A nátrium fontossága a sportolóknál. Mit jelent a hyponatremia?
- Dátum: 2022.04.20., 20:46
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alacsony, ásványi anyagok, dehidratáció, egészség, elektrolitpótlás, fehérje, folyadékbevitel., fontos, gélek, hidratálás, hyponatremia, izotóniás italok, izzadás, nátrium, sószegény, sótabletta, sportoló, sporttevékenység, teljesítmény, vitaminok
Általában azt halljuk, hogy sószegényen étkezzünk, vigyázzunk az egészségünkre, a vérnyomásunkra, azonban a sófogyasztás fontosságáról is beszélnünk kell, különösen, ha sportolunk.
A sportolóknál fennáll a nátrium hiány speciális kockázata, amelynek a következményei igen komolyak lehetnek, akár halál is bekövetkezhet, melynek oka a nem megfelelő hidratálás.
Sporttevékenységek során javasolt a só pótlása, különösen az egy óránál hosszabb sporttevékenységek során, vagy pedig forró, kánikulai nyári időszakban.
Miért fontos a nátrium a sportolóknak?
Egy 2015-ös tanulmány kimutatta, hogy azok a sportolók, akik a verseny során megfelelően pótolták a sportolás során elveszített nátriumot, átlagosan 26 perccel voltak gyorsabbak, mint azok, akik ezt elmulasztották. A folyadékegyensúly fenntartása mellett a nátriumpótlás kiemelten fontos szerepet játszik. Ha izzadunk, nátriumot veszítünk, ezzel pedig felbomlik minden egyensúly.
1 gramm nátrium 2,54 gramm konyhasóval egyenlő.
Az izzadással a sportolók nátriumot és folyadékot veszítenek a testmozgás során. Mivel a nátriumot a testünk nem tudja termelni, sem tárolni egy bizonyos ponton túl, ezért folyamatosan pótolni kell. Az izzadás mértéke és az ezzel elveszített nátrium mennyisége természetesen mindenkinél más és más.
A nátrium-fogyasztással kapcsolatos témát egy sportolónak körültekintően és alaposan körül kell járnia, ám ez nem csak a nátriumpótlásra igaz! A sportolóknak tájékozottnak kell lenniük a fehérje, vitaminok, vagy más ásványi anyagok bevitelének témakörében is, hogy céljaiknak és egészségüknek megfelelően táplálkozzanak.
Mi történik akkor, ha nem figyelünk a só pótlására, s a nátriumszint drasztikusan kiürül?
Ha a veszteségek eljutnak egy bizonyos pontig, akkor annak a hatásai károsíthatják a sportteljesítményt és veszélyesek a szervezetre nézve, ezért feltétlenül pótolnunk kell a nátriumot is, hogy elkerüljük a vér felhígulását, ellenkező esetben fennállhat a hyponatremia veszélye.
Mi az a hyponatremia?
A hyponatremia egy orvosi kifejezés, amely leírja az alacsony vér nátrium szintet. Ennek az állapotnak több oka is lehet, egyrészt okozhatja a túlzott vízivás, ekkor ugyanis a nátrium felhígul a vérben, vagy pedig a sportolással járó nátrium veszteség, például a túlzott mértékű verejtékezés következtében.
A vér nátrium szintek fenntartása nagyon fontos egy egészséges tartományban. Amikor a vér nátrium szintje bizonyos szint alá esik, akkor a következő tünetek alakulnak ki: émelygés, letargia, izomgörcsök, gyengeség, fáradtság, fejfájás. Ezek a tünetek komolyan aláaknázhatják a teljesítményt jóval a tünetek megjelenése előtt.
Sajnos a hyponatremia súlyos esetben halál okozója is lehet, ezért kell odafigyelni a megfelelő elektrolitpótlásra. A nátrium egy véges erőforrás a szervezetben és ezen a folyamatos pótlás segíthet.
Sajnos még mindig kevesen veszik komolyan, hogy a túl sok folyadékbevitel ugyanolyan káros lehet az egészségre és a teljesítményre, mint a túl kevés. Törekedni kell az arany középútra, a dehidratáció elkerülésére, ugyanakkor kerülve a túlzott folyadékbevitelt is. Ajánlott sportolás közben többször kevesebbet inni, apró kortyokat fogyasztani.
A manapság legelterjedtebb edzés közbeni termékek a sportitalok, energia zselék, energiaszeletek, sótabletták, melyek tartalmazzák a szükséges ásványi anyagokat is a szénhidrátok mellett.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.