Menü

Ezért jó biciklizni!

Minden jellegű mozgásfajta dicséretes, jótékony hatású az egészségre, a közérzetre, a fitt formánkra, ám ma kifejezetten a biciklizés előnyeit szeretnénk csokorba gyűjteni. Biciklizni nagyon jó dolog, nézzük, miért!

Elsőként talán az ugrik be, hogy olcsó. Bizony nem kér benzint és nem szennyezi a levegőt, mint az autónk, a mozgás öröme pedig az életünk részévé válik, ha rendszeresen bicajozunk. Ez a fajta mozgás aerob tevékenységnek számít, mindemellett kőkemény izommunka is, különösen az emelkedőkön, mely a szívnek, az ereknek és a tüdőnek is remek edzést nyújt. A rendszeres kerékpározás számos fizikai területre jó hatással van:

Az állóképességünk és erőnlétünk remekül fejlődik, miközben a friss levegőt lélegezzük be. A futás szerelmese vagyok, mégis azt kell írjam, a kerékpározás kímélőbb sport, hiszen nem terheli a csípőt, a térdet, a bokát, mégis gyönyörűen formálja testünket, izmosít.

Erősíti az immunrendszert és az izmokat, s kihat a gerinc állapotára.

Űzhetjük egyedül is, ám lehet csapatos/társas szórakozás is számunkra, mert barátaink, családunk, párunk, gyermekeink is csatlakozhatnak hozzánk, akár naponta, akár hétvégente egy-egy túra keretében.

A kerékpározás javítja a mentális egészséget is, ugyanis tanulmányok szerint segít csökkenteni a szorongást, valamint a stresszhormon, azaz a kortizol szintjét és leküzdeni a depressziót, de segít az alvásban is.

A kerékpározás sokaknak a meditáció egy formája is lehet, hiszen közben lehetőség van kicsit önmagunkkal lenni, átgondolni a dolgainkat, ezáltal stresszcsökkentő kikapcsolódásnak is nevezhetjük.

A kerékpározás nem véletlenül egyre népszerűbb, hiszen a mai benzinárak mellett a tömegközlekedést is felválthatjuk vele, s ráadásul környezetbarát. Szerencsére egyre több jó minőségű bicikliút van, ahol kedvünkre tekerhetünk.

Természetesen magától értetődő, hogy minden közlekedési szabályt gondosan betartva és körültekintően kell közlekedjünk. Sok baleset oka a szabálytalan közlekedés, figyelmetlen kanyarodás, az irányjelzések elmulasztása, az oldaltávolság nem megfelelő megválasztása. Amennyiben kisgyermeket szállítunk a kerékpáron, fokozott elővigyázatossággal biciklizzünk! Fontos az eszközök megfelelő beállítása és a felszerelés karbantartása, lámpák ellenőrzése, kulacs, csengő, prizmák megléte, sisak, illetve fényvisszaverő mellény használata.

Megkérek mindenkit, hogy ezek nélkül ne induljon el.

Mi az a Hatha-jóga és miben segít?

A Hatha-jóga a légzés és a mozgás kombinációjából áll. A jóga bármelyik jógastílusban tanított fizikai testhelyzetre is utal, lényegében a hatha-jóga egy gyűjtőfogalom, amely a tudatosság elérésére használt testgyakorlatokat és légzéstechnikákat írja le.

Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?

A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.

Száraz január

Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!

A tanulási zavarok típusai

A tanulási zavarok komplex jelenségek, amelyek nemcsak a tanulásra, hanem a viselkedésre és a szociális interakciókra is hatással vannak. A cikk részletesen bemutatja a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek jellemző tüneteit, amelyek szoros összefüggésben állhatnak egymással.

A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében

A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.