Menü

A hasra hízás okai

A hasi zsírtól nehezen tudunk megszabadulni, sokszor a legnagyobb erőfeszítés ellenére is makacsul ragaszkodik hozzánk, a legeredményesebb megoldás szakértők szerint a zsírleszívás lehet. Hátterében a genetikai tényezők, a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód mellett egyéb problémák is állhatnak. Ismerd meg a hasi hízás okait a lapos has és az egészséged érdekében!

A hasra hízás egészségügyi kockázatai

Mielőtt azt gondolnánk, hogy a hasunkon kialakuló zsírpárna csupán esztétikailag zavaró, jó ha tudjuk, hogy súlyos betegségeket is okoz a hasi zsír mennyiségének jelentős mértékű növekedése. Talán az egyik legalapvetőbb probléma, hogy a has egyszerűen nyomja a belső szerveket, így azok vér- és oxigénellátása csökken, ez pedig számos betegség kialakulásához vezethet. A nagy hassal rendelkezők általános tünete a nehézlégzés, nemcsak azért, mert nyomja a hasi zsír a tüdőt, hanem az egész szervezet oxigénellátása is csökken. A nagy has növeli az asztma kialakulásának az esélyét is.

A hasra hízás 4 oka

1. Táplálkozás, ivási szokások a hasi hízás hátterében

Sajnos a mai, modern táplálkozás nem kedvez a lapos hasnak, az egészségtelen étkezés az egész test, ezen belül pedig a has és derék elhízásához vezet. A túlnyomó többségben finomított szénhidrátokat tartalmazó ételek, a cukros italok és ételek fogyasztása, a gyorséttermi koszt alapvetően intenzív inzulinválaszt váltanak ki. Ennek következtében nemcsak a vércukorszint, de az energiaszint is folyamatosan ingadozik. Tehát, ha az étrendünk túlnyomó többségben üres kalóriákból, fehér kenyérből, fehér rizsből, tésztából és zsíros, cukros ételekből áll, valamint víz helyett mindig cukros üdítőket iszunk, garantáltan mindent megtettünk a hasra hízásért – és az egész testünk elhízásáért.

2. Hormonok okozta hasi hízás

A hasi hízás hátterében a hormonrendszer működési zavarai, annak betegsége is állhat. Az úgynevezett PCOS, a policisztás ovárium szindróma (PCOS – komoly és fájdalmas betegség) a nők jelentős százalékát érinti. A betegség nemcsak nőgyógyászati probléma, hanem az egész hormonháztartást befolyásolja. A túl magas tesztoszteronszint következtében a peteérés leáll, a petefészek degenerálódik, és egyre több ciszta keletkezik rajta. A felborult hormonháztartás hatására kísérő tünetként növekszik a hasi zsír mennyisége. A változókor a nők alkatában is változást hoz. A menopauza után, az ösztrogén szint csökkenésének köszönhetően lassul az anyagcsere, és azok is tapasztalhatják a hasi elhízást, akik korábban inkább más területre híztak. A pajzsmirigy alulműködése is lehet a hasi hízás oka. Ha az anyagcserénk jól működik, a szervezetünk megfelelő mennyiségben égeti a zsírt, tehát a pajzsmirigy hormonjai jól működnek. Amennyiben alulműködik, az ellenkezője történik, tehát nem égeti kellő mennyiségben a zsírt, ami hasi elhízáshoz vezet.

3. Stressz okozta hasi hízás

Ahogyan korábban említettük, a stresszes életmód az egész szervezetünk működésére hatással van és számos betegség kialakulásáért felelős. A szakértők még nem tudják pontosan, hogy hogyan, de a hasi elhízás hátterében is állhat a stressz. Az egyik kiváltó ok az úgynevezett kortizol, azaz stressz hormon mennyiségének növekedése, amely hatására megemelkedik a vércukorszint, így növekszik az étvágy.

4. Örökölt hasi zsír és a terhesség okozta hasi zsír

Nincs mit szépíteni rajta, a pocakot bizony örökölheted is! Éppen ezért, ha tudod, hogy a családtagjaid között van, akinél túl sok hasi zsír alakult ki, érdemes még jobban odafigyelni erre a területre! A genetikai jellegű hasi hízást akkor is nehéz orvosolni, ha egyébként vékony alkattal rendelkezel és csak hastájékon vagy erősebb, megfelelő táplálkozással és mozgással azonban sokat tehetsz a lapos hasért.

A terhesség nyomot hagy a testen, elsősorban a melleket és a has, derék alakját változtatja meg, mely szülés után nehezen, vagy egyáltalán nem nyeri vissza az eredeti formáját. Bár a hasi zsír ebben az esetben is nagyon nehéz feladat elé állítja a nőket, a terhesség után a bőr és a hasfal drasztikus változását kell helyreállítani.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!