Menü

Aerob-anaerob edzés, melyik mi is pontosan?

Férjem vett magának egy nagyon „pöpec” futóórát (majd kölcsön is fogom kérni tőle) és este elemezte nekem a futásának eredményét, vagy eredményességét, értékelését. Az aerob és anaerob zóna kérdéskörénél kicsit elidőztünk, most vajon akkor melyik milyen, mit jelent és mire is jó? Tegyük tisztába ezt a két - egyébként nagyon hasznos és jótékony – edzéstípust.

„Aerob és anaerob edzések hatékonysága, jelentősége” - sokszor hallani ezeket a kifejezéseket, de kevesen tudnák megmondani, pontosan, miről is van szó. Nézzük melyik micsoda.

Az emberi testben az aerob és anaerob edzés kétféle anyagcsere folyamatot jelent; egészen pontosan pedig azt, hogy a szervezet kétféle módon jut energiához.

Az aerob edzés alatt a mozgáshoz szükséges energia nagy mennyiségű oxigén felhasználásával keletkezik, miközben a testünk a rendelkezésére álló szénhidrátokat és zsírokat úgymond oxigénégetéssel éri el.

Az aerob folyamat csekély vagy közepes erőkifejtést igényel, tehát nincs kifulladás, vagy lihegés, s még közben beszélgetni is tudunk, ilyen például egy tempós séta.

Az anaerob mozgás esetében a kellő energia előállításához a szervezetnek nincs elegendő oxigénje. Magas intenzitású mozgásformák tartoznak ide, tehát látható, hogy az anaerob mozgás rövid ideig tartható fenn, és pihenési szakasz követi. Intenzív edzésről beszélünk ebben az esetben, melynél szinte „alig kapunk levegőt”. Egy gyors sprint például ilyen.

Az aerob és anaerob edzések közti különbség tehát az erőkifejtés nagysága.

Sportóránk segítségével, vagy egyszerűen a légzésünket figyelve tudjuk megállapítani, hogy edzésünk aerob vagy anaerob tartományban van-e: ha egyenletes iram mellett tudunk még beszélgetni, aerob tartományban vagyunk, ha azonban már alig kapunk levegőt, zihálunk, akkor anaerob fázisban vagyunk.

Aerob gyakorlatok például a kocogás, a séta, a kerékpározás, a korcsolyázás, míg anaerob edzés a súlyemelés, a húzódzkodás, egy tempós sprint, egy saját testsúlyos tabata edzés.

A két edzéstípust a szívverés üteme alapján különböztethetjük meg. Anaerob edzés közben a pulzus magasabb, mint a maximumérték 70-80 százaléka, aerob edzés esetén a pulzusunk alacsonyabb. A súlyfelesleg ledolgozásához célravezetőbb az aerob edzés, míg az anaerob tréning inkább a szív, a keringés és a tüdő egészségének megőrzését segíti.

Melyik mire jó? Melyiket részesítsük előnyben? Nos ez edzettségi állapotunktól függ leginkább, de összességében elmondható, hogy mindkét edzéstípus nagyon hatékony. A legjobb a két módszer ötvözése. Az aerob mozgás növeli az állóképességet, az anaerob edzés pedig az izomzatot és a teljesítményt, valamint az aerob mozgás hatékonyságát. Zsírégetés, fogyás szempontjából a legjobb váltogatni ezeket a mozgástípusokat.

Martinka Dia

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.