Menü

Egyszerű, gyors és finom – így készül a pászka

A múlt héten ünnepelt húsvét eredetileg a zsidóknál a pászka ünnepe, amikor az Egyiptomból való szabadulásra emlékeznek. Ilyenkor a pászkavacsora az ünneplés fénypontja, amikor elfogyasztják a roston sütött, keserűfüvekkel ízesített bárányt, valamint a kovásztalan kenyeret.

Napjainkban már nagyon elterjedt a pászka, amit különböző feltétekkel, sokféle módon el lehet fogyasztani. A pászka, ami macesz néven is ismert, fogyókúrázóknak és diétázóknak is finom és tápláló étel. Gluténmentes lisztekből is elkészíthető, ezért a lisztérzékenyek is bátran fogyaszthatják.

Így készül a kenyér

A kovásztalan kenyérhez csupán 3 hozzávaló szükséges, amelyeket arányaiban kell változtatni, ha kevesebbet, vagy többet szeretnél készíteni az ételből.

Ami szükséges hozzá:

100 gr liszt

1 evőkanál étolaj

ízlés szerint só

és ha kell, langyos víz.

A hozzávalókat lisztet, az olajat és a sót egyszerűen össze kell keverni és ha szükséges, annyi langyos vizet hozzáadni, hogy rugalmas legyen a tészta. Ezután kézzel kell kicsit gyúrni és dagasztani, majd az összeállt tésztát állni hagyni tizenöt percig. Miután pihentettük, válasszuk ketté és nyújtsuk ki. Ebből a mennyiségből két kenyér darab készül. A kinyújtott pászkát teflon serpenyőben kell kisütni, olaj, sem zsír nem szükséges alá.

Feltét: bármi lehet!

A kisült pászka kenyér a wrap-re nagyon hasonlít, ezért nyugodtan lehet úgy ízesíteni. Felszeletelt salátával és darabolt paradicsommal, paprikával és uborkával és öntettel tökéletes. Az öntet elkészítéséhez csak egy kis joghurt és fokhagymapor, esetleg zöldfűszerek, oregánó és bazsalikom kellenek.

Természetesen hússal is fogyasztható. Apróra vágott és borssal fűszerezve kisütött csirkehússal is tálalható, de ízlés szerint másféle húsokat is fel lehet használni.

A zöldségekkel és hússal könnyed vacsorának bármikor fogyasztható, de rágcsálnivalónak is finom, ha csak egyszerűen kisütjük. A karantén ideje alatt, amikor mindenki híján van az élesztővel, vagy spórol vele jó döntés kovásztalan kenyeret készíteni. Nem feltétlenül hagyományos ízű és fogyasztású, de különleges, ami az egybefolyó napokat is érdekessé teheti.

A zeller egy szuperétel

A zeller ismert gyógy- és fűszernövény, amely az ernyősvirágzatúak (umbelliferae) családjába tarozik. Dél-Európából terjedt el, ma többféle változata ismert.

Milyen ételhez milyen bor illik?

Az olasz konyha alaptétele az egyszerűség. Friss alapanyagok, friss fűszerek, semmi túlbonyolítás: mindössze pàr hozzávaló, a lehető legegyszerűbben összerakva, azonnal tálalva. Egy tányér tészta mindennapi fogás, melyet villámgyorsan elkészíthetünk, ám ezt is ki lehet emelni a hétköznapok szürkeségéből, ha szépen megterítünk és az étel mellé töltünk egy pohár bort.

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?