Menü

Minden, amit a kötőszövet erősítéséről tudni kell

Testünk idővel veszít a rugalmasságából, ám számtalan módszer létezik, amellyel megerősíthetjük a bőr tartásáért, feszességéért felelős kötőszöveti rostokat. Ne üljünk ölbe tett kézzel, nézzük, mi mindent tehetünk a fiatalos formánk visszanyeréséért.

Annak érdekében, hogy minél tovább jó formában maradjunk, karban kell tartanunk a kötőszöveteinket is. A bőr feszességét, tartását a kötőszöveti rostok biztosítják, ezek legfontosabb összetevője egy fehérje, a kollagén. Bőrünk 75 százaléka kollagénből épül fel, amelynek termelődése 25 éves kortól fokozatosan csökken.

Egyre csak puhulunk

A negyvenes éveinkre a kollagénállományunk 30, ötvenéves korunkra a 45 százalékát elveszítjük, hatvan év felett pedig teljesen leáll a termelése. Ezzel párhuzamosan a bőr kevesebb vizet és tápanyagot képes raktározni – veszít a tartásából, ráncossá válik –, valamint a hajunk és a körmünk szerkezete is megváltozik.

Mivel a kötőszövet legnagyobb részét a kollagén alkotja, természetes folyamat, hogy idővel nem csupán az arcbőr, de a test teljes bőrfelülete veszít a rugalmasságából. A kötőszöveti gyengeség következménye az esztétikailag zavaró narancsbőr megjelenése, valamint a terhességi csíkként ismert stria is. A laza kötőszövet kialakulásában szerepet játszhat a fogyás, a genetika, a mozgásszegény életmód, a túlzott napozás, az egészségtelen táplálkozás és a dohányzás is, azonban ezek egy részén bármikor tudunk változtatni.

Tegyünk meg mindent a testünkért

A megfelelően összeállított diéta lassíthatja a szervezet öregedési folyamatait. Az alacsony szénhidrát- és zsírtartalmú, fehérjében gazdag étrend csökkenti a testzsírt, feszessé teszi az izmokat, növeli a bőr rugalmasságát. Testünk fiatalon tartásában elengedhetetlen a rendszeres sport és a bőséges folyadékbevitel is, amely alapfeltétele a szervezet kiegyensúlyozott vízháztartásának, a sejtek megfelelő működésének és a méregtelenítésnek. Ha a szervezetünk nem jut elegendő folyadékhoz, elsőként a bőrből vonja el a vizet, amelynek következtében elmélyülnek a ráncok.

TIPP: a vérkeringést serkenthetjük hideg-meleg váltózuhannyal, testradírozással, szaunával, masszázzsal, Kneipp-vízkúrákkal, pakolásokkal és méregtelenítő testkezelésekkel is.

Feszesedjünk belülről is

Ha alapos munkát szeretnénk végezni és látványos eredményeket elérni, akkor kezeljük egyszerre a problémát kívül és belül is. A kollagénvesztést bizonyos mértékben táplálkozással is lehet kompenzálni: a szárnyasok bőre és porcai például nagy mennyiségű kollagént tartalmaznak. Ha azonban nem sikerül napi szinten csirkelábat, csirkebőrt vagy kakastaréjt fogyasztani, akkor nem marad más hátra, mint táplálékkiegészítőket beszerezni.

A szájon át szedett kollagénvegyület lassítja a kollagénvesztés ütemét, javítja az ízületek állapotát, felgyorsítja a sportsérülések gyógyulását, helyreállítja a gyomor roncsolódott nyálkahártyáját, meggátolja a ráncok képződését, javítja a bőr textúráját, erősíti és rugalmassá teszi a hajat és a körmöket.

Szerző: Udvari Fanni

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.