Menü

A fogfájás kezelése otthon

Mindenki életében legalább egyszer előfordul, hogy váratlanul elkezd fájni a foga. Ez sosem jön jókor és ilyenkor azonnal a fogorvos és az ezzel járó kellemetlenségek lebegnek az ember szeme előtt. Természetesen ez lesz majd a végső megoldás, hiszen jól tudjuk: nem érdemes elodázni a fogorvosi látogatást, azonban amíg eljutunk az orvosig, mi is tehetünk a kellemetlen fájdalom ellen.

Először is bizonyos praktikákkal általánosan tehetünk a fogfájás ellen. Akár szuvas fogról, ínygyulladásról vagy bölcsességfogról van szó, érdemes kerülni a hideg és a forró ételeket is, valamint a savas és cukros üdítők és ételek is kiválthatnak kellemetlen érzést. A szegfűszegolaj jól ismert gyulladáscsökkentő és természetes fájdalomcsillapító, így érdemes ezt is bevetnünk, ha nem tudunk azonnal fogorvoshoz menni.

Ezzel együtt a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók is megoldást nyújthatnak rövid időre, azonban ezeknél is fontos, hogy betartsuk a rájuk vonatkozó előírásokat és adagolási szabályokat. Szintén jó hatással van a kellemetlen tünetekre az, ha fogmosás után nem öblítjük le a fogkrémet teljesen, hanem hagyunk egy kicsit a fogunkon. Végül pedig általánosan bevált módszer az, ha egy kicsit megemeljük a párnánkat alvás közben, így kisebb lesz a vérnyomás a fej területén, ezzel pedig csökken a fájdalom is.

A fentebb felsorolt praktikák általánosan érvényesek, ám nem mindegy, hogy milyen jellegű fogfájásról van szó, hiszen más problémát takarhatnak a különböző tünetek.

Fájó bölcsességfog esetén nagyon hatásos például a meleg, sós vízzel való öblögetés. Ugyanígy a kifejezetten erre szánt szájvizekkel való öblögetés is sokat segíthet, mivel ezek egyszerre nyugtatják az ínyet, gyulladáscsökkentők és fertőtlenítő tulajdonságúak. A hideg vizes, jeges borogatás ugyanúgy jót tesz, mint bármilyen más gyulladás esetén.

Ha érzékeny egy fogunk, például nyomásra vagy hőmérsékletre, akkor is akad néhány házi praktika, ami segítségünkre lehet addig, míg eljutunk a fogorvoshoz. Szintén igaz az az általános tanács, hogy kerüljük a forró, hideg, cukros és savas ételeket és italokat. Érdemes lehet puhább szálú fogkefét használni és érzékeny fogakhoz készült fogkrémet, valamint fogmosás után ne öblítsük le teljesen a fogkrémet a fogunkról, hagyjunk egy kicsit rajta.

Ha nem kifejezetten a fogunkkal van probléma, hanem az ínyünk piros és érzékeny, netán vérzik, akkor is minél előbb érdemes meglátogatnunk a fogorvost. Amíg megfelelő ellátást nem kapunk, segíthetünk a tünetek enyhítésében azzal, ha puha sertéjű fogkefét és érzékeny ínyre való fogkrémet és szájvizet használunk, valamint kerüljük a cukros, savas ételek és italok fogyasztását. A dohányzás mellőzése is sokat segíthet, hiszen sokszor eleve ez okozza az íny vagy a fogak megbetegedését.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.