Menü

Mit vigyél magaddal túrázni?

Sokan nem tudják pontosan, hogy miket kell pakolni egy jó túrára a hátizsákjukba, meg hogy egyáltalán milyen nagy zsák szükséges egy kirándulásra. Az alábbiakban tanácsokat hozok nektek, mi is kerüljön bele egy ideális túrazsákba.

Kezdjük ott, hogy mekkora zsák kell túrázni? Ha többnapos kirándulásra megyünk, akkor érdemes nagy zsákot vinni, ami kábé 40-50 literes. Ami viszont a jellemzőbb, hogy a kirándulók jobban preferálják az egynapos jövünk-megyünk túrákat. Az ilyen kirándulásokhoz nem kell hatalmas 50 literes hátizsák, felesleges. Elég lehet gyerekeknek egy pici táska, szülőknek, felnőtteknek egy maximum 30 literes zsák, de lehet még az is sok.

Ha autóval megyünk, annyi előny van, hogy ott lehet hagyni dolgokat, amik a későbbekben nem kellenek. Például a váltós ruhát simán a kocsiban lehet hagyni. Ajánlom is a váltóruha elcsomagolását, hiszen túra közben leizzadunk és idegesítő lehet, ha a család kellemetlen testszagjait hazáig szagolni kell. A váltócipő kötelező elem, hiszen, ha saras lesz a cipőnk, az autó tulajdonosa biztosan nem fog neki örülni. Legyen váltós zokni is, arra az esetre, ha elmerülnénk egy nagyobb pocsolyában.

A táskába mindenképpen legyen elegendő víz. Van egy „nem hivatalos” szabály, hogy minimum annyi deciliter víz legyen nálunk, amennyi kilométert megyünk. Szerintem ez elég kevés, minimum 1-2 literrel készüljünk. Ha van forrás az úton, akkor szerencsére újra lehet tölteni a kulacsokat. Legyen elég elemózsia, hiszen a kaptatók után jóleső érzés megállni pár falatra és újból energiát nyerni. Ha szendvicseket viszünk, vigyázzunk, mert némelyik felvágott (főleg nyáron) hamar romlik, érdemes hamar elfogyasztani a szendvicseket.

Legyen nálunk zacskó a szemétnek! Van olyan útvonal, ahol végig nincs kuka, a szemetet pedig nem dobáljuk szét a természetben! Tegyük őket zacskóba és ahol van kuka, ott dobjuk ki! Mi sem borzasztóbb annál, ha sétál valaki a gyönyörű természetben, a szél meg elfújja előttünk valakinek a chipses zacskóját?

Egyéb hasznos eszköz, ami ajánlatos a túrazsákba: ragtapasz vagy kis varrós készlet. Ezek a kis készletek manapság hasznosak, van bennük olló, varró készlet és tehetünk bele ragtapaszt, ha a cipő esetleg feltörte a lábunkat. Legyen még zsebkendő vagy wc papír, hiszen a természet lágy ölén is ránk jöhet a hacacáré, legyünk felkészültek. Emiatt én még ajánlom a kézfertőtlenítőt, hogy azért némi baktériumtól megszabaduljunk. Ezek szerencsére apró tárgyak, könnyen elférnek egy kisebb zsákban is.

Jó még ha van, de nem szükséges: svájci bicska. Nagyon hasznos szerkentyű, főleg, ha sok eszközt tartalmaz, de gyerekek kezében veszélyes! Jó ha van esőkabát, ha esetleg az időjárás előrejelzés esőt jelez, akkor mindenképpen hasznos, szerencsére nem nehéz dolog.

Jó túrázást!

Nagypál Anna

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.

A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!