Menü

Óvodából iskolába!

Kevés olyan családi esemény van, amit annyi várakozás övezne, mint az iskolakezdést. Féltés, aggodalom, büszkeség kavarog a szülőkben, amikor vásárolják az iskolatáskát, csomagolják a füzeteket, készítik ki az évnyitóra vásárolt ünneplő öltözetet.

Óvodából iskolába megy a fiam idén. Hatalmas váltás a gyerekek, a szülők, az egész család életében. Változások sokasága következik: ismeretlen hely, ismeretlen felnőttek, új közösség, új csoporttársak, elvásárok, előírások, szabály és még több szabály.

Pedagógus vagyok, tudom milyen feszített tempójú munka következik, elvárásokkal, előírásokkal, szabályokkal teli mindennapokkal. Félek tőle és várom is.

Nem az iskolatáska nehéz, hanem a sok elvárás – mondják szakemberek, gyermekpszichológusok, s bizony mennyire igazuk van!

Magamat is emlékeztetem, hogy a sok fontos tanács közül a legfontosabb: csínján az elvárásokkal! Ha azt szeretném, hogy a fiam élvezze a változást, jól érezze magát az iskolában, sikeres legyen, akkor nem szabad túl sok elvárást a vállára tenni.

Nem kell drámainak érezni, ha esetleg becsúszik egy fekete pont, vagy nem úgy alakul minden, hiszen a gyermekünknek idő kell, türelem és az élethez a kisebb kudarcok is hozzátartoznak. Hagyni kell, hadd alakuljon ki a gyerek saját tanulási ritmusa, érdeklődése, feladattudata.

A család legtöbbet azzal segít legtöbbet, ha természetes módon viselkedik és kezeli a helyzeteket.

Az iskolakezdést fel lehet dobni, ha a család együtt vásárolja meg a tanévkezdéshez szükséges tanszereket, bevonjuk a gyermeket is a válogatásba, vásárlásba. Készítsünk neki íróasztalt, kis tanulósarkot, amit majd használhat, kapjon néhány vagány új ruhát, s folyamatosan bíztassuk, dicsérjük.

Segíthetjük őt azzal, ha felkészítjük, amire csak lehet! Tudjon egyedül öltözni, vécére menni, kinyitni az iskolatáskáját, kinyitni a tolltartóját, megtalálja a csomagolt enni- és innivalót. Írjuk a nevét és az óvodai jelét – mert ugye még nem tud olvasni - a holmijaira, hogy be tudja azonosítani őket. Az iskolakezdés előtt nézzétek meg együtt az iskolát, legyen a gyereknek ismerős a környezet.

Logisztikát fognak igényelni a reggelek, keljünk korábban, készítsünk reggelit, legyen nyugodt az ébredés utáni légkör, csökkentsük a kapkodást, induljon szeretetben a reggel, hiszen az a hangulat alapozza meg a napját.

Nélkülözhetetlen a szeretetteljes családi háttér. A biztonságos háttérország elengedhetetlen egy új, ismeretlen helyzetben a gyerekünk számára, ezért fontos sokszor elmondani neki, hogy bármi történik az iskolában, a szüleire mindig számíthat. Zökkenőmentes és stresszmentes iskolakezdést kívánok mindenkinek!

Martinka Dia

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.