Menü

Mit tehetünk a terhességi visszerekkel?

Kedves férfi olvasóink most nem biztos, hogy kattintottak, bár ki tudja, a férjemnek is visszeres a lába, nemcsak női probléma ez, de mondjuk tény, hogy külön kategóriát jelentenek a terhesség alatt kialakult visszerek, megpattant hajszálerek. Nekem momentán a bal lábam lett a 3. terhességem alatt számomra eléggé elkeserítő. Vajon ez végleges, már így marad, vagy kezelhető és elmúlik? Ennek néztem utána.

A várandósság hónapjai alatt szerintem elég sok nő szembesül aggódva különböző bőrproblémákkal, ekcémával, kellemetlenségekkel, pluszkilókkal, dudorodó visszerekkel. A visszerek látványa nem túl szép és bizalomgerjesztő, de nemcsak esztétikailag zavaró, hanem egészségügyi kockázatot is jelentenek.

A visszerek egyébként nemcsak a lábszárat érinthetik, igaz inkább főként lábon jellemzőek, de kialakulhatnak az alsótest más részein is. Na de miért épp terhesség alatt alakulnak ki ezek a kellemetlenségek?

Valószínűleg azért, mert a testben extra mennyiségű vér termelődik a mama és a baba táplálása, a magzat növekedése miatt, ami extra nyomást rak az erekre, ezért alakulnak ki a visszerek. Számomra jó hírt jelent, hogy mivel nálam korábban nem voltak jelen, így van esély rá, hogy a szülést követően néhány hónap múlva ezek visszerek maguktól visszahúzódnak. Ha nem, akkor érdemes különböző krémekkel elkezdeni a kezelésüket, valamint orvosnak megmutatni a szövődmények (pl. trombózisveszély) elkerülése miatt.

Léteznek tanácsok a terhesség alatti visszerek megelőzésére, bár rám ezek mind jellemzőek és ennek ellenére is kialakult a probléma, azonban érdemes ezeket a tényezőket is figyelembe venni.

Amikor csak lehet, polcoljuk fel a lábunkat. Rendszeresen végezzünk bokakörzést, és ne üljünk kereszttett lábbal. Mozogjunk, sportoljunk terhesség alatt, ha orvosunk engedi, ha mást nem, legalább napi fél óra sétát iktassunk be a napjainkba. Ne hordjunk szoros ruhadarabokat, ezek terhesség alatt amúgy sem ajánlottak. A tűsarkú cipő viselése sem tesz jót, s nem is kényelmes, illetve a növekvő pocak okozta egyensúlyproblémák miatt balesetveszélyes is. Ne hízzunk sokat! Ez rajtunk múlik, nem tanácsos 10 -12 kilónál több pluszt viselni, indokolatlan az ennél nagyobb súlygyarapodás. (Természetesen ikerterhesség esetén több lehet a megengedett hízás). A vitaminpótlás a visszerektől függetlenül is nagyon fontos a babavárás alatt, de saját magunk miatt is fontos feltölteni a vitaminkészleteinket.

Ha a szülés után néhány hónappal sem múlnak el a visszerek, akkor mindenképp orvoshoz kell fordulni a problémával és megkezdeni a kezelést.

Martinka Dia

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?