Menü

Aerob-anaerob edzés, melyik mi is pontosan?

Férjem vett magának egy nagyon „pöpec” futóórát (majd kölcsön is fogom kérni tőle) és este elemezte nekem a futásának eredményét, vagy eredményességét, értékelését. Az aerob és anaerob zóna kérdéskörénél kicsit elidőztünk, most vajon akkor melyik milyen, mit jelent és mire is jó? Tegyük tisztába ezt a két - egyébként nagyon hasznos és jótékony – edzéstípust.

„Aerob és anaerob edzések hatékonysága, jelentősége” - sokszor hallani ezeket a kifejezéseket, de kevesen tudnák megmondani, pontosan, miről is van szó. Nézzük melyik micsoda.

Az emberi testben az aerob és anaerob edzés kétféle anyagcsere folyamatot jelent; egészen pontosan pedig azt, hogy a szervezet kétféle módon jut energiához.

Az aerob edzés alatt a mozgáshoz szükséges energia nagy mennyiségű oxigén felhasználásával keletkezik, miközben a testünk a rendelkezésére álló szénhidrátokat és zsírokat úgymond oxigénégetéssel éri el.

Az aerob folyamat csekély vagy közepes erőkifejtést igényel, tehát nincs kifulladás, vagy lihegés, s még közben beszélgetni is tudunk, ilyen például egy tempós séta.

Az anaerob mozgás esetében a kellő energia előállításához a szervezetnek nincs elegendő oxigénje. Magas intenzitású mozgásformák tartoznak ide, tehát látható, hogy az anaerob mozgás rövid ideig tartható fenn, és pihenési szakasz követi. Intenzív edzésről beszélünk ebben az esetben, melynél szinte „alig kapunk levegőt”. Egy gyors sprint például ilyen.

Az aerob és anaerob edzések közti különbség tehát az erőkifejtés nagysága.

Sportóránk segítségével, vagy egyszerűen a légzésünket figyelve tudjuk megállapítani, hogy edzésünk aerob vagy anaerob tartományban van-e: ha egyenletes iram mellett tudunk még beszélgetni, aerob tartományban vagyunk, ha azonban már alig kapunk levegőt, zihálunk, akkor anaerob fázisban vagyunk.

Aerob gyakorlatok például a kocogás, a séta, a kerékpározás, a korcsolyázás, míg anaerob edzés a súlyemelés, a húzódzkodás, egy tempós sprint, egy saját testsúlyos tabata edzés.

A két edzéstípust a szívverés üteme alapján különböztethetjük meg. Anaerob edzés közben a pulzus magasabb, mint a maximumérték 70-80 százaléka, aerob edzés esetén a pulzusunk alacsonyabb. A súlyfelesleg ledolgozásához célravezetőbb az aerob edzés, míg az anaerob tréning inkább a szív, a keringés és a tüdő egészségének megőrzését segíti.

Melyik mire jó? Melyiket részesítsük előnyben? Nos ez edzettségi állapotunktól függ leginkább, de összességében elmondható, hogy mindkét edzéstípus nagyon hatékony. A legjobb a két módszer ötvözése. Az aerob mozgás növeli az állóképességet, az anaerob edzés pedig az izomzatot és a teljesítményt, valamint az aerob mozgás hatékonyságát. Zsírégetés, fogyás szempontjából a legjobb váltogatni ezeket a mozgástípusokat.

Martinka Dia

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.