Menü

Mi mindenre jó a svédkeserű?

Bár a svédkeserű gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény, hatásait már sok-sok éve jegyzik fel a népgyógyászatban és a szakirodalomban is. Már a 18. század óta alkalmazzák és rengeteg problémára nyújt megoldást, mint például fertőzések, fáradtság, gyomorproblémák vagy épp hegesedés.

De mi is az a svédkeserű pontosan? Ez egy alkoholos kivonata különböző gyógynövényeknek, mely eredetileg Dr. Claus Samst, svéd orvostól ered, azonban ismertté Maria Treben tette. Bár már korábban, a 16. században elkészítette egy svájci orvos, Phillippus Paracelsus, ekkor még 11 növényi összetevőt tartalmazott a csodaszer. Eredetileg gyomorbántalmakra és általános immunerősítőként használták, de idővel feledésbe merült, és Dr. Claus Samst hozta vissza a köztudatba a 18. században.

Ez a gyógynövény tinktúra ma már több, mint 11 növény részét tartalmazza és alkalmazzák többek között a máj, epe és bélrendszer kezelésére is. Ezen kívül természetesen hatással van szinte az egész szervezetre, javítja a sejtek anyagcseréjét és elősegíti a méregtelenítést, serkenti a gyomor, az epe és a hasnyálmirigy nedveinek elválasztását és javítja az étvágyat is. Külsőleg is használható, szinte bármilyen bőrproblémára jó hatással van. Egészen a bárányhimlőnél előforduló hólyagok gyógyulásától kezdve a varasodáson át, sőt, még a rovarcsípések viszketését is enyhíti.

A benne található gyógynövényeknek köszönhetően gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású, így a legtöbb fertőzésre, mint például az influenza is, jó hatással van. Erősíti az immunrendszert, oldja a nyákot és felszabadítja a légutakat is.

Na de hogyan lehetséges, hogy szinte mindenre jó? Erre a gondosan válogatott gyógynövények és azok pontos arányai a válasz, mivel külön-külön a benne felhasznált növények aligha érnék el ugyanezt a hatást, azonban a megfelelő arányban összekombinálva őket szinte csodákra képes.

Alkoholtartalma miatt azonban néhány esetben kerülni kell a használatát, ilyen például bármilyen jellegű agysérülés, epilepszia vagy idegrendszeri betegség fennállása, valamint nem ajánlott cukorbetegednek, alkoholbetegednek és várandós nőknek sem a szedése.

Fő összetevője az angyalcsökér, de ezen kívül tartalmaz még a mai svédkeserű narancshéjat, édesgyökeret, szegfűszeget, borsmentalevelet, vidrafűlevelet, csillagánizst, fahéjat, kamillavirágzatot és bábakalácsgyökeret, cickafarkat, benedekfüvet, tárnicsot, gyömbért, csalánt, zsurlót, körömvirágot, valamint egyéb gyógynövényeket is.

Claus Samst kéziratából maradtak fent részletek, melyben 46 pontban tárgyalja a svédkeserű egészségre gyakorolt hatását. Olyan pontokat találunk a listán, mint például:

Külsőleg, borogatásként alkalmazva elmulasztja a szédülést és a fejfájást, valamint javítja az agyműködést. Javítja a gyomorműködést és a puffadásra is jó hatással van.
Terhességi fájásokra is jó hatással van, valamint segít beindítani a szülést és a tejelválasztást.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.