Hogyan készüljünk külföldi tanulmányútra?
- Dátum: 2021.08.22., 12:16
- Nagypál Bíborka Anna
- képek:pexels.com
- diák, egyetemista, Erasmus, iskola, külföld, önállóság, tanulmány
Hamarosan itt az ősz, elkezdődnek az Erasmus és külföldi tanulmányi programok. Érdemes minél hamarabb elkezdeni a felkészülést a kiutazásra, hogy minden lehetséges bökkenőre időbe fel tudjunk készülni.
Az Erasmus program európai egyetemek közötti együttműködés, amely keretei között a diákok egyetemi képzésen vagy szakmai gyakorlaton vehetnek részt. A Campus Mundi is hasonló európai szintű program. Ma már mindenkinek lehetősége van a program segítségével külföldi képzésen részt venni. A felkészülés, összecsomagolás azonban sok időbe telik, és érdemes felkészülni idő
Ha egyetemista vagy, akkor elsőnek fel keresned egyetemed Erasmus tematikájú honlapját. Itt informálódhatsz a fogadó intézményekről, az ösztöndíj mennyiségéről, a felvételi kritériumokról és jelenlegi helyzetben a Covid-helyzetről. Minden karnak és szaknak van egy Erasmus koordinátora, aki szintén segít a jelentkezés megkezdéséről. Mindenféleképpen beszélj valamilyen idegennyelvet, hiszen a képzés nyelve más és más. Fontos a szakmai önélezrajz és egy jó motivációs levél.
Az ösztöndíjt nyert tanulók ezek után megkezdhetik a felkészülést a kiútra: ki kell tölteni a fogadó intézmény tanulmányi szerződését, egy nyelvi tesztet és fel kell venni a kinti órákat.
Közvetlenül utazás előtt meg kell kötni a biztosítást, ami nagyon fontos, hiszen a csomaggal vagy akár az egészségünkkel bármi történhet. Biztosítás nélkül a kiutazás nem megengedett. Szállást is kell keresni; ez lehet kollégium vagy albérlet.
Sajnos a koronavírussal is kell számolni, nagyon fontos, hogy kiutazás előtt informálódjunk a fogadó ország hatályos rendelkezéseiről. Az oltással rendelkező emberek sokszor nagy előnyre tesznek szert, hiszen nem kell PCR tesztet csináltatniuk.
Érdemes megjegyezni, hogy az ösztöndíj mértéke sokszor önmagában nem elég. Mindig legyen nálunk elég költőpénz, hogy ne érjen minket semmilyen meglepetés. Sokszor az albérlet viszi el a legtöbb pénzt, mert ezek külföldön jóval drágábbak, mint itthon nálunk. Az is egy jó megoldás, ha szobatársakat keresünk és megosztjuk a közös költségeket és a bérleti díjat. A szobatársakkal pedig örökre szóló barátságokat köthetünk. Persze, elsődleges a tanulmányok megszerzése, nyelvismeret fejlesztése, de az ország kultúrájával való megismerkedés is egy maradandó élmény. Ezért ajánlom egyetemista társaimnak az Erasmust.
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.