Menü

A nyár slágere – sárgarépalé

Elkészítési módjai közt szinte minden megtalálható, egészen a főzéstől kezdve a pároláson át a sütésig, ráadásul még levét is fogyaszthatjuk kipréselve. Akkor tudja kifejteni legjobban egészségügyi hatását, ha frissen préselve fogyasztjuk. Rendkívül magas vitamin és ásványi anyag tartalma miatt kiváló immunerősítő, akár minden nap is fogyaszthatjuk.

Hogy csak néhányat soroljunk fel a teljessége igénye nélkül, a sárgarépa ásványi anyag tartalma a következőkből áll: kálium, kalcium, nátrium, vas, magnézium, króm. Vitamintartalma sem sokkal marad el, található benne A-vitamin, B-1-vitamin, B-6 vitamin, B-2 vitamin, C-vitamin, E- és K-vitamin is, valamint az A-vitamin elővitaminját, a karotint is nagy koncentrációban tartalmazza. Ez zsírban oldódik, így, ha épp diétázunk is, érdemes egy teáskanál lenmagolajjal együtt fogyasztani.

Azért is rendkívül egészséges és fontos a sárgarépa fogyasztása, mert a benne található A-vitamin elengedhetetlen az egészségünk számára. Talán el sem hinnénk, de rendszeres fogyasztásával szinte érezhetően javul a látás, a bőr állapota, valamint a csontritkulást is késleltet.

Hogy még inkább megőrizzük a sárgarépa tápanyagait és vitaminjait, érdemes biorépát vásárolni, mivel annak nem kell lehámozni a külső rétegét, elég csak megdörzsölni és megmosni. Hogy miért fontos ez? A sárgarépában is, mint sok más zöldségben, a héjához közel találhatók legnagyobb koncentrátumban a hasznos anyagok, így érdemes ezt a részét is felhasználni, főleg, ha nyersen fogyasztjuk.

A csontok egészsége mellett a fogakra is jó hatással van, javítja az állapotukat és a szerkezetüket. A gyomor- és bélrendszert is javítja, mivel étvágyserkentő, csökkenti a gyomorégést, tisztítja a beleket és serkenti a bélműködést, valamint kihajtja azokat a baktériumokat a belekből, amik nem segítik, hanem gátolják a felszívódást. A szájnyálkahártya sebeire is gyógyító hatással van mézzel összekeverve, mivel fertőtlenít.

Említettük, hogy jótékony hatással van a szemre is. Ez három benne található tápanyagnak köszönhető, ezek pedig a béta-karotin, a lutein és a zeaxantin. A béta-karotin megakadályozza a különböző szembetegségek – mint például a szürkületi vakság – kialakulását, a lutein és a zeaxantin pedig az időskori látásromlást késlelteti.

Általánosan is javítja az immunrendszert, egyrészt a bélrendszer méregtelenítésével, másrészt a májra kifejtett regeneráló hatásával. A benne található rengeteg vitaminnak köszönhetően vitalizáló hatású is, valamint javítja a szervezet ellenállóképességét a különböző fertőzésekkel szemben.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.