Menü

Miért fontos a reggeli?

A reggeli legközismertebb előnye, hogy azonnal beindítja az anyagcserét. Ennek következtében több kalóriát égetünk el a nap során. Ez logikai szempontból is egyértelmű, hisz így kevesebb gyenge tápértékű ételt fogyasztunk el a nap során, hisz nem érezzük magunkat éhesnek.

Kutatások szerint azok, akik nem reggeliznek, nagyobb BMI-vel rendelkeznek. Ez annak köszönhető, hogy amikor kihagyjuk a reggelit, a testünk igyekszik minél több kalóriát megőrizni. Ezentúl a reggelit kihagyók napközben egészségtelen nassolnivalókkal pótolják az elmaradt étkezést, ami súlygyarapodáshoz, elhízáshoz vezet.

Továbbá azok, akik minden nap reggeliznek, sokkal valószínűbb, hogy elegendő gyümölcsöt és zöldséget fogyasztanak. Több fő vitamint és ásványi anyagot is visznek be a szervezetükbe, mint például a kalcium és a rostok. Emellett egy egészséges reggeli serkenti a memóriát és a koncentrációs képességet, ami a nap folyamán elég hasznos tud lenni, legyél akár diák, akár dolgozó felnőtt.

Milyen ételeket fogyasszunk tehát reggelire?

A tipikus fehérlisztes-cukros péksüteményeket és szendvicseket érdemes teljes kiőrlésű lisztből készült verzióra cserélni. Hozzájuk ideális lehet pár szelet pulyka vagy csirkemell sonka, némi zöldség, mindez leöblítve egy pohár frissen facsart citromos narancslével. Készíthetsz tojásrántottát is fele sárgájával, hozzá 1 szelet rozsos, vagy teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér.

A friss zöldségek vagy zöldségkrémek magas rosttartalmukkal javítják az emésztést, beindítják az éjszaka folyamán lelassult bélműködést. Különösen táplálóak a müzlik, gabonapelyhek.

A legtökéletesebb reggeli fogás azonban a sportolók favoritja, a magas rost és B-vitamin tartalmú zabpehely. Eheted vízben/zsírszegény tejben főzve, vagy zsírszegény natúr joghurttal. Felturbózhatod egy kisebb maréknyi mandulával, némi gyümölccsel, vagy ízesítheted fehérjeporral is!

A nap folyamán a rostok, vitaminok fogyasztása mellett, mindig fordítsunk kiemelt figyelmet a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre is!

Ha megoldható, reggelizzen együtt az egész család! Szánjunk rá időt, hogy kényelmesen és nyugodtan el tudjuk fogyasztani a remélhetőleg rostban és vitaminban gazdag reggelinket!

Liszli Kornélia

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.