Túraútvonalak és turistajelzések rejtekében
- Dátum: 2021.05.13., 11:11
- Nagypál Bíborka Anna
- képek:pixabay.com
- kirándulás, mozgás, térkép, túra, túraútvonal, turistajelzés, vonal
Egyre többen tudnak már kimozdulni otthonról és például elmenni túrázni. A túrázás egy olcsó és nagyon mozgató sport, amit bárhol lehet végezni – kirándulással összekötve. Turistajelzések százai várják a kezdő turistákat is. Gondolkodtál már azon, hogy melyik mit jelent?
A túraútvonalak színei nem a nehézséget jelölik, hanem az utak fontosságát. Ezek szerint a kék a legfontosabb út, ezután következik a piros, majd a sárga, a legkevésbé fontos, népszerű út a zöld. A kék turistavonal nagyon népszerű a túrázók között, bizonyára sokan hallhattak az Országos Kékkörről, ami az egész országon át vezet. Az Országos Kékkör három részből áll: az Alföldi Kéktúrából, a Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúrából és az Országos Kéktúrából. Ezeken a vonalakon gyakorta találkozhat az ember másik túrázókkal. A zöld vonalak kevésbé ismertek, sok titkos és titokzatos vonalat rejt magában, kevesebb a túrázó a zöld turistaútvonalakon.
Magyarországon nyolcféle jelzéskód van, amik különböző helyszíneket és természeti formákat jelölnek. A sáv jelzés a fontosabb kiindulási pontoktól (pl. vasút, villamos, hajó és autóbusz állomásoktól, ill. megállóhelyektől) más hasonlóan fontos pontokig terjedő és a hegységeken (tájegységeken) keresztül vezető turistautak jelzésére szolgál. A kék vonal több tájegységen és legalább egy hegységen átvezető utakat jelöl, a piros pedig a legalább egy hegységen átvezető utak jelzésére szolgál.
A kereszt jelzés arra szolgál, hogy összekötő és átkötő vonalakat jelöljön. Ezt a fajta jelzést valamely sávjelzésből kiágazó és valamilyen fontosabb ponthoz (pl. állomáshoz vagy megállóhelyhez) vezető útjelzésére is alkalmazhatják.
A négyzetes jelzés a sávjelzésekből kiinduló és szálláshelyre, lakott településre vezető, ill. az azoktól jövő utakat jelöli. A kör jelzés sokféle lehet (teli vagy üres kör), de mindig a forrásokat jelöli, tehát ha valaki egy körjelet követ, akkor biztosan talál majd egy forrást És tudjuk, hogy túra során is nagyon fontos a hidratáltság, mindenképpen töltsük meg ilyenkor a kulacsunkat!
A háromszög jelzés más jelzésekből indul ki, de mindig a hegytetőre vezető utat jelzi. Ilyen jeleket találhatunk például a Kékestetőre vezető úton is. Az „L” alakú jelzés szintén másik jelzésekből indul ki, de ezek a jelek romokhoz, műemlékekhez vezető utakat jelölik.
Az omega jelet formázó ábra a barlangokat jelöli, az kereszttel áthúzott „M” betű a nem hivatalos Mária utat jelöli, ami Mária-kegyhelyeket érint. A zöld színű „T” betű pedig a kisebbek számára tanösvényt jelent, ahol számos informáló tábla található a környék adottságairól és különleges élővilágairól.
Nagypál Anna
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.
Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.
A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!