Menü

Mi okozhatja fogaink érzékenységét?

Mindannyian tapasztaltuk már, hogy olykor a fogaink érzékenyek. Érzékenyek a melegre, a hidegre, az érintésre, vagy ha egymással összeérnek. Milyen okok lapulhatnak a háttérben?

Túl sok szájvíz

Sokan szeretjük a friss, mentolos leheletet. Ha naponta számtalanszor használjuk a szájvizet, bizony könnyen fájdalmaink lehetnek. A legtöbb szájvíz sok savat is tartalmaz, ez azonban még érzékenyebbé teszi a már amúgy is érzékeny fogakat. Figyeljünk tehát oda, hogy a szájvizet csak naponta egyszer-kétszer vegyük a kezünkbe. Ha ezt követően is fogérzékenységgel szembesülünk, beszéljünk a fogorvosunkkal. Ő ajánlhat speciális termékeket, amelyek enyhíthetnek a tüneteinken, vagy megnevezhet bizonyos összetevőket, amelyeket érdemes elkerülnünk.

Savas ételek fogyasztása

Lehet, hogy úgy érezzük, sosem tudunk elég paradicsomot, citrusfélét, gyümölcslevet inni, a fogainknak hamar elegük lesz. Sajnos a fogzománc gyorsan elkophat, és így az alatta lévő réteg, a dentin válik sebezhetővé.

Fogfehérítők és néhány fogkrém

Mivel mindenki a fehérebb és csillogóbb mosolyért áhítozik, a piacon rengeteg ezt támogató termék van jelen. Ezek viszont peroxid alapú fehérítő oldatokat tartalmaznak, amelyek érzékennyé tehetik a fogakat. Ha ez okozza panaszainkat, legtöbbször a termék használatának elhagyása megszünteti a panaszainkat.

Fogínysorvadás

Ha a foggyökér vagy környezete sérül, akkor maga a foggyökér van kitéve a különféle környezeti hatásoknak, ez pedig könnyen fogínysorvadáshoz vezethet. Ebben az esetben érdemes minél hamarabb konzultálni a fogorvosunkkal.

Túl erős fogmosás

Ha túl erősen mossuk a fogainkat, vagy nem puha sörtéjű fogkefét használunk, könnyen eltaszíthatjuk a fogínyt a gyökerektől. Ilyenkor a fogzománc és a dentin is sérülhet. A dentinben lévő apró „csövecskéken” keresztül a forró, hideg, illetve édes érzetek eljuthatnak a gyökerekhez, és fájdalmat okozhatnak.

Túl gyakori fogorvos látogatás

Talán nem tűnik korrektnek, de a túl gyakori beavatkozások is okozhatják a fogak érzékenységét.

Repedt fogak

Ha fogaink valamilyen okból kifolyólag megrepedtek (túl kemény volt a cukorka, amire ráharaptunk, túl hideget ettünk, esetleg túl nagy tömést helyeztek el a fogunkban), rágáskor érzékennyé válhat az idegekben gazdag pulpa rész. Sajnos ilyen esetben a fog hamar el is fertőződhet, ami még több fájdalomhoz vezet.

Fogcsikorgatás

Sokunk ismerőse a fogcsikorgatás. A stresszes életmód egyik leggyakoribb velejárója. A fogzománc a test legerősebb anyaga, de a fogak csikorgatásának még ő sem tud ellenállni. Idővel sérül a fogzománc, és a foggyökerek kerülnek veszélybe.

Fogszuvasodás

A szuvas fogak is gyakran okoznak érzékenységet. A legjobb, ha odafigyelünk a megfelelő szájhigiénia betartására, az étrendünkre, és rendszeres látogatást teszünk a fogorvosnál.

Ha a fentebb felsorolt okok közül egyik sem a fogérzékenységünk okozója, jobb, ha felkeressük a fogorvosunkat, aki számos tippel és tanáccsal láthat el bennünket.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.


Miért kell figyelni a PH-ra?

A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!