Menü

Mindent a füstölőkről

Füstölőket már nagyon régóta használnak a Föld szinte minden országában.

A keresztények a Kr.u. 5. századtól égetnek füstölőket, de igazán a 14. századtól terjedt el ezek használata a temetéseken, körmeneteken. Korábban a bálványimádás eszközeként kezelték, ezért nem engedték annak elterjedését. A tibeti buddhisták a jó szellemek megidézésére használják, a kínaiak pedig megtisztulási szertartásokon, körmeneteken, mágikus rituálékon. A hinduk otthonaikban és a templomokban égetik a füstölőket már ősidőktől kezdve.

Elsősorban illatos fafajtákat, szantálfát, szárazvirágokat, gyógynövényeket égettek, az illatok egyedi jelentéssel bírnak, gyógyítanak, nyugtatnak. Keleten azt tartják, hogy füstölőt gyújtani nagylelkű áldozat, nemcsak annak, akinek gyújtják, hanem mindenkinek, akihez elér az illata. De használhatjuk tértisztításra, meditációhoz, vagy csak egyszerűen azért, hogy kellemes, nyugodt hangulatot varázsoljunk.

A hagyományok szerint a füstölőket virágolajokból, fűszerekből, gyógynövényekből keverik és "mártásos" technikával készítik, többnyire az egyes műhelyek titkos receptjei szerint. Az aromaterápia legelterjedtebb eszközei a füstölők.

Ma Dél-India a füstölőgyártás egyik központja, ahol rengeteg ében-, teak- és szantálfa nő. Ezeket felhasználják a füstölők előállításához, akárcsak az aloét és a kámforfát, a szerecsendió levelet, a pézsmát, sáfrányt, mirhát és más fűszereket. Az ilyen füstölők illata a szobákban kellemes légkört varázsol, a bútorokból és függönyökből kiviszi a dohszagot és a cigarettafüstöt.

Egyes fajták elriasztják a szúnyogokat és legyeket, mások pedig a szellemi elmélyülést segítik elő, segítik az összpontosítást, nyugtatják az idegeket, erősítik a tudatalatti érzékenységét. A füstölő egészségünkre is jótékony hatással van, a nyálkahártyát ellenállóbbá teszi a betegségekkel szemben, baktérium- és vírusölő, gyulladáscsökkentő és enyhe fertőtlenítő hatása van.

A füstölőpálcika meggyújtása

Égő gyufát tartsunk a füstölő pálcika végéhez, amíg a vége parázslani nem kezd, majd fújjuk el a lángját és állítsuk tartóba, vagy szúrjuk földbe, homokba, tehát a lehulló hamu felfogásáról mindenképp gondoskodjunk.

Indiai, tibeti és nepáli természetes füstölők

A tibeti lámák ma is az ősi recept szerint előállított füstölőket használják gyógyításra. Gyártásuk eltér a többi keleti füstölőtől. Nem tartalmaznak illóolajokat, viszont a Himalája területén található értékes fák kérgeit, gyantáit és más gyógynövények természetes keverékeit igen. Minden esetben kézzel készítik.

Közös jellemzőjük, hogy relaxálja a testet és elmét. Meditációhoz, relaxációhoz rendkívül alkalmas, segít a szorongás és stressz csökkentésében.

Néhány füstölő jelentése, aromaterápiás hatása:

Citromfű - Stimuláló, élénkítő, friss illat. Serkenti a gondolatokat, a tettrekészséget, aktivizál minden szinten. Csökkentheti a fájdalomérzetet, javítja a teljesítményt, természetes, levegős illat.

Vanília - Édes, megnyugtató illata ellazít, felemel és elégedettséggel, érzéki boldogsággal tölt el. Csillapítja a hiperaktivitást, álomba ringat.

Levendula - Spirituális szinten képviseli a tisztaságot, a csendet, az odaadó derűt, a kegyelmet és a nyugalmat. Illata hasznos lehet szorongás, depresszió, álmatlanság aromaterápiájához.

Bazsalikom - Fáradtság, túlfeszített idegállapot oldására. Görcsoldó, a belső feszültségeket, kényszereket, csapongó gondolatokat kisimítja. Segít a koncentrációban. Vita esetén segít a közös és békés megegyezés elérésében.

Sáfrány - A sáfrány szimbolizálja a nemes értékeket az életben. Szeretet, a gyógyulás, a boldogság, bölcsesség, belső erő és a tisztánlátás. A füstölő illata nyitottá tesz, segíti a meditációt, békességet hoz minden szinten.

Kellemes illatozást!

Liszli Kornélia

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!