Irodai munkavégzés - előnyök, hátrányok
- Dátum: 2021.08.07., 12:17
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- derék, előny, fizikai munka, gerincfájdalom, görnyedés, hát, hátrány, home office, inaktív munkakör, informatikai alapismeret, irodai munkavégzés, kényelmes, kétkezi foglalkozásúak, kognitív zavarok, megelőzés., mozgásszervi problémák, nyelvtudás, online, praktikus, rendszeres sport, számítástechnika, ülőmunka, végzettség
Az irodai munka mindig is népszerű volt, amellett, hogy ez a munkavégzés számos előnnyel és hátránnyal jár. Vajon ki, hogy éli meg, hogy a saját otthonából, akár az ágyából is lehet irodai munkások? Home office, irodai munka, jó, vagy rossz nekünk?
A home office jellegű munkára is eleinte azt gondoltuk, milyen jó, népszerű is, mert praktikus és kényelmes, azonban amellett, hogy számos előnye van, vannak hátrányai is.
Lehet, hogy talán álomszerűnek hangzik a kanapéról dolgozni, akár pizsamában, melegítőben, rövidgatya-pólóban, jól is hangzik, azonban az otthoni légkörben dolgozni, hosszútávon nem előnyös. Hamar rájöttem, hogy ez a munkavégzés, például nekem egyáltalán nem való, ahogyan a gyermekeimnek sem az online iskola. Na de ez egy másik cikk témája már.
Visszatérve az irodai munkavégzésre, mindenképp előnyös – legalábbis van, akinek ez fontos és előnyös – hogy nem kell nehéz fizikai munkát végezni, hanem egy kényelmes irodában keresheti meg a kenyérre valót. Számítástechnikai, informatikai alapismereteket és nyelvtudást biztosan feltételez, de alapjában egy kényelmes munkáról van szó – legalábbis látszólag így tűnik. Az irodai állások legtöbbje nem igényel nyelvvizsgát, és az elvárás kizárólag a középfokú végzettség.
Az irodák elrendezése koronként változik, a helyiségrendezés ma már lehet egészen modern, nyitott terű és elkülönített.
Az ülőmunka előnyeit vizsgálta egy kutatás, mely megállapította, hogy összességében a kétkezi munkát végzők körében közel háromszor magasabb volt a kognitív zavarok előfordulási aránya azokhoz képest, akik inaktív munkakörben dolgoztak.
Azok az emberek, akik kevésbé aktív munkát végeznek, jobban teljesítettek a kognitív teszteken, mint a kétkezi foglalkozásúak.
Az ülőmunka hátrányai viszont vitathatatlanul a hát-derékproblémák, melyeket az egész napos ülés okoz, rossz terhelés adva a gerincnek, annak ellenére is, hogy az irodákban az ülőmunkához szükséges ergonómiai feltételek sok esetben biztosítottak: lábtámasz, támlás szék, jól beállított magasságú íróasztal.
A hosszan tartó ülés, az irodai munkavégzés a civilizációs betegségek okozója, az ülő életmóddal járó mozgásszervi problémák megkérdőjelezhetetlenek.
Az íróasztal fölé görnyedés a vállak előre esését, a mellizmok megrövidülését segíti elő, a hát görbületét okozva.
Jó hír azonban az ülőmunka szerelmeseinek, hogy mozgásterápiával, gyógytornával kezelhetőek a panaszok, rendszeres sporttal, aktív életmóddal pedig megelőzhetőek.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!