Menü

Erősíti a köteléket a párok közt a szeretetnyelv ismerete

A szeretet utáni vágy mindenki alapvető érzelmi szükséglete. A szeretet kifejezése többféle csatornán, különféle módon történhet, 5 szeretetnyelvet különböztethetünk meg.Ez az öt szeretetnyelv az elismerő szavak, a minőségi idő, az ajándékozás, a szívességek, a testi érintés. Fel kell ismernünk a sajátunkat, és meg kell tanulnunk a társunkét is, hogy egy teljesebb, boldogabb kapcsolatban élhessünk egymással.

Elismerő szavak

A bátorító szavakkal, a bókokkal az elismerésünket fejezhetjük ki a társunk felé. Van, aki nagyon igényli, hogy a leghétköznapibb dolgok miatt is megdicsérjék, például, hogy rendet rakott, hogy a megbeszélt időben hazajött, hogy pontos volt, hogy intézte a számlákat. A negatív énkép, a túlzott kishitűség is szülheti ezt az igényt, épp ezért ha az elismerő szavakra vágyó ember nem kapja meg a visszajelzést, elbizonytalanodhat, s úgy érezheti, hogy a társa nem is figyel az ő fáradozásaira. A dicséret az ilyen típusú ember számára tényleg igazi üzemanyag.

Minőségi idő

Az együtt töltött idő, a másikra való teljes odafigyelés a minőségi idő lényege. Az egymásra irányított figyelemmel töltött időbe nem fér bele a telefon nyomkodása sem. Aki a minőségi időt érzi elsődleges szeretetnyelvének, az kifejezetten éhezik arra, hogy a másik a szabadidejéből minél többet osszon meg vele. Közös sporttevékenység, túrázás, edzés, társasjáték, közös sütés-főzés teletölti a szeretettankot.
Akinek a minőségi idő az elsődleges szeretetnyelve, az a kifejezetten rá irányuló figyelem hatására érzi leginkább azt, hogy becsüli őt a párja.

Ajándékozás
Apró figyelmességek, kis meglepetések, cetlikre írt üzenetek sokak számára fontos visszajelzések arról, hogy a párjuk számára még mindig fontosak, értékesek. Aki igényli az ajándékozást, nagyon örül, ha néha apropó nélkül is meglepi őt valamivel a társa. Egy kézzel készített kedves kis tárgy, egy szál virág, csoki, könyv (konkrét ünnep, születésnap, névnap nélkül is) nagyon megható annak a számára, akinek az ajándékozás az elsődleges szeretetnyelve.

Szívességek
A szívesség olyasmi, amit nem saját örömére tesz az ember, hanem azért, hogy a másik kedvébe járjon. Van, aki a párja szeretetéről akkor tud meggyőződni, ha képes miatta “nem szeretem munkákat” is megcsinálni, mondjuk kitakarítani, bevásárolni, kiteregetni. Legyen szemed arra, hogy lásd, hogy a társad olyat is megtesz, amit magától nem tenne.

Testi érintés
A testi érintés nem csak a szexuális közeledést jelenti. Az otthonról való elinduláskor, a hazaérkezéskor adott ölelés, egy gyöngéd mozdulat, egy finom simogatás filmezés közben kedves gesztus. Sokat elárul a pár viszonyáról. Van, aki nagyon igényli a testi kontaktust, és nem csak a szexuális és erotikus vágyak felkorbácsolása miatt. Akinek a testi érintés a szeretetnyelve, az maga is keresi a lehetőséget, hogy minél többször hozzáérjen a párjához és el is várja az öleléseket, puszikat.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.