Terhesség és székrekedés
- Dátum: 2020.08.13., 04:57
- Martinka Dia
- bab, bélrendszer, falásroham, felszívódás, folyadék, folyadékfogyasztás, gázképződés, hormon, káposzta, levegő, magzatvíz, panasz, probléma, progeszteron, puffadás, puffasztó étel, relaxál, simaizom, székrekedés, szénhidrát, tanács, táplálkozás, terhesség, testmozgás, várandós, vaspótlás., vércukor
Akik a címben magukra ismernek, tudják, hogy egyáltalán nem csip-csup dologról van szó és bizony sok mindenre kihat, ha a terhesség alatt székrekedéssel küzdünk. Hasznos tanácsokat hoztunk, melyeket természetesen nem csak a várandósok figyelmébe ajánlunk!
A puffadás, a székrekedés kihat a közérzetünkre, s akár az egész napunkat is elronthatja, főleg, ha elhúzódó, vagy gyakran ismétlődő, rendszeres problémáról van szó.
A terhesség alatt előforduló székrekedés és puffadás egyik legfőbb oka a progeszteron hormon, mely a terhesség megtartásáért felel. A hormon a bélrendszer simaizomzatát lazítja, relaxálja, emiatt gyakoribb lesz a gázképződés, a puffadás, a székrekedés. A terhesség előrehaladása során a panaszok sajnos fokozódnak.
Ami megoldást nyújthat az a táplálkozás és – ha megengedett - némi testmozgás, ez természetesen nem általánosítható, kinek mi fér bele, egy könnyű séta, vagy akár a terhességnek megfelelő torna és társai. Ezek felpörgetik kissé az anyagcserét és segítik kiküszöbölni a székrekedés problémáját.
Nagyon fontos a bő folyadékfogyasztás, a magzatvíz szempontjából is mindenképp, de a székrekedés sem orvosolható, ha nem viszünk be elég folyadékot.
A terhesség alatt a szénhidrátok fogyasztására érdemes kiemelt figyelmet fordítani, csökkenteni kell a bevitelüket, megválogatni a „jó” szénhidrátokat, melyek lassan szívódnak fel, nem emelik meg hirtelen a vércukrot és nem okoznak falásrohamokat. A puffasztó ételeket messzire kell kerülni, úgy, mint a káposztát, a babot, s a hagymát is ajánlott kerülni.
Ha többször eszünk kevesebbet, s lassan, jól megrágva nyeljük le az ételt, a gázképződés is csökken, kevesebb levegőt nyelünk.
Sajnos terhesség alatt a vaspótlás erősen megnehezíti a székrekedés elkerülésére tett erőfeszítéseinket, azonban nálam jül bevált módszert jelentenek az aszalt gyümölcsök, különösen az aszalt szilva, a jó minőségű és magas gyümölcs tartalmú szilvalekvár, a rostbevitel. Reggelente egy teáskanál bambuszrostot, vagy útifűmaghéjat langyos, citromos vízben elkeverve éhgyomorra felhajtva bizony egy órán belül megoldja a gondokat, s a napi rostbevitel fedezése is letudva.
A jól működő emésztés érdekében kerülnie kell a kismamáknak (és természetesen ajánlott másoknak is csökkenteni az alábbiak fogyasztását): cukorral édesített ételek, italok (helyette használjanak mézet), a félkész és készételek, levesporok, salátaöntetek, a magas sótartalmú fűszerkeverékek, húspácok, konzervek, mustár, sós kekszek, chipsek, ropi.
Italok szempontjából a legjobb a tiszta víz (1,5-2 liter naponta), a frissen facsart gyümölcslevek, zöldséglevek, gyümölcsteák.
Martinka Dia
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?