Mi okozhatja fogaink érzékenységét?
- Dátum: 2022.06.04., 03:12
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- dentin, egészség, életmód, érzékenység, étrend, fog, fogcsikorgatás, fogkrém, fogmosás, fogorvos, fogszuvasodás, fogzománc, szájvíz
Mindannyian tapasztaltuk már, hogy olykor a fogaink érzékenyek. Érzékenyek a melegre, a hidegre, az érintésre, vagy ha egymással összeérnek. Milyen okok lapulhatnak a háttérben?
Túl sok szájvíz
Sokan szeretjük a friss, mentolos leheletet. Ha naponta számtalanszor használjuk a szájvizet, bizony könnyen fájdalmaink lehetnek. A legtöbb szájvíz sok savat is tartalmaz, ez azonban még érzékenyebbé teszi a már amúgy is érzékeny fogakat. Figyeljünk tehát oda, hogy a szájvizet csak naponta egyszer-kétszer vegyük a kezünkbe. Ha ezt követően is fogérzékenységgel szembesülünk, beszéljünk a fogorvosunkkal. Ő ajánlhat speciális termékeket, amelyek enyhíthetnek a tüneteinken, vagy megnevezhet bizonyos összetevőket, amelyeket érdemes elkerülnünk.
Savas ételek fogyasztása
Lehet, hogy úgy érezzük, sosem tudunk elég paradicsomot, citrusfélét, gyümölcslevet inni, a fogainknak hamar elegük lesz. Sajnos a fogzománc gyorsan elkophat, és így az alatta lévő réteg, a dentin válik sebezhetővé.
Fogfehérítők és néhány fogkrém
Mivel mindenki a fehérebb és csillogóbb mosolyért áhítozik, a piacon rengeteg ezt támogató termék van jelen. Ezek viszont peroxid alapú fehérítő oldatokat tartalmaznak, amelyek érzékennyé tehetik a fogakat. Ha ez okozza panaszainkat, legtöbbször a termék használatának elhagyása megszünteti a panaszainkat.
Fogínysorvadás
Ha a foggyökér vagy környezete sérül, akkor maga a foggyökér van kitéve a különféle környezeti hatásoknak, ez pedig könnyen fogínysorvadáshoz vezethet. Ebben az esetben érdemes minél hamarabb konzultálni a fogorvosunkkal.
Túl erős fogmosás
Ha túl erősen mossuk a fogainkat, vagy nem puha sörtéjű fogkefét használunk, könnyen eltaszíthatjuk a fogínyt a gyökerektől. Ilyenkor a fogzománc és a dentin is sérülhet. A dentinben lévő apró „csövecskéken” keresztül a forró, hideg, illetve édes érzetek eljuthatnak a gyökerekhez, és fájdalmat okozhatnak.
Túl gyakori fogorvos látogatás
Talán nem tűnik korrektnek, de a túl gyakori beavatkozások is okozhatják a fogak érzékenységét.
Repedt fogak
Ha fogaink valamilyen okból kifolyólag megrepedtek (túl kemény volt a cukorka, amire ráharaptunk, túl hideget ettünk, esetleg túl nagy tömést helyeztek el a fogunkban), rágáskor érzékennyé válhat az idegekben gazdag pulpa rész. Sajnos ilyen esetben a fog hamar el is fertőződhet, ami még több fájdalomhoz vezet.
Fogcsikorgatás
Sokunk ismerőse a fogcsikorgatás. A stresszes életmód egyik leggyakoribb velejárója. A fogzománc a test legerősebb anyaga, de a fogak csikorgatásának még ő sem tud ellenállni. Idővel sérül a fogzománc, és a foggyökerek kerülnek veszélybe.
Fogszuvasodás
A szuvas fogak is gyakran okoznak érzékenységet. A legjobb, ha odafigyelünk a megfelelő szájhigiénia betartására, az étrendünkre, és rendszeres látogatást teszünk a fogorvosnál.
Ha a fentebb felsorolt okok közül egyik sem a fogérzékenységünk okozója, jobb, ha felkeressük a fogorvosunkat, aki számos tippel és tanáccsal láthat el bennünket.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.