Superfood a hozzátáplálásban
- Dátum: 2021.05.08., 09:10
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- adható, antioxidáns, beilleszthető, bevezet, egészséges, egészségtudatos, étrend, gyermekorvos., hozzátáplálás, kisgyerek, komplex, kor, superfood, táépanyagtartalom, trendi, védőnő
Az úgynevezett superfood ételekről már sokat hallottunk, talán magunk is fogyasztjuk őket rendszeresen, a kérdés azonban most az, hogy ezek a táplálékok vajon beilleszthetők a hozzátáplálásba, ha igen, akkor hány hónapos, vagy éves kortól adhatók a gyereknek?
A chia mag és a hozzá hasonló superfood ételek évekkel ezelőtt még nem voltak ismertek, ezért joggal tehetjük fel a kérdést a védőnőknek, hogy vajon mikortól vezethetőek be ezek a superfood élelmiszerek egy tudatos hozzátáplálásban, s egyáltalán valóban szükségesek?
A most trendinek számító ételeket, összetevőket a változatosság kedvéért be lehet emelni a kicsik étrendjébe alkalmanként, kis mennyiségben, de fontos hangsúlyozni, hogy semmiképpen sem nélkülözhetetlen élelmiszerek.
Nincs is egységes álláspont arra vonatkozóan, hogy mit is jelent a superfood, de ha mégis meg szeretnénk fogalmazni, akkor a magas tápanyagtartalmú élelmiszerek sorolhatóak ide.
A superfood olyan élelmiszer, ami magas tápanyagtartalommal bír, az egészségre jótékony hatású.
A superfood ételek közül nem kell a drága külföldi ételeket megvásárolni, hiszen elérhető áron van a csipkebogyó, a lenmag, az olajos magvak. Az egyszerű mézet is nevezhetnénk szupertápláléknak, olyan fantasztikus összetevői vannak, de természetesen válogathatunk a külföldi ételek közül is, lássuk mikortól adhatóak a kisgyerekeknek:
Az avokádót külföldön már hathónapos babák is kapják, nálunk azonban 10 hónapos kortól ajánlott a bevezetése.
Az első zöldségek között adható már 5-6 hónapos kortól pépesítve az édesburgonya (sokkal egészségesebb, mint a hagyományos burgonya).
7-8 hónapos gyermeknek adható a lenmag (kizárólag őrölve, ételbe keverve, sok folyadékkal fogyasztva), a csicseriborsó, a brokkoli, a fahéj.
9-10 hónapos gyermeknek adható a quinoa, a gyömbér (fűszerként, ízesítésre), az áfonya pedig másfél éves kortól ajánlott a hozzátáplálás során.
11-12 hónapos gyermeknek adható őrölve a mandula és 1-3 éves gyermek kaphat beáztatva egy teáskanál chia magot.
Szintén antioxidáns bomba, káliumban, kalciumban, C-vitaminban, E-vitaminban, folsavban és vízben oldódó B-vitamin komplexben is gazdag a gránátalma. Az ajánlások nem egységesek arra vonatkozóan, hogy mikortól adhatjuk a kicsiknek, de az biztos, hogy hároméves kor alatt a teljes magot ne adjuk. A levét a gyümölcslevekkel bevezethetjük.
Bármennyire is szuperegészséges, mégsem a babáknak való a búzafűlé, a goji bogyó. Fontos betartani, hogy mielőtt superfood élelmiszert vezetünk be kisgyermekünk étrendjébe, előtte mindenképp konzultáljunk gyermekorvosunkkal, védőnőnkkel!
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.
A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.