Menü

A kínzó térdfájás csillapítása

A gyógyszeres megoldások mellett otthoni és alternatív módszerekkel is felvehetjük a harcot a kellemetlen tünet ellen, de elhúzódó fájdalom esetén mindenképpen keressük fel az orvost.

Otthoni kezelés

Ha fáj a térdünk, nem kell egyből a legrosszabbra gondolni: lehetséges, hogy csak túlerőltettük, vagy tettünk egy rossz mozdulatot, és nincs is semmilyen komolyabb probléma a háttérben. Az enyhébb sérülések két-három napos otthoni kezeléssel könnyen gyógyíthatóak.

A legfontosabb, hogy néhány napig pihentessük a térdet, tehát ha lehet, töltsünk minél több időt ülve és fekve, ne hajolgassunk, ne gyalogoljunk sokat.

Második lépésként jegeljük a fájó testrészt, a fagyasztott borsó például nagyon jó választás, hiszen teljesen rásimul a térdünkre. Fontos, hogy tegyük törülközőbe a jégakkut vagy a fagyasztott zöldséget, és maximum 20 percig jegeljük vele a fájó testrészt.

A fáslizás azért hasznos, mert segít elkerülni a folyadék felhalmozódását a sérült szövetekben és stabilan tartja a térdet.

A duzzanat megelőzésére pedig az a legjobb mód, ha felpolcoljuk a lábunkat.

A túl sok pihenés elgyengítheti az izmokat, ami tovább fokozhatja a fájdalmat. Ezért mindenképpen érdemes egy olyan mozgásprogramot követni, amelyet a szakorvos és/vagy a gyógytornász állít össze. Így biztonságosan, sőt egészségvédő módon tarthatjuk magunkat formában.

A kardio mozgás megerősíti a térd körüli izmokat, és fenntartja a flexibilitást, ahogyan a megfelelő izomerősítő és nyújtó gyakorlatok is. Remek kardio edzést jelenthet a séta, az úszás, a vízi aerobik, az elliptikus tréneren végzett mozgás – ezek kímélik a térdízületet is. Az izomerősítő gyakorlatsort feltétlenül szakemberrel kell egyeztetni, leginkább speciális, a térd körüli izmokat erősítő gyakorlatokat ajánlatos végezni, amelyek önmagukban is jelentősen javítanak az állapoton.

Ha a térdfájdalom kisebb sérülés miatt következett be, a legfontosabb otthoni teendők a felpolcolt lábbal való pihentetés, a jegelés és a szoros, kompressziós kötés alkalmazása.

A sérülések utáni 48-72 órában érdemes a jegelést alkalmazni, akár csak egy törölközőbe csavart fagyasztott borsó formájában. A 15-20 perces hűtést napi 3-4 alkalommal ajánlott bevetni. Ezek után azonban megpróbálkozhatunk a melegítéssel, meleg fürdő, vagy 10-20 perig tartó meleg törölköző felhelyezésével.

Tudni kell, hogy a túlsúly komoly terhelést, stresszt jelent a térdizületeknek, ezért elhízás esetén érdemes megfontolni az életmódváltást. Nem kell feltétlenül hatalmas fogyást megcélozni, már egy kis változás is nagy könnyebbséget jelent a szervezetnek, az ízületeknek.

Térdfájdalomnál jó hatásúak a mesterségesen létrehozott hullámok, vagyis a lökéshullámok. Miután ugyanis a hullám áthatol a géllel bekent felszínen, beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, oldja a triggereket, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét. Ezáltal a kezelések nem csak a fájdalmat csökkentik, de a valódi okot szüntetik meg a sérült szövetek fokozatos regenerálásával.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?