Menü

Mi az a 4. trimeszter?

Három várandósság után nyilván tudok számolni és tisztában vagyok vele, hogy a terhesség köztudottan három trimeszterből áll, azonban nem tévedés azt állítani, hogy valóban létezik egy úgynevezett negyedik trimeszter is, ami nem más, mint a szülés utáni első három hónap.

A negyedik trimeszter fogalmát egy amerikai gyerekorvos használta elsőként, aki szerint a 4.trimeszter, azaz a szülés utáni első három hónap arról szól, hogy a babák megpróbálnak alkalmazkodni a méhen kívüli élethez, a kinti léthez, ez pedig nemcsak a kisbabákról, hanem a családtagokról, testvérekről, szülőkről is szól.

Egy anyuka testi és lelki változásairól, a családdá válásról, egy megváltozott élethelyzetről, a nagyobb testvérekről, s természetesen az újszülöttről.

Amikor a terhességről olvasunk és megpróbálunk rá felkészülni, csak a 3 trimesztert nézzük és a szülésig jutunk el, alig várjuk, hogy megszülessen a kicsink, de arról nem beszélget velünk a sok szakember, hogy mi mindent történik a 4. trimeszterben, hogy milyen nehézségei lesznek ennek az időszaknak és azokra hogyan készüljünk fel.

Véleményem szerint az első három trimeszterben közel nem történik annyi minden, mint ami izgalmat és változást a 4.ben megtapasztalunk.

Hogyan készüljünk a negyedik trimeszterre?

Úgy készüljünk fel rá, hogy legyünk tudatában annak, hogy a napok összefolynak majd az éjszakákkal, a végeláthatatlan etetésekkel, pelenkázással, s mivel mindez nagyon boldog ám nagyon nehéz időszak lesz, szükség van arra, hogy lehetőség szerint kérjünk segítséget nagyszülőktől, családtagoktól, rokonoktól, barátoktól, de akár a szomszédtól is! Az enyém sokat segített nekem, mikor a kicsi etetése-altatása közben a két nagyot hazahozta az iskolából.

Ne látogatókat hívjunk az első hetekben, hanem segítséget! Szükségünk lesz rá!

Fel kell készülni arra is, hogy sok kisbaba hasfájós lehet a kezdeti időszakban, melyen több minden is segíthet, van alternatíva, amelyek nálunk beváltak: babamasszázs, melegített meggymagpárna (ez nemcsak a babáknak jó egyébként, a család többi tagja is használhatja), de segít a szoptatás, speciális cumisüvegek, cumik.

A kezdeti nehézségek, fáradtság után a harmadik hónaptól egyszerre könnyebbé válik a 4. trimeszter, s szinte minden rutinosabbá, egyszerűbbé alakul át. A hasfájás elmúlik, kialakul a szoptatás, etetés rendje, az alvási rutin, a napirend. Ilyen ez a csodálatos élet - a szülés után.

A legjobb, amit tehetünk, ha tudatosítjuk magunkban ezeket a várható változásokat, és megpróbálunk rá felkészülni.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?