Menü

Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Biztosan van legalább 1 ember a környezetében – ha nem Ön az – aki téli depresszióval küzd. Persze az év vége mindig stresszesebb időszak, de nem csak ez okozza. A fényhiány az, ami valójában a legnagyobb szerepet játssza, mivel a napfény hatására több szerotonin és kevesebb melatonin termelődik, ami többek között felel a kiegyensúlyozott és boldog kedélyállapotért és a pihentető alvásért. Viszont ezeknek a szintje fényhiányos téli időszakban fordítva változik, a szerotonin szintje lecsökken, a melatoniné nő.

Érdekesség, hogy a fényhiány nem csak az emberek, de az állatok kedélyállapotát is képes befolyásolni. Hörcsögöknél és patkányoknál például kimutatták, hogy kevesebb napfény mellett a depresszió tüneteit produkálják. Rosszabb az emlékezőképességük, valamint az agyukban is kémiai változások zajlottak le. Emellett a hippokampusz, vagyis az agy új ismeretek rögzítésében szerepet játszó része vesztett méretéből. A kutatások alapján arra következtetnek, hogy akár a kutyák is érezhetnek hasonló változást ősszel és télen.

Aki a téli depresszió tüneteit tapasztalja magán, például kimerült, fáradékony, levert, aluszékony, ingerült, nyugtalan vagy érdektelen, annak jó hír, hogy tehet ellene.

A téllel együtt jár a karácsony és a szilveszter, ezzel együtt pedig rendszerint szabadnapok is. Ezt az időszakot próbáljuk meg teljes egészében a pihenésre fordítani és arra, hogy a családunkkal, barátainkkal, szeretteinkkel legyünk. A munkát és a terhelést ezekben a napokban mindenképpen csökkentsük és minden nap szánjunk időt legalább egy olyan tevékenységre, ami boldoggá tesz. Ez lehet akár valamelyik hobbink, vagy egyszerűen zenehallgatás, olvasás.

Egy másik hasznos praktika, a tudatos jelenlét terápia. Ez nem takar mást, mint egyszerűen úgy hozzáállni a kevésbé élvezetes, negatív dolgokhoz, hogy elfogadjuk és megpróbáljuk a lehető legjobbat kihozni belőle, megélni, nem gondolva semmi másra, így akár örömforrássá is válhat. Nem egyszerű, hiszen ehhez egy gondolkodásmódot kell megváltoztatnunk, de bárki képes rá. Realista látásmód és elfogadó hozzáállás a titok nyitja.

Szintén a karácsonyi időszak pozitív hozadéka, hogy az ember több időt tölthet a szeretteivel. Az emberi kapcsolatok és a társas élet alapvetően megnyugtatóan hat és jobb kedvre derít, ez pedig tökéletes ellenszere a téli depressziónak.

Végül pedig egy furcsa, de érdekes megoldás lehet a levertség elűzésére az adakozás. Egyfelől szép gesztus lehet karácsonykor egy arra rászoruló családnak vagy egy alapítványnak is, másfelől pedig bizonyítottan boldogabbak vagyunk attól, ha másoknak segítünk; jó érzés az, ha adunk.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.