Menü

Sorozatajánló a karantén idejére

A karantén ideje alatt teljesen megváltoztak a napi beosztások, új rutin alakult ki. Ebbe pedig olyan pontok is bekerülhetnek, amire eddig nem volt idő: sorozatnézés.

A streaming szolgáltatatók aranykorát éljük, amikor szinte hetente jelenik meg új sorozat (vagy film) a Netflix, HBO GO vagy az Apple TV+ gondozásában. Ezek az alkotások pedig nagyon figyelemreméltók, hiszen nem egy közül rendkívül elgondolkodtató és akár vitaindító is.

Íme egy lista azokról a sorozatokról, amiket mindenképp érdemes megnézni a karantén egysíkú napjai alatt.

Egy fiatal zsidó lány menekülése

Deborha Feldman regénye alapján debütált az Unorthodox (magyarul A másik út címmel fut) című sorozat a Netflixen. A négyrészes alkotás nagyon hitelesen mutatja be a New York, Williamsburg kerületében élő ortodox zsidó közösséget, akik még a második világháború után Szatmárnémetiből menekültek az Egyesült Államokba. A napjainkban játszódó történet a közösség egyik tagja, Esty (Shira Haas) útkeresését mutatja be. A lány elszökik a férjétől és Berlinben keresi önmagát. Nagyon érzelmes és elgondolkodtató történet, ami megmutatja milyen hatalmas ereje van a szabadságvágynak és a saját döntéseknek.

Fordított világ

Az ikszek és nullák című sorozat szintén könyvadaptáció, Malorie Blackman irodalmi sorozatán alapszik. Egy olyan világot tár elénk, ahol a feketék alkotják a vezető réteget és a fehérek azok, akik alávetettek és lenézettek. Nagyon erős alaphelyzettel indít a történet, ami bemutatja, hogy a rasszizmus független a bőrszíntől, ugyanúgy jelen van, mint a mi valós világunkban. A történet szerint egy iksz (azaz előkelő fekete) lány és egy nulla (alárendelt fehér) fiú egymásba szeretnek. Kapcsolatuk törvény által is tiltott, ezért rendkívül veszélyes. Ők mégis együtt maradnak és szerelmük által is meg akarják változtatni a világot. Titkok, árulás és hűség és megannyi nagyon fontos kérdést vet fel a történet.

Egy igazi feminista sikersztori

A Netflix új sorozata az első afroamerikai, önerőből lett milliomos üzletasszonyát, Madam C.J. Walkert mutatja be. A rendkívül merész, bátor és ambiciózus nő, aki nem fél a férfiak erejétől és tudja, hogy többre hivatott. A Self made inspired by Madam C.J. Walker című sorozat négy része mutatja meg a szépségipar királynőjének izgalmas, kihívásokkal, sikerekkel és tragédiákkal kövezett útját, amely ma sok nőnek jelent inspirációt.

A berlini krimi

A három éve futó Babilon Berlin című sorozat Magyarországon az HBO-n érhető el. Szintén könyvadaptáció, amelynek az 1929-es Berlin adja a helyszínét. Borongós, izgalmas krimi, ami realisztikusan mutatja meg a 20-as évek Németországának problémáit. Az első világháború tragédiája még nagyon közeli, a szélsőséges politikai erők pedig a városvezetésbe és a kormányba is beszivárogtak. A náci párt felemelkedésének árnyékában nyomoz egy rendőr felügyelő, Gereon Rath (Volker Bruch) és egy szegéyn, de tehetséges fiatal lány Charlotte Ritter (Liv Lisa Fries). A különleges német alkotást ajánlom mindenkinek, aki szereti a krimiket és az izgalmas, fordulatokkal teli történelmi sztorikat.

Mi zajlik egy gyilkos tinédzser fiú lelkében?

A Kamaszok (Adolescence) egy drámába bújtatott pszichológiai horror. Mi lenne ha kiderülne, hogy egy rendes, magának való tizenéves fiút brutális gyilkossággal vádolnak meg? Mi van akkor, ha az emberölés indítéka a manoszféra és az Andrew Tate-féle toxikus gondolkodás? Avagy tényleg ennyire nem értjük és látjuk át a tinik világát.

A fanatizmus sohasem csökken, csak átalakul

A Netflixen 2023-ban bemutatott négyrészes Beckham című dokumentum sorozat fordulatos és lebilincselő karrier összegzés a labdarúgó David Beckham életéről. Önértelmezésként is tekinthetünk az alkotásra mert részben a focista saját filmes gyártócége, a sport tematikájú műsorokkal és dokumentum filmekkel foglalkozó Studio 99 készítette.

Bob Dylan rajongósimogató amerikai folklórzene-fetisisztáknak

James Mangold az egyik legfelkapottabb amerikai rendező (Észvesztő, Logan, Az aszfalt királyai), aki ezúttal Bob Dylan pár, korai zenei évét álmodta vászonra, ahogy egy, a semmiből jött elveszett fiúból kezdetben folklórzenei sztár lesz majd később örök lázadóként kulturális jelenséggé, legendává válik. Az egyértelműen rajongóknak készült Sehol se otthon című mozi hihetetlen részletgazdagsága és jó zenéi ellenére is a legtöbb gálán csak jelölésekig vitte, nem véletlenül. Lássuk a részleteket.

Szemtől szembe: egy megunhatatlan klasszikus újra a vásznon

A zsaru-gengszter egymást kiegészítő kettősségének csúcspontja, a nálunk csak 1996-ban bemutatott 3 órás akcióeposz klasszikus, a Michael Mann által levezényelt Szemtől szembe. Itt a főhősök, akiket a zsáner két élő legnagyobbja, Al Pacino és Robert De Niro alakítanak, ugyanazon érme ellentétes, mégis egymással baráti, rokonlelkű oldalát jelképezik. A filmet most, az amerikai premierje szerinti 30. évfordulója alkalmából, rövid ideig újra műsorra tűzi digitálisan felújított (4K) változatban két budapesti mozi. Az egyik legjobb gengszter-, bűnügyi film, ami valaha készült.

Grecsó Krisztián élete stand-upban

Az Egy életem színházi előadássorozatban híres művészek mesélnek az életükről, a számukra meghatározó pillanatokról és történetekről. Ennek keretében Grecsó Krisztián, méltán felkapott kortárs író életrajzi stand-upjára voltam hivatalos pár napja az Átriumba, Budapesten. Beavatást nyertem a költő munkásságába, kalandos útjába a fővárosig és persze a szegvári gyerekkorának hol abszurd, hol kínos, de mindenképpen megmosolyogtató részleteibe. A remek hangulatú sírós, nevetős estről jöjjön egy élménybeszámoló.