Menü

Kávé várandósan? Szabad vagy sem?

A várandósság alatti kávé-, vagyis koffeinfogyasztás évtizedek óta vitaalapot képez a laikusok és a szakértők között. Lehet-e pozitív befolyása is a koffeinfogyasztásnak?

Általában napi maximum 160-200mg koffein fogyasztását javasolják a szakemberek, ez nagyjából két csésze presszókávénak felel meg. De a háttérben mindig gondolnunk kell az egyéb termékekben jelen lévő koffeinre is. Ilyenek például a kakaó vagy a csokoládé. Sokan ennél azonban még kevesebb koffeinbevitelt ajánlanak, mert a koffeinfogyasztást összefüggésbe hozták már a koraszüléssel is.

Most egy újabb kutatás viszont még pozitív hozadékát is látja a várandósság alatti koffeinfogyasztásnak. Azt mondják ugyanis, hogy a mérsékelt mennyiségű koffeinbevitel nem okoz anyai egészségügyi kockázatokat. Sőt, egy 2529 nő bevonásával történt kutatás során kimutatták, hogy azoknál, akik elfogadható mennyiségben fogyasztottak koffeint a babavárás időszakában, sokkal alacsonyabb eséllyel alakult ki terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz).

A terhesség első trimeszterében elfogyasztott koffein nem volt hatással a terhességi cukorbetegség kialakulására. A második trimeszterben azonban, ha valaki napi 100mg koffeint fogyasztott, 47%-kal kisebb eséllyel alakult ki esetében gesztációs diabétesz.

A csoport a magas vérnyomással, illetve a preeclampsiával való összefüggést is vizsgálta. Ezekben az esetekben nem találtak összefüggést.

A terhességi koffeinfogyasztásról egyébként korábbi kutatások alapján elmondható, hogy az energiaegyensúly jobb fenntartását, illetve kevesebb zsírbevitelt is eredményez. Azt mondjuk nem merik egyértelműen kijelenteni, hogy ez csakis a koffein hatásának köszönhető. Elképzelhető, hogy a kávé vagy a tea más összetevői, mint például fitokemikáliák (növények által előállított különféle kémiai vegyületek) okozzák a pozitív hatást. Ezeknek is lehet gyulladáscsökkentő hatásuk, befolyással lehetnek az inzulin rezisztenciára, és ezáltal a terhességi cukorbetegség kialakulásának megelőzésében is szerepet játszhatnak.

Annak ellenére, hogy a jelen kutatásban vizsgált eredmények ennyire pozitív eredményeket adtak, a szakértők nem javasolják, hogy azok a várandós nők, akik korábban nem ittak kávét vagy koffeines italokat, most emiatt kezdjenek bele, csakhogy fenntartsák a lehetőségét a terhességi cukorbetegség kisebb eséllyel való kialakulásának. Ez mindösszesen egy plusz pont azoknak, akik élnek a koffeinfogyasztás lehetőségével. Így megnyugodhatnak, hogy ha odafigyelnek a mérsékelt mennyiségű koffeinbevitelre, valószínűleg semmilyen egészségügyi kárt nem fognak okozni születendő babáiknak.

Fort Molnár Henriett

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?