Menü

Mit tehetünk a terhességi visszerekkel?

Kedves férfi olvasóink most nem biztos, hogy kattintottak, bár ki tudja, a férjemnek is visszeres a lába, nemcsak női probléma ez, de mondjuk tény, hogy külön kategóriát jelentenek a terhesség alatt kialakult visszerek, megpattant hajszálerek. Nekem momentán a bal lábam lett a 3. terhességem alatt számomra eléggé elkeserítő. Vajon ez végleges, már így marad, vagy kezelhető és elmúlik? Ennek néztem utána.

A várandósság hónapjai alatt szerintem elég sok nő szembesül aggódva különböző bőrproblémákkal, ekcémával, kellemetlenségekkel, pluszkilókkal, dudorodó visszerekkel. A visszerek látványa nem túl szép és bizalomgerjesztő, de nemcsak esztétikailag zavaró, hanem egészségügyi kockázatot is jelentenek.

A visszerek egyébként nemcsak a lábszárat érinthetik, igaz inkább főként lábon jellemzőek, de kialakulhatnak az alsótest más részein is. Na de miért épp terhesség alatt alakulnak ki ezek a kellemetlenségek?

Valószínűleg azért, mert a testben extra mennyiségű vér termelődik a mama és a baba táplálása, a magzat növekedése miatt, ami extra nyomást rak az erekre, ezért alakulnak ki a visszerek. Számomra jó hírt jelent, hogy mivel nálam korábban nem voltak jelen, így van esély rá, hogy a szülést követően néhány hónap múlva ezek visszerek maguktól visszahúzódnak. Ha nem, akkor érdemes különböző krémekkel elkezdeni a kezelésüket, valamint orvosnak megmutatni a szövődmények (pl. trombózisveszély) elkerülése miatt.

Léteznek tanácsok a terhesség alatti visszerek megelőzésére, bár rám ezek mind jellemzőek és ennek ellenére is kialakult a probléma, azonban érdemes ezeket a tényezőket is figyelembe venni.

Amikor csak lehet, polcoljuk fel a lábunkat. Rendszeresen végezzünk bokakörzést, és ne üljünk kereszttett lábbal. Mozogjunk, sportoljunk terhesség alatt, ha orvosunk engedi, ha mást nem, legalább napi fél óra sétát iktassunk be a napjainkba. Ne hordjunk szoros ruhadarabokat, ezek terhesség alatt amúgy sem ajánlottak. A tűsarkú cipő viselése sem tesz jót, s nem is kényelmes, illetve a növekvő pocak okozta egyensúlyproblémák miatt balesetveszélyes is. Ne hízzunk sokat! Ez rajtunk múlik, nem tanácsos 10 -12 kilónál több pluszt viselni, indokolatlan az ennél nagyobb súlygyarapodás. (Természetesen ikerterhesség esetén több lehet a megengedett hízás). A vitaminpótlás a visszerektől függetlenül is nagyon fontos a babavárás alatt, de saját magunk miatt is fontos feltölteni a vitaminkészleteinket.

Ha a szülés után néhány hónappal sem múlnak el a visszerek, akkor mindenképp orvoshoz kell fordulni a problémával és megkezdeni a kezelést.

Martinka Dia

Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek

Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?

Mit vigyen a gyerek a kollégiumba?

A tanév nemcsak a bejáró és helyi diákoknak, hanem a bentlakóknak, kollégistáknak is megkezdődik, ezért némely szülőknek még az is plusz dilemmát okoz, hogy mit vigyen a gyerek a kollégiumba?

Ha a szünet után nehezen megy a korai kelés…

A kevésbé megfeszített nyári időszak, a vakáció és a nyaralások után valószínűleg sokaknak nehezére esett hosszú idő után először újra korán kelni. Akinek gyermeke van, tudja, hogy sajnos visszaállni a korai kelésre és korábbi esti lefekvésre nem könnyű feladat, sok esetben hetekbe is telhet.

Pótvizsgázik a gyerekem

Bizony több okból is előfordulhat, hogy valakinek osztályozóvizsgát, javítóvizsgát kell tennie, nem feltétlen volt rossz tanuló vagy hanyag, az is lehet, hogy sajnos kórházban volt, huzamosabb ideig betegeskedett és emiatt maradt ki sokáig az iskolából.

„Legyen öröm az iskolakezdés” tanévkezdési adománygyűjtés

A Katolikus Karitász indén is elindította Magyarország legnagyobb iskolakezdési segélyprogramját a „Legyen öröm az iskolakezdés” elnevezésű kampányát.