Ötös vizsga a fa alá
- Dátum: 2020.12.19., 03:55
- Sipos Zsófia
- karácsony, karantén, kihívás, pihenés, vizsga, vizsgaidőszak
Az iskolásoknak kitört a téli szünet, az egyetemeken csak most kezdődik a java. Tippek a téli vizsgaidőszak túléléséhez!
Már csak ötöt kell aludni és itt a karácsony, ami az ajándékok, finom ételek és az egész napos pizsamás társasok mellett az egyetemisták számára tételeket, sok tanulást és a vizsgaidőszakot is jelenti.
A téli vizsgaidőszak sok egyetemen el is kezdődött már, ami idén a tavaszihoz hasonlóan online formában zajlik. A vizsgázás módja tehát nem ismertelen, de a felkészülés mindig tartogat magában kihívásokat.
Gondolhatnánk, hogy a karantén nem okoz különösebb nehézséget a tanulók számára, hiszen úgyis egész nap a könyv felett kell ülniük, azonban ez nem így van. Aki könyvtárhoz szokott, de közös felkészüléshez, annak sokkal nehezebb egyedül, a társaitól távol tanulnia. A karantén és a járvány okozta alapvető mentális kihívásokat pedig a vizsgaidőszak alatti stressz is megnehezíti.
Koncentrálj, fókuszálj, tervezz!
A sikeres vizsgaidőszak egyik legfontosabb eleme a jó időbeosztás. Ez nemcsak a tanulási és pihenési idő arányára vonatkozik, hanem a vizsgák sorrendjére is. Különösen akkor jelentős ha több vizsga van kilátásban és nem mindegy, hogy hány nap marad a felkészülésre. Egyszerűbb vizsgákat előre, minél többet letenni karácsony előtt – sokan ilyen stratégiákkal indulnak neki a megméretettésnek.
A jó beosztás után, figyelni kell az időre is, amellett hogy hagyunk teret a pihenésnek, tudatosítani kell magunkban, hogy mi most a legfontosabb. A karácsonyi vizsgaidőszak ezért is nagyobb kihívás: az ünnepi hangulat könnyebben eltereli a figyelmet a tanulásról. Kis jutalmakkal azonban segíthetünk, hogy gyorsabban és hatékonyan sajátítsuk el az anyagot.
Minőségi kikapcsolódás
A karácsony amellett, hogy nehezíti a koncentrációt, könnyíti a pihenést. Ha már tele van a fejünk, vagy épp egy vizsgán vagyunk túl, aktívan is kipihenhetjük a fáradalmainkat. Ajándékvásárlással vagy készítéssel, karácsonyi finomságok sütésével is ki lehet kapcsolódni.
De egy ünnepi film, vagy egy hosszú séta (szigorúan este nyolc előtt) is segíthet felfrissíteni a kimerült elmét.
Együtt könnyebb!
Sok olyan egyetemi szak vagy kurzus van, ahol a csoportmunka segíti a tanulást. Ez a karantén helyzet alatt kifejezetten jó hatással is lehet, mivel egy-egy csoportos feladatmegoldás vagy vizsgafelkészülés a szociális igényeket is kielégítheti. A találkozás a csoporttársakkal, barátokkal, pedig feltölt és jobb hangulatot is ad.
A vizsgaidőszakok mindig nagy kihívással járnak, ez idén halmozottan érvényes. A koncentrált tanulás és a minőségi kikapcsolódás megfelelő aránya sokat tud segíteni.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?