Menü

Aerob-anaerob edzés, melyik mi is pontosan?

Férjem vett magának egy nagyon „pöpec” futóórát (majd kölcsön is fogom kérni tőle) és este elemezte nekem a futásának eredményét, vagy eredményességét, értékelését. Az aerob és anaerob zóna kérdéskörénél kicsit elidőztünk, most vajon akkor melyik milyen, mit jelent és mire is jó? Tegyük tisztába ezt a két - egyébként nagyon hasznos és jótékony – edzéstípust.

„Aerob és anaerob edzések hatékonysága, jelentősége” - sokszor hallani ezeket a kifejezéseket, de kevesen tudnák megmondani, pontosan, miről is van szó. Nézzük melyik micsoda.

Az emberi testben az aerob és anaerob edzés kétféle anyagcsere folyamatot jelent; egészen pontosan pedig azt, hogy a szervezet kétféle módon jut energiához.

Az aerob edzés alatt a mozgáshoz szükséges energia nagy mennyiségű oxigén felhasználásával keletkezik, miközben a testünk a rendelkezésére álló szénhidrátokat és zsírokat úgymond oxigénégetéssel éri el.

Az aerob folyamat csekély vagy közepes erőkifejtést igényel, tehát nincs kifulladás, vagy lihegés, s még közben beszélgetni is tudunk, ilyen például egy tempós séta.

Az anaerob mozgás esetében a kellő energia előállításához a szervezetnek nincs elegendő oxigénje. Magas intenzitású mozgásformák tartoznak ide, tehát látható, hogy az anaerob mozgás rövid ideig tartható fenn, és pihenési szakasz követi. Intenzív edzésről beszélünk ebben az esetben, melynél szinte „alig kapunk levegőt”. Egy gyors sprint például ilyen.

Az aerob és anaerob edzések közti különbség tehát az erőkifejtés nagysága.

Sportóránk segítségével, vagy egyszerűen a légzésünket figyelve tudjuk megállapítani, hogy edzésünk aerob vagy anaerob tartományban van-e: ha egyenletes iram mellett tudunk még beszélgetni, aerob tartományban vagyunk, ha azonban már alig kapunk levegőt, zihálunk, akkor anaerob fázisban vagyunk.

Aerob gyakorlatok például a kocogás, a séta, a kerékpározás, a korcsolyázás, míg anaerob edzés a súlyemelés, a húzódzkodás, egy tempós sprint, egy saját testsúlyos tabata edzés.

A két edzéstípust a szívverés üteme alapján különböztethetjük meg. Anaerob edzés közben a pulzus magasabb, mint a maximumérték 70-80 százaléka, aerob edzés esetén a pulzusunk alacsonyabb. A súlyfelesleg ledolgozásához célravezetőbb az aerob edzés, míg az anaerob tréning inkább a szív, a keringés és a tüdő egészségének megőrzését segíti.

Melyik mire jó? Melyiket részesítsük előnyben? Nos ez edzettségi állapotunktól függ leginkább, de összességében elmondható, hogy mindkét edzéstípus nagyon hatékony. A legjobb a két módszer ötvözése. Az aerob mozgás növeli az állóképességet, az anaerob edzés pedig az izomzatot és a teljesítményt, valamint az aerob mozgás hatékonyságát. Zsírégetés, fogyás szempontjából a legjobb váltogatni ezeket a mozgástípusokat.

Martinka Dia

Koszos hatású farmer és cipő egy vagyonért?

A minap olvastam, hogy Jennifer Lopez egy piszkos, de elképesztően drága farmerban járta New York utcáit. A művésznőről tudjuk, hogy szereti kipróbálni és megmutatni az újabbnál újabb stílusirányzatokat, ám ezúttal lehet, hogy kicsit túllőtt a célon? Egy koszos farmerban járta New York utcáit, amelynek ára megdöbbentő.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.