Menü

Mi mindenre jó a svédkeserű?

Bár a svédkeserű gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény, hatásait már sok-sok éve jegyzik fel a népgyógyászatban és a szakirodalomban is. Már a 18. század óta alkalmazzák és rengeteg problémára nyújt megoldást, mint például fertőzések, fáradtság, gyomorproblémák vagy épp hegesedés.

De mi is az a svédkeserű pontosan? Ez egy alkoholos kivonata különböző gyógynövényeknek, mely eredetileg Dr. Claus Samst, svéd orvostól ered, azonban ismertté Maria Treben tette. Bár már korábban, a 16. században elkészítette egy svájci orvos, Phillippus Paracelsus, ekkor még 11 növényi összetevőt tartalmazott a csodaszer. Eredetileg gyomorbántalmakra és általános immunerősítőként használták, de idővel feledésbe merült, és Dr. Claus Samst hozta vissza a köztudatba a 18. században.

Ez a gyógynövény tinktúra ma már több, mint 11 növény részét tartalmazza és alkalmazzák többek között a máj, epe és bélrendszer kezelésére is. Ezen kívül természetesen hatással van szinte az egész szervezetre, javítja a sejtek anyagcseréjét és elősegíti a méregtelenítést, serkenti a gyomor, az epe és a hasnyálmirigy nedveinek elválasztását és javítja az étvágyat is. Külsőleg is használható, szinte bármilyen bőrproblémára jó hatással van. Egészen a bárányhimlőnél előforduló hólyagok gyógyulásától kezdve a varasodáson át, sőt, még a rovarcsípések viszketését is enyhíti.

A benne található gyógynövényeknek köszönhetően gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású, így a legtöbb fertőzésre, mint például az influenza is, jó hatással van. Erősíti az immunrendszert, oldja a nyákot és felszabadítja a légutakat is.

Na de hogyan lehetséges, hogy szinte mindenre jó? Erre a gondosan válogatott gyógynövények és azok pontos arányai a válasz, mivel külön-külön a benne felhasznált növények aligha érnék el ugyanezt a hatást, azonban a megfelelő arányban összekombinálva őket szinte csodákra képes.

Alkoholtartalma miatt azonban néhány esetben kerülni kell a használatát, ilyen például bármilyen jellegű agysérülés, epilepszia vagy idegrendszeri betegség fennállása, valamint nem ajánlott cukorbetegednek, alkoholbetegednek és várandós nőknek sem a szedése.

Fő összetevője az angyalcsökér, de ezen kívül tartalmaz még a mai svédkeserű narancshéjat, édesgyökeret, szegfűszeget, borsmentalevelet, vidrafűlevelet, csillagánizst, fahéjat, kamillavirágzatot és bábakalácsgyökeret, cickafarkat, benedekfüvet, tárnicsot, gyömbért, csalánt, zsurlót, körömvirágot, valamint egyéb gyógynövényeket is.

Claus Samst kéziratából maradtak fent részletek, melyben 46 pontban tárgyalja a svédkeserű egészségre gyakorolt hatását. Olyan pontokat találunk a listán, mint például:

Külsőleg, borogatásként alkalmazva elmulasztja a szédülést és a fejfájást, valamint javítja az agyműködést. Javítja a gyomorműködést és a puffadásra is jó hatással van.
Terhességi fájásokra is jó hatással van, valamint segít beindítani a szülést és a tejelválasztást.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.