Menü

Teljesítménytúrák nyomában

Kezdjük ott, hogy mi is az a TTT? A teljesítménytúra egy remek sportolási és kikapcsolódási lehetőség, Magyarországon 1981 óta létezik. A célként meghatározott távunkat - mely a 4 km-től kezdve bármennyi lehet, akár 50-60 vagy netán 80-130 km is- , a kijelölt útvonalon, térkép és jelek segítségével a megadott idő alatt legyalogolhatunk, vagy lebiciklizhetünk. A teljesítést sok helyen menetközben az ellenőrzőpontokon megkapott pecséttel kell igazolni, a díjazás pedig általában oklevél és jelvény, kitűző vagy érem, esetleg egy tál babgulyás a célban.

Mikor először kitaláltam, hogy a családdal benevezünk egy ilyen teljesítménytúrára, - 6km-re-, a nagyfiam elégedetlenkedéssel fogadta, hiszen ő inkább elvonult volna egy tablettel a kezében a szobájába hétvégén, én pedig ebben biztos voltam, ezért is éreztem, hogy mennyire jó ötlet ez a program. A kisebbik fiam nagyon élvezte, túrabotjával énekelgetve, halandzsázva menetelt a kijelölt ösvényen, a nagyfiam pedig az első két km után már - beletörődve tablet és wifi mentes programunkba -, kellő alkalmazkodással követett minket.

A kirándulás gyönyörű volt a Mecsekben, melyet később több szervezett túra is követett a naptárunkban, legutóbb a Zselicben csavarogtunk, ahol szintén teljesítménytúrán vettünk részt.

Az idő olykor kegyes, máskor esősebb és csupa sár minden, de ez nem von le semmit az élményből, sőt! A kisgyerek örül, ha végre legálisan összekenheti magát, a szüleivel együtt.

Teljesítménytúrán bárki részt vehet, nem kell tagnak lenni semmilyen egyesületnél, de aki kedvet kap ehhez, szívesen fogadják. Sok esetben van helyszíni nevezés, tehát ha aznap reggel dönt úgy a család, hogy kirándul, megteheti helyszíni nevezéssel a túrák többségénél.

Azt tapasztaltam, hogy az elmúlt évtizedekben hazánkban egyre népszerűbbé váltak a futóversenyek, a teljesítménytúrák, ahol egyszerre élvezhetjük a szabadtéri sportolás frissességét a fizikai állóképességünk próbatételével. A világhálón számos nyilvános lista áll rendelkezésre, én már ki is néztem a jövő hetit magunknak és a szüleimnek is megemlítettem, akik egyelőre nem értették, mi ez az egész, de majd hamarosan rábeszélem őket is egy rövidebb távra.

Szinte minden hétvégén rendeznek teljesítménytúrákat, többet is, csak kiválasztjuk a túranaptárból a nekünk tetszőt és már indulhatunk is. Apropó indulás… hogyan, miben.

A túrázás, erdőjárás egy közepesnek mondható távon nem igényel különleges felkészülést, legyen egy jó túracipőnk és öltözködjünk rétegesen, legyen a táskánkban szúnyog-illetve kullancselleni rovarriasztó, esőkabát és ne felejtsük otthon a szendvicseket, mint mi a múltkor.

Miért jó egy túra? Mit tud adni egy kirándulás?

Ha kell, akkor csapattal együtt egy remek közös programot, ha pedig az kell, akkor békés magányt és madárcsicsergést, gyönyörű tájakat, kikapcsolódást, mozgást. Nem gondolom drágának a nevezéseket, hiszen a futóversenyekhez képest egy teljesítménytúra 1000-2000Ft körüli összegért már nevezhető.

A túra teljesítéséért oklevél, kitűző jár, a frissítőpontokon müzliszelet, nápolyi, csoki, gyümölcs vár, a célban sokszor melegétel, vagy zsíroskenyér lila hagymával.

Léteznek kerékpáros teljesítménytúrák is, ha valakit ez jobban motivál.

Reméljük kedvet kaptál kicsit felrázni a párodat, családodat, gyermekedet és találkozunk valamelyik teljesítménytúrán.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Metamorf masszázs, a testi-lelki felfrissülés

Zöldségeinket megannyi módon fogyaszthatjuk, minél színesebb a tál, annál finomabb és egészségesebb, de ne feledkezzünk meg arról, hogy egyes zöldségek levelei is zamatosak, vitamindúsak és ezerféleképpen felhasználhatóak. Nézzük, mik ezek!

Kreatív szépségápolás házilag

Szereted a bőrödet kényeztetni kicsit, de túl drágának, vagy esetleg természetellenesnek érzed a drogériában kapható termékeket? Semmi probléma, hiszen ezeket a szépségápolási termékeket elkészítheted otthon is, ehhez hoztam nektek néhány ötletet ebben a cikkben!

Miért jógázzunk rendszeresen? Mit takar a nevető jóga?

A “jóga” szó a szanksztrit “Yuj” szóból származik, ami hozzáadást, egyesülést jelent. Energia, erő és szépség hozzáadása a szellemhez, testhez és lélekhez. A jóga valódi értelme nem más, mint az elme lecsendesítése a nyugalom és az önmegvalósítás eléréséhez.