve ezáltal a bevitt, felesleges kalóriákat, amelynek elfogyasztása a pillanatok műve, de elégetni, az bizony hosszú órákat jelent az edzőteremben. Csökkentsük legalább a felére a zsírbevitelt!

Mi sem egyszerűbb ennél, mindössze pár praktika szükséges, melynek ismeretével jelentősen csökkenthető a bevitt zsiradék mennyisége.

Az tévhit, hogy zsírokra nincs szüksége az emberi szervezetnek. Ugyanolyan fontosak, mint a fehérjék, szénhidrátok, rostok, nem beszélve a zsírban oldódó vitaminokról. A mennyiség és minőség az, amit szem előtt kell tartanunk.

A minőségről, egészséges zsírokról és azok szervezetre gyakorolt hatásairól már volt szó, jól tudjuk, hogy miért jó az olíva olaj, a kókuszzsír, tökmagolaj, miért egészséges a kacsazsír, mangalicazsír és miért érdemes messzire kerülni a transzzsírsavakat tartalmazó édességeket, félkész ételeket, azonban a mennyiséget mindig érdemes szem előtt tartani.

Ha egy étel tejszínt ír elő, gondolkodás nélkül helyettesítem krémes joghurttal, a zsíros tej és túró helyett a zsírszegény változatot veszem le a polcról. Ma tárkonyos ragulevest fogok készíteni vacsira, ehhez főzőtejszín helyett kefírt fogok használni minden bizonnyal.

A mascarponés édességeket érdemes átvariálni light zsírtartalmú összetevőkre, a bő olajban sütés helyett pedig sütőben süssünk fasírtot, rántott húst.

Vendéglátós ismerősömmel volt egy vitám múlt héten az általam favorizált sütőben sütésről, aki szerint a rántott húst sose fogom olyan finomra elkészíteni sütőben, mintha bő olajba dobnám, de én azt gondolom, hogy igen. Határozottan állítom és vállalom: igen! A fasírtokat mi sütőben sütjük, kevés olajsprayvel megfújva és a rántott húst is, igen. Állítom, hogy finom, határozottan kijelentem, hogy ropogós, ellenben minimálisra csökkentettem a zsiradék mennyiségét, hiszen egy sütőben sült fasírt, sosem fog annyi olajat beszívni, mint a bő zsírban sült egészségtelen társa és a lakást sem árasztja el a kiszellőztethetetlen zsírszag.

Mindig mondom: valamit, valamiért, azonban itt kevésbé érzek kompromisszumot, hiszen nem mondtunk le az ízekről, csak a tocsogó olaj érzéséről. Arról meg könnyen. Amikor kézzel bekapkodok egy fasírtot, vagy megfogok egy rántott húst, nem marad a kezemben a fél üveg olaj, vagy zsír, hiszen nem szívta meg magát, ezáltal kevésbé is okoz gyomorproblémákat, refluxot a bő olajban sült ételekre érzékeny embereknél. Tapasztalatból mondom, hogy ez így van.

Hagymát sem dinsztelek olajon, sokkal inkább vízen, egyszerűbb is, illetve tapadásmentes, nagy serpenyőket használok, vagy párolóedényeket, amelyek megkönnyítik a zsírfelhasználás csökkentését, mindezekhez pedig olajsprayt használok. Nagy kedvencem a szilikonos sütőformák széles választéka, melyek szintén nem igénylik, hogy kizsírozzuk és lisztezzük a tepsit, tortaformát.

Remélem sikerült meggyőznöm a kedves olvasót, hogy ne vegyen egy újabb üveg étolajat, ha elfogyott, hanem keressen más, egészségesebb alternatívákat a minőségi zsírfogyasztásra és a zsírbevitel csökkentésére.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.

Élelmiszerek és adalékanyagok

Az élelmiszergyártás során 3000-nél is több különböző adalékot használnak a termékek megjelenésének, ízének és eltarthatóságának javítására. Az élelmiszer-adalékanyagok felhasználása szigorú feltételekhez kötött, ugyanis egy részük ártalmas lehet.

Vitaminok a szellemi egészségünkhöz

Testünknek különféle tápanyagokra van szüksége a megfelelő működéshez. Ahogy például az erős csontokhoz kalcium kell, a jó emésztéshez és megfelelő bélműködéshez rostok, úgy az agyunk számára is vannak fontos vitaminok és ásványi anyagok. Melyek a legfontosabb vitaminok és tápanyagok a szellemi egészségünkhöz?

A dió részeinek gyógyító hatása

A dió nem csak finom, hanem rendkívül egészséges is. Nem csak a dióbél használható fel, hanem a termés majdnem minden része.

A fermentálásról

A fermentált zöldségek nemcsak azért annyira egészségesek, mert hőkezelés nélkül, nyersen, minden tápértékével együtt fogyaszthatjuk őket, hanem mert a számunkra oly fontos pre- és probiotikumokat tartalmazzák.