Diéta és a vitaminhiány
- Dátum: 2022.05.25., 03:35
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- ásványi anyag, cölikália, diéta, dietetikus, divat, egészséges, egyoldalú, érzékenység, étkezés, étrend, felszívódás, felügyelet., fogyókúra, gluténmentes, hajhullás, hasznosít, hiányállapot, hiánybetegségek, ketogén, nyomelem, pótlás, súlycsökkentés, szélsőséges, szigorú, tápanyag, tejmentes, vitamin, vitaminhiány, vitaminpótlás
Sajnos nem minden diéta egészséges, a fogyókúrák többsége egyoldalú, a súlycsökkentő étrendre való törekvés pedig gyakran szélsőséges étkezésekhez vezet, ami súlyos vitaminhiányt alakíthat ki. Dietetikusok szerint az egyes diétáknál a vitaminpótlásra nagyon kell figyelni.
A speciális, gyakran egészségügyi okokból tartott, szigorú étrendeknél vagy szélsőséges, túlzásba vitt fogyókúráknál előfordulhat, hogy bizonyos tápanyagokat nem kap meg a szervezet, vagy nem tudja hasznosítani. Amennyiben a diéta speciális és kizár néhány élelmiszercsoportot, mentes étrendet követel meg, akkor komoly fejtörést okozhat egyes tápanyagok, vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok megfelelő pótlása.
Manapság „divatos” vegán étrendet folytatni, azonban az étrendet követőknek tudniuk kell, hogy a vegán diéta esetén például már komoly veszélyt jelent a vitaminhiány, ugyanis a B12-, D-vitamin, továbbá a vas, a cink, a kalcium pótlása kiemelten fontos. Míg a B12-vitamin elsősorban állati eredetű élelmiszerekből fedezhető természetes formában, a növényekben levő vas és cink is nehezebben szívódik fel.
Étrend-kiegészítők szedésével, B-komplex vitaminnal ez a kockázat csökkenthető és a hiányállapot elkerülhető.
Népszerű jó ideje a ketogén diéta, mellyel gyorsan és látványosan lehet fogyni, éhezés nélkül, azonban a ketogén étrend is szigorú szabályokat követel meg követőitől, minimális szénhidráttartalommal. A keto étrendet előnyben részesítők hiányt szenvedhetnek kalciumból, C-, D-, E-vitaminból, magnéziumból, káliumból, foszforból, nátriumból, esetleg egyes B-vitaminokból.
A laktózérzékenység, illetve tejmentes diétát folytatók étrendjében gyakori problémát jelent a tejtermékek kizárása miatt a D-vitamin- és kalciumpótlás, mely a csontok, a fogak egészsége miatt is kiemelten fontos.
Kalcium és D-vitamin megtalálható a halakban, csonthéjasokban, magvakban, tojásban, leveleszöldségekben.
A gluténmentes étrendet követők tábora igen nagy manapság, s bár a dietetikusok az egészséges szervezetnek nem javasolják a „divatból” folytatott gluténmentes étkezést, a cöliákia és nem cöliákiás gluténérzékenység esetén fontos a nagyon szigorú, glutént kizáró diéta.
Ez az étkezés azonban szintén hozzájárulhat a tápanyaghiányhoz. A B-vitaminok, főként a B12-vitamin, a vas, a kalcium, a magnézium, a cink pótlására nagyon kell figyelni gluténmentes diéta esetén.
Szélsőséges fogyókúra senkinek sem ajánlott, ugyanis nagyon igénybe veszi a szervezetet, hiánybetegségeket, hajhullást, fogak romlását okozva. A legtöbb speciális étrend, diéta, fogyókúra, - azok egyoldalúsága miatt - csak dietetikus felügyelete mellett javasolt.
Most akkor mennyi az annyi?
Számtalan cikk és tanulmány látott már napvilágot a koffeinfogyasztással kapcsolatban. Utánanéztünk, mennyi a biztonságosan elfogyasztható napi koffeinmennyiség.
Meta cím: Most akkor mennyi az annyi?
A kávé és koffein hatása a szervezetre: napi hány csésze a határ?
A kávé világszerte az egyik legnépszerűbb ital, de hatásait tekintve megoszlanak a vélemények. Vajon tényleg jótékony, vagy több kárt okoz, mint hasznot? Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a kávé pozitív és negatív hatásait, valamint azt, hogy mennyi kávé fogyasztása ajánlott a mindennapokban.
Miért egészséges több halat fogyasztani?
Európa legtöbb országában átlagosan 20 kg halat fogyasztanak az emberek évente – ez az arány nálunk alig 4 kg, ami eléggé szomorú, hiszen a halfogyasztás rengeteg pozitív élettani hatással bír. Hazánkban az emberek átlagosan havonta egy alkalommal fogyasztanak halat.
Koffein hatása nyáron a szervezetünkre
A felnőtt népesség nagy része fogyaszt valamilyen formában koffeint. Ennek a legkedveltebb módja a kávézás, azonban ezt is túlzásba lehet vinni. Ennek a negatív hatásairól és megelőzéséről olvashatunk ebben a cikkben!
Mindent a Koshu szőlőről
Szőlőművelés szempontjából Japán nem a legmegfelelőbb hely, hiszen a nyár túlságosan forró és csapadékos, a talaj minősége pedig gyatra, így eddig a bor nem igazán volt az ottani kulinária része. Mégis, nagyjából 100 km-re Tokiótól, a Yamanashi Prefektúrában lévő Kofu medencében a gyümölcstermelés mellett mostanában valami újdonság is van születőben, ugyanis itt vetették meg lábukat a szigetország első borászatai kb. 150 évvel ezelőtt.