Fogápolás gyermekkorban
- Dátum: 2021.11.08., 07:13
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- cumi., Egészségügyi Világszervezet, felszívódás, felületes, fluoridtartalom, fogápolás, fogápolási rutin, fogászat, fogazat, fogkefe, fogkrém, fogmosás, fogorvos, fogtisztítás, gyermekkor, hanyag, mosdókagyló, példamutatás, rendszeres, sikálás, szülő, szűrés
Rossz állapotban vannak a gyermekeink fogai, ráadásul nem sikerült elérni azt a kitűzött célt, melyet az Egészségügyi Világszervezet 2020-ra írt elő, hogy az öt-hat éves gyerekek 80 százalékának ép fogai legyenek Magyarországon. Messze vagyunk a céltól, sőt, egyre rosszabb a helyzet.
Az én gyerekeim általában – ha nem figyelek oda és nem álluk a hátuk mögött – 20 másodperc alatt letudják a fogmosást, de profik, mert még a fogkeféjük sem lesz nedves, mikor ellenőrzöm. „Bekamuznak” egy fogsikálást, miközben az alapos fogtisztítástól fényévekre vannak. Rajtunk, szülőkön múlik, hogy erre odafigyeljünk.
A szakemberek pedig megkongatták a vészharangot, hozzáteszem joggal, hiszen a gyermekkori fogápolásban rettentően el vagyunk maradva.
Igaz, hogy még „csak” tejfogaik vannak, de ha a helyes fogápolást nem tanulják meg gyerekként, akkor a későbbiekben is hanyag és felületes módon végzik a fogmosást, melynek eredménye lesz a későbbi hiányos, rossz felnőtt fogazat.
A gyerekek helyes fogápolásánál figyelni kell arra, hogy a gyerekeket mielőbb szoktassuk hozzá a helyes fogápolási rutinhoz, ami azt jelenti, hogy naponta legalább kétszer, alaposan meg kell tisztítaniuk a fogaikat, koruknak megfelelő fogkefe és fogkrém használatával, a szülői példamutatás azonban elsődleges fontosságú.
A gyermek fogát tanácsos legalább két percig mosni, ennek megfigyelésére be lehet szerezni valami vicces kis időmérőt, játék homokórát, illetve arra is meg kell tanítani őket, hogy egy kis mennyiségű fogkrém is elegendő a tisztításhoz, nem kell a fél tubust rányomni a fogkefére, hogy aztán a mosdókagylóban landoljon.
A fogkrém kiválasztásánál meg kell nézni a fluorid tartalmát. A fluorid felszívódhat a nyálkahártyán, és így bekerülhet a szervezetbe, ezért kell figyelni arra, hogy a korosztálynak megfelelő mennyiséget használjanak a gyerekek.
Hat éven aluli gyermekeknek legfeljebb 0,05 százalék vagy 500 ppm tartalmú fluoridtartalmú készítmény ajánlott.
Hat éven felüliek esetében ez az érték 0,1-0,15, illetve 1000-1500 ppm lehet.
A fogtisztítás és fogászat mellett az sem mindegy természetesen, hogy milyen ételeket, italokat fogyaszt a gyermekünk, a cukros, szénsavas italok, az édességek, a gyakori nassolás kárt tesz a fogazatukban és hamar fogszuvasodáshoz vezethet.
Régen apukám cumiját a mama cukorba, vagy mézbe mártotta, valószínű egy fogorvos ettől szívbajt kapna, nem is volt a legkövetendőbb szokás, az tény, ma már talán tudatosabbak a szülők, nem folyamodnak ilyen praktikákhoz.
Bár kétségtelenül nem a legnépszerűbb hely, de a fogorvoshoz is el kell vinni őket, ismerkedniük kell a hellyel, az orvossal, a rendszeres fogászati szűrésekkel, hogy lássák a példát.
Az első fogorvosi vizsgálatra érdemes mielőbb, akár már egyéves kor körül elvinni a gyermeket. Lehetőleg akkor, amikor még semmiféle panasz nincs a fogait illetően, így egy játékos találkozásnak fogja fel a fogászatot, s ezzel megalapoztuk a félelem-, és szorongásmentes fogorvosi találkozásokat.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?