Menü

Mit vigyél magaddal túrázni?

Sokan nem tudják pontosan, hogy miket kell pakolni egy jó túrára a hátizsákjukba, meg hogy egyáltalán milyen nagy zsák szükséges egy kirándulásra. Az alábbiakban tanácsokat hozok nektek, mi is kerüljön bele egy ideális túrazsákba.

Kezdjük ott, hogy mekkora zsák kell túrázni? Ha többnapos kirándulásra megyünk, akkor érdemes nagy zsákot vinni, ami kábé 40-50 literes. Ami viszont a jellemzőbb, hogy a kirándulók jobban preferálják az egynapos jövünk-megyünk túrákat. Az ilyen kirándulásokhoz nem kell hatalmas 50 literes hátizsák, felesleges. Elég lehet gyerekeknek egy pici táska, szülőknek, felnőtteknek egy maximum 30 literes zsák, de lehet még az is sok.

Ha autóval megyünk, annyi előny van, hogy ott lehet hagyni dolgokat, amik a későbbekben nem kellenek. Például a váltós ruhát simán a kocsiban lehet hagyni. Ajánlom is a váltóruha elcsomagolását, hiszen túra közben leizzadunk és idegesítő lehet, ha a család kellemetlen testszagjait hazáig szagolni kell. A váltócipő kötelező elem, hiszen, ha saras lesz a cipőnk, az autó tulajdonosa biztosan nem fog neki örülni. Legyen váltós zokni is, arra az esetre, ha elmerülnénk egy nagyobb pocsolyában.

A táskába mindenképpen legyen elegendő víz. Van egy „nem hivatalos” szabály, hogy minimum annyi deciliter víz legyen nálunk, amennyi kilométert megyünk. Szerintem ez elég kevés, minimum 1-2 literrel készüljünk. Ha van forrás az úton, akkor szerencsére újra lehet tölteni a kulacsokat. Legyen elég elemózsia, hiszen a kaptatók után jóleső érzés megállni pár falatra és újból energiát nyerni. Ha szendvicseket viszünk, vigyázzunk, mert némelyik felvágott (főleg nyáron) hamar romlik, érdemes hamar elfogyasztani a szendvicseket.

Legyen nálunk zacskó a szemétnek! Van olyan útvonal, ahol végig nincs kuka, a szemetet pedig nem dobáljuk szét a természetben! Tegyük őket zacskóba és ahol van kuka, ott dobjuk ki! Mi sem borzasztóbb annál, ha sétál valaki a gyönyörű természetben, a szél meg elfújja előttünk valakinek a chipses zacskóját?

Egyéb hasznos eszköz, ami ajánlatos a túrazsákba: ragtapasz vagy kis varrós készlet. Ezek a kis készletek manapság hasznosak, van bennük olló, varró készlet és tehetünk bele ragtapaszt, ha a cipő esetleg feltörte a lábunkat. Legyen még zsebkendő vagy wc papír, hiszen a természet lágy ölén is ránk jöhet a hacacáré, legyünk felkészültek. Emiatt én még ajánlom a kézfertőtlenítőt, hogy azért némi baktériumtól megszabaduljunk. Ezek szerencsére apró tárgyak, könnyen elférnek egy kisebb zsákban is.

Jó még ha van, de nem szükséges: svájci bicska. Nagyon hasznos szerkentyű, főleg, ha sok eszközt tartalmaz, de gyerekek kezében veszélyes! Jó ha van esőkabát, ha esetleg az időjárás előrejelzés esőt jelez, akkor mindenképpen hasznos, szerencsére nem nehéz dolog.

Jó túrázást!

Nagypál Anna

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!

Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.

Kéktúrára fel!

Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.