Milyen egy egészséges irodai környezet?
- Dátum: 2022.02.23., 10:51
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- babzsákfotel, edzőterem, egészség, ergonomikus szék, fény, iroda, kanapé, kényelem, kialakítás, munkafelület, növény, szauna, személyes tér, wellness, zöld
Ahogy változnak az igények, úgy változik a munkahelyi környezet is, hiszen a munkavállalók megtartása érdekében lépést kell tartani a munkaerőpiac aktualitásaival. Jelenleg a legnagyobb és legszerteágazóbb hatása a munkaerőpiacra a koronavírus járványnak van. Ez azt eredményezte egyfelől, hogy egyre gyakoribb a ’home office’, vagyis az otthoni munkavégzés, másfelől pedig azt, hogy az emberekben felértékelődött az egészség és a jóllét fontossága.
Persze elrendezés és technológia szempontjából is sokat változtattak az irodák, hogy alkalmazkodjanak a jelenleg kialakult helyzethez, de egy fontos aspektusa lett a munkahelyi környezetnek az is, hogy egészséges legyen. Na de mit is értünk ezalatt?
Bár kivétel erősíti a szabályt, de be kell lássuk, legtöbbünk a munkahelyén tölti hétköznapjai túlnyomó részét. Ez általában 8 órát jelent, de sokszor előfordul az is, hogy túlóráznunk kell. Az csak természetes, ha ezt az időmennyiséget úgy szeretnénk eltölteni, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki belőle és közben az egészségünk megőrzése sem szorul háttérbe.
Egy egészséges irodai környezet figyelembe veszi például az alkalmazottak számát, hogy mindenkinek megfelelő méretű személyes tér és munkafelület álljon rendelkezésre, tehát ne legyen zsúfolt az iroda. Egy másik érdekes dolog is felértékelődött az utóbbi időben: ez pedig a kényelmi funkciójú irodai bútorok, mint például a kanapék, babzsákfotelek és társalgókban elhelyezett dekor székek és asztalok.
A kényelem csak egy ága az egészséges munkakörnyezetnek. Nézzük meg például azt a trendet is, hogy egyre több a zöld növény és a természetes fény a munkahelyeken. Sokszor akár innovatív megoldásokkal próbálják ezt kivitelezni, például üvegfallal vagy átlátszó térelválasztókkal. Amelyik munkáltató teheti, próbál valamilyen wellness lehetőséget is az alkalmazottak számára biztosítani, ilyen például a munkahelyi edzőterem vagy szauna, persze ezutóbbi ritkábban fordul elő.
A munkaállomások megfelelő kialakítása sem utolsó, hiszen bár itt nem a kényelmi funkció az első, mégis fontos, hogy az itt töltött órák ne okozzanak hátfájást vagy más egészségügyi problémát. Ezt állítható magasságú asztalokkal, ergonomikus székekkel és jól elhelyezett perifériás eszközökkel – billentyűzet és egér – érhetik el.
Végül pedig meg kell említenünk a technológia fejlődése miatt szükségessé vált új eszközöket és tereket. Gondoljunk csak bele, mennyire felértékelődött az online kapcsolattartás minősége. Az irodáknak ma már biztosítania kell kisebb, pár fős tárgyalások lebonyolítására is tárgyalókat, videókonferencia hívásra alkalmas helyszínt, illetve magát az eszközöket is. Nem elhanyagolható a terek megfelelő akusztikai kialakítása sem, illetve az előírt távolságtartás betarthatósága.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.