Aerob-anaerob edzés, melyik mi is pontosan?
- Dátum: 2020.08.08., 10:19
- Martinka Dia
- aerob, állóképesség, anaerob, anyagcsere, beszélget, edzés, edzéstípus, energia, eredményesség, erőkifejtés, értékelés, fogyás, futás, futóóra, hatékony, húzódzkodás, iram, izommunka, izomzat, jótékony, kerékpározás, keringés, kocogás, korcsolyázás, légzés, levegővétel, mozgás, oxigén, ötvöz, pulzus, séta, sport, sprint, súlyemelés, szervezet, szív, tabata. súlyfelesleg, teljesítmény., tüdő, zihál, zsírégetés
Férjem vett magának egy nagyon „pöpec” futóórát (majd kölcsön is fogom kérni tőle) és este elemezte nekem a futásának eredményét, vagy eredményességét, értékelését. Az aerob és anaerob zóna kérdéskörénél kicsit elidőztünk, most vajon akkor melyik milyen, mit jelent és mire is jó? Tegyük tisztába ezt a két - egyébként nagyon hasznos és jótékony – edzéstípust.
„Aerob és anaerob edzések hatékonysága, jelentősége” - sokszor hallani ezeket a kifejezéseket, de kevesen tudnák megmondani, pontosan, miről is van szó. Nézzük melyik micsoda.
Az emberi testben az aerob és anaerob edzés kétféle anyagcsere folyamatot jelent; egészen pontosan pedig azt, hogy a szervezet kétféle módon jut energiához.
Az aerob edzés alatt a mozgáshoz szükséges energia nagy mennyiségű oxigén felhasználásával keletkezik, miközben a testünk a rendelkezésére álló szénhidrátokat és zsírokat úgymond oxigénégetéssel éri el.
Az aerob folyamat csekély vagy közepes erőkifejtést igényel, tehát nincs kifulladás, vagy lihegés, s még közben beszélgetni is tudunk, ilyen például egy tempós séta.
Az anaerob mozgás esetében a kellő energia előállításához a szervezetnek nincs elegendő oxigénje. Magas intenzitású mozgásformák tartoznak ide, tehát látható, hogy az anaerob mozgás rövid ideig tartható fenn, és pihenési szakasz követi. Intenzív edzésről beszélünk ebben az esetben, melynél szinte „alig kapunk levegőt”. Egy gyors sprint például ilyen.
Az aerob és anaerob edzések közti különbség tehát az erőkifejtés nagysága.
Sportóránk segítségével, vagy egyszerűen a légzésünket figyelve tudjuk megállapítani, hogy edzésünk aerob vagy anaerob tartományban van-e: ha egyenletes iram mellett tudunk még beszélgetni, aerob tartományban vagyunk, ha azonban már alig kapunk levegőt, zihálunk, akkor anaerob fázisban vagyunk.
Aerob gyakorlatok például a kocogás, a séta, a kerékpározás, a korcsolyázás, míg anaerob edzés a súlyemelés, a húzódzkodás, egy tempós sprint, egy saját testsúlyos tabata edzés.
A két edzéstípust a szívverés üteme alapján különböztethetjük meg. Anaerob edzés közben a pulzus magasabb, mint a maximumérték 70-80 százaléka, aerob edzés esetén a pulzusunk alacsonyabb. A súlyfelesleg ledolgozásához célravezetőbb az aerob edzés, míg az anaerob tréning inkább a szív, a keringés és a tüdő egészségének megőrzését segíti.
Melyik mire jó? Melyiket részesítsük előnyben? Nos ez edzettségi állapotunktól függ leginkább, de összességében elmondható, hogy mindkét edzéstípus nagyon hatékony. A legjobb a két módszer ötvözése. Az aerob mozgás növeli az állóképességet, az anaerob edzés pedig az izomzatot és a teljesítményt, valamint az aerob mozgás hatékonyságát. Zsírégetés, fogyás szempontjából a legjobb váltogatni ezeket a mozgástípusokat.
Martinka Dia
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?