Menü

Hirtelen a magad lábára állni

A pszichológia a családfejlődés vizsgálata során több korszakra különíti el a családi életet. Hasonlóképpen szemléli, mint ahogyan egy ember életszakaszait. Azt az időszakot, amely során egy gyermek önállóvá válik, gyermekét kibocsátó család szakaszaként emlegetjük. Ez a korszak több nehézséget rejt magában a család minden tagja számára. A szülőknek meg kell birkózniuk a változással, a hirtelen nagyobb szabad térrel, a hirtelen több szabadidővel, a kevesebb kontaktussal.

A gyermekeknek pedig meg kell küzdeniük a szülői gondviselés állandóságának hiányával, a felelősség teljességével, a korlátlan szabadság egyszerre rájuk szakadó terhével. Mindez nemcsak érzelmi, hanem anyagi szinten is igénybe veszi az egyén kapacitását. Azt tekintjük a jobbik esetnek, ha ez a változás úgy történik meg, hogy oda-vissza működik egyfajta kommunikáció, konfliktus- és krízisoldás. Ekkor a szülők és a gyermekek beszélgetnek, egymással folyamatos kapcsolatban maradnak, egymást segítik a saját kríziseik megoldásában. Ez, be kell vallanunk, nemcsak érzelmi szempontból fontos. Egy hirtelen önállóvá váló fiatal felnőtt ugyanis anyagi szempontból még egy jó ideig függeni fog a szüleitől, iskolájától, munkahelyétől, és anyagi támogatásra szorul.

Maga az "életkezdés" ugyanis nemcsak a mindennapi élet megfizethető költségeivel jár együtt, hanem egyszerre nagyobb kiadásokat is okoz. Új használati tárgyakat, eszközöket venni, valljuk be, nem olcsó. Ha csak edényekre, tányérokra, ágyneműre gondolunk, már ez is önmagában sokkal nagyobb kiadás, mint hinnénk, és ez még csak a jéghegy csúcsa. Ha mindezeket hirtelen nem tudja egy fiatal előteremteni a maga számára, az nem azt jelenti, hogy baj van vele. Csupán azt, hogy ezeket a dolgokat egyszerre beszerezni olyan költséget jelent, amelyet egy éppen önállósodó fiatal még nem tud vállalni.

A szülői támogatásnak része az is, hogy meggyőzik a gyermeket, nem hibás abban, hogy anyagilag nem tud hirtelen függetlenedni, és a tényleges függetlenséghez kell egy nagyobb löket, egy nagyobb segítség, ami után teljes mértékben le tud válni. Persze, nem szabad átesni a ló túloldalára. Mégis fontos, hogy a gyermek és a szülei ésszerű keretek között tudják tartani a függetlenedés kérdését. A fiatal merjen és tudjon segítséget kérni, a felnőttek pedig tudják azt felajánlani vagy megtagadni, ha úgy szükséges. Mindenekelőtt pedig ezekről tudjanak beszélni. A kommunikáció ebben az esetben az egyik legfontosabb tényező.

Varga Ágnes Kata

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.