Menü

Csak ne lennék állandóan fáradt…

Bizony nem épp a komfortzónánkon belül vannak, azok a munkanapok, amikor a krónikus kimerültséggel kell megküzdenünk, főleg délután. Hiába alszunk eleget, mégis nehezen kelünk fel reggel, ólomszerű fáradtság kerít hatalmába, nem érzünk magunkban erőt a napindításhoz. Miért történik ez velünk?

A tavaszi krónikus fáradtság oka gyakran nem súlyos betegség, hanem kisebb dolgok, melyeken könnyen lehet segíteni.

Kimerültséget érezünk fennálló tápanyaghiány miatt, amikor a szervezetünk nem kap eleget bizonyos tápanyagokból, vitaminokból, ásványi anyagokból és nyomelemekből. (vas, cink, jód, mangán, szelén, réz). A legyengült immunrendszer is okozhat ilyen tüneteket, illetve a nehezen gyógyuló sebek, ezek mind azt jelzik, hogy érdemes csináltatunk egy laborvizsgálatot, nézetni egy vérképet.

A krónikus kimerültség oka gyakran a nem megfelelő életmód.

Az étkezésben fontos tápanyagoknak helyet kell kapniuk, hiányában a fenti tünetekkel találkozunk.

Fontos a fehérjebevitel, pláne, akik szigorú és szélsőséges diétákat követnek. Fehérjét húsokkal, tojással, tejtermékekkel, magvakkal, hüvelyesekkel és szójával vihetünk be. A folsavra nemcsak a várandós nőknek van szükségük, de nekik különösen fontos, illetve az idősebbeknek is, de a bélbetegségek és bizonyos gyógyszerek, sőt a fogamzásgátlók is okozhatnak folsavhiányt. Fogyasszunk minden eddiginél több leveles, sötétzöld zöldségféléket, hüvelyeseket, továbbá tojást.

A B-vitamin hiánya megint csak előidézi a fáradtságot, nehezíti a koncentrációt, a vegánoknak és vegetáriánusoknak feltétlen pótolniuk kell a B12-vitamint, melyet tej, tojás, hal és hús tartalmaz.

Nagyon fontos – én azt gondolom egész évben – de télen különösen a D-vitamin pótlása. Hiányát alvászavar, depresszió jelzi. Étrendünkben bevihetjük tengeri halak, máj és tojás formájában.

Akik sportolnak, azoknak a magnézium és kálcium létfontosságú étrendkiegészítő, de azoknak is jól jön, akik nem edzenek rendszeresen.

Kálcium található a tejtermékekben, aszalt gyümölcsökben, olajos magvakban, brokkoliban, csicseriborsóban, a magnéziumot pedig szintén magvakból, étcsokiból, avokádóból nyerhetünk elsősorban.

A téli lakomák után érdemes kitisztítani a szervezetünket, diétázni kicsit, óvni a gyomrunkat és a májunkat, elegendő vizet kell innunk, ha megtehetjük segít a szaunázás, infraszaunázás, egy jóleső masszázs, csírák, gyümölcsök, zöldségek fogyasztása, vitaminok bevitele és a szabadtéri, rendszeres sport.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.