Menü

Mi az a superfood?

Ha azt mondjuk superfood, vagy magyarosítva szuperétel, akkor általában zöld leveles zöldségekre, különböző egzotikus bogyós gyümölcsökre gondolunk, pedig egyszerű, hétköznapi ételek is tartozhatnak ebbe a kategóriába. Hogy csak néhányat említsek, ilyen a répa, kefír, gomba, tojás, zöld tea, fokhagyma, paradicsom, méz vagy az alma is.

Alább pedig egy bővebb lista a teljesség igénye nélkül:olíva olaj, tengeri moszat, joghurt, csicseriborsó, lazac, áfonya, avokádó, gyömbér, goji bogyó, chia mag, málna, spenót,répa, kefír, gomba, tojás, zöld tea, fokhagyma, paradicsom, méz, alma, brokkoli

Először is, a superfood neve ellenére nem képes helyettesíteni egy teljes napi tápanyagigényét egy embernek, azonban nagyon gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, vagyis inkább egy természetes táplálékkiegészítőről beszélhetünk ezesetben. A táplálkozástudomány tulajdonképpen az ételek azt a kis csoportját illeti ezzel a kifejezéssel, melyek az átlagosnál jóval több esszenciális tápanyagot, ásványi anyagot és vitamint tartalmaznak.

Bár valóban nem csodaszerekről beszélünk, de bizonyítottan rengeteg téren van szervezetünkre jótékony hatása ezeknek az élelmiszereknek. Ilyen például az öregedésgátló, immunerősítő, kedélyjavító hatásúak.

Hogy kicsit jobban bemutassam a példáim, vegyük kezdésnek a paradicsomot. A magyar konyha egyik alappillére, valamint az íze is jellegzetes azáltal, hogy olyan arányban tartalmaz különböző aroma anyagokat, amilyenben más növény egy sem. Ezen kívül magas C-vitamin tartalommal bír, de másik 11 vitamint is tartalmaz, köztük az A, B1 és B2. Gyógyhatását egyik alkaloidjának, a tomatinnak köszönheti, mely kifejezetten hatásos gombás betegségek és gyulladásos folyamatok ellen.

Egy másik fentebb említett szuperétel a tojás. Érdekes tény, hogy a tojás az egyetlen olyan étel, ami az összes esszenciális, vagyis alapvető fontosságú aminosavat tartalmazza, valamint vitaminokban is gazdag. Ha belegondolunk, a tojás fehér része végül is arra szolgálna, hogy a növekvő embriót táplálja, így nem meglepő, hogy tele van tápanyagokkal.

A felsorolás egy másik hétköznapi eleme volt a gomba is. Bár nem mindenki képes megemészteni, sokszor kapcsolódik hozzá intolerancia vagy allergia, azonban rengeteg fehérjét tartalmaz, így tökéletes helyettesítője lehet húsoknak, nehezebb ételeknek. Nem szabad elfelejteni, hogy aki vegetáriánus étrend céljából használja hús helyett, annak a húsban megtalálható, azonban a gombából hiányzó fehérjéket és aminosavakat más forrásból kell pótolnia. Ezt nevezzük egyébként komplettálásnak. Amikor húst nem fogyasztó étrendhez figyelembe vesszük, hogy a helyettesítő ételek más arányban tartalmazzák a szükséges tápanyagokat, így amiből kevéshez jutunk hozzá, egyéb forrásból pótolni kell.

Balogh Emese

A narancs jótékony hatásai

Ha a narancs előnyeiről van szó, mindenkinek az ugrik be, hogy ez az élénk színű gyümölcs remek C-vitamin-forrás. Pedig számtalan pozitív egészségügyi hatása van még, amiért érdemes gyakrabban fogyasztani. Mutatjuk, melyek ezek.

Tibeti fokhagyma kúra

A népi gyógyászat természetesen nem csak Magyarországon híres, hanem más kontinensek, más országok lakosságában is évezredek óta bevált módszer. A tibetiektől is tanulhatunk, erre jó példa a fokhagyma kúra.

Hogyan készítsünk chutneyt? Ez most lekvár vagy savanyúság?

Se nem lekvár, se nem savanyúság, még csak nem is mártás, sem nem szósz. Vagy egy kicsit mindegyik együtt, de az biztos, hogy húsok mellé zseniális! Azok, akik szeretnek kipróbálni új ízeket és textúrákat, ők biztosan szeretni fogják a „chutney”-t.

Vitaminok fontossága ősszel

Beköszöntött az ősz, sőt már a hűvöseb idő is utolért bennünket! Ilyenkor érdemes odafigyelni arra, hogy ne betegedjünk meg, és karban tartsuk az immunrendszerünket. Ennek az alapja a megfelelő táplálkozás és vitaminbevitel.

Most akkor mennyi az annyi?

Számtalan cikk és tanulmány látott már napvilágot a koffeinfogyasztással kapcsolatban. Utánanéztünk, mennyi a biztonságosan elfogyasztható napi koffeinmennyiség.

Meta cím: Most akkor mennyi az annyi?