Menü

Mi okozza a cukor utáni sóvárgást?

Talán ismerős lehet az a helyzet, amikor szinte ellenálhatatlan vágyat érzünk egy kis édesség vagy cukor desszert elfogyasztására. Ez nem ritka jelenség és szinte mindenkinél előfordul, ám ha túl gyakran és túl sok édességet kívánunk, érdemes lehet kivizsgálni a jelenséget, mivel valamilyen egészségügyi ok állhat a háttérben.

Az egyik leggyakoribb ok a cukor utáni sóvárgás mögött a rendszertelen étkezés. A vércukorszintnek a nap folyamán végig stabilnak kell maradnia ahhoz, hogy ne érezzünk hirtelen és erős éhséget. Azonban, ha rendszertelenül étkezünk, a vércukor- és az inzulinszintünk hirtelen leeshet, ami pedig abban nyilvánul meg, hogy farkaséhesek vagyunk és ilyenkor a leginkább a cukros, édes, szénhidrátban és energiában gazdag ételeket kívánjunk.

Ha az étkezésünk rendszeres és kielégítő, de mégis gyakran kívánjuk a cukrot, akkor az is lehet, hogy nem fogyasztunk elegendő folyadékot. A szomjúság érzését sokszor az agy éhséggel jelzi, valamint általánosan elismert tény az, hogy a bőséges folyadékfogyasztással csökken az étvágy és az éhség. Egy pohár víz elfogyasztása után, ha érezhetően kevésbé kívánjuk a cukrot és édességet, akkor érdemes odafigyelnünk a rendszeres és bőséges vízfogyasztásra.

Bár régen még nem kezelték tényként, mára tudjuk, hogy a cukor akár addiktív is lehet. Az édes íz egyfajta jutalomként funkcionál a szervezet számára, így minél többször fogyasztunk édességet, annál inkább összekapcsolja az agyunk az édes ízt a jó érzéssel, amit a jutalomközpont vált ki. Ennek azonban idővel az a következménye, hogy ellenálhatatlan vágyat érzünk majd az édességek iránt, mivel az agyunk a boldogsággal kapcsolja össze és ha nem kapunk, akkor a jutalommal járó kellemes érzés is elmarad.

Bár nem a leggyakoribb ok, de előfordulhat, hogy a cukor utáni sóvárgást valamilyen hormonális vagy anyagcsere-probléma okozza. Ez lehet pajzsmirigy-alulműködés, inzulinrezisztencia, cukorbetegség, PCOS és egyéb szénhidrátanyagcsere-zavarok. Ha egészségesen étkezünk, megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztunk és rendszeresen végzünk testmozgást is, de mégis kínoz az édesség utáni vágy, érdemes lehet kivizsgáltatni a hormonháztartásunkat egy endokrinológussal.

Az is előfordulhat, hogy valamilyen mikrotápanyag hiányzik a szervezetünkből, mint például egyes nyomelemek. A króm egy elengedhetetlen nyomelem testünk számára, még ha nincs is belőle szükség sokra naponta. Azonban, ha krómhiány lép fel a szervezetünkben, akkor a vércukorszint szabályozása felborul, ennek pedig akár ilyen következménye is lehet, mint a cukor utáni sóvárgás. Hosszútávon akár inzulinrezisztenciához is vezethet, így érdemes erre külön figyelmet fordítani és táplálékkiegészítő formájában pótolni vagy több olyan élelmiszert fogyasztani, amiből krómhoz juthat a szervezetünk.

“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”

Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.

A narancs jótékony hatásai

Ha a narancs előnyeiről van szó, mindenkinek az ugrik be, hogy ez az élénk színű gyümölcs remek C-vitamin-forrás. Pedig számtalan pozitív egészségügyi hatása van még, amiért érdemes gyakrabban fogyasztani. Mutatjuk, melyek ezek.

Allergia ősszel

Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!

Tibeti fokhagyma kúra

A népi gyógyászat természetesen nem csak Magyarországon híres, hanem más kontinensek, más országok lakosságában is évezredek óta bevált módszer. A tibetiektől is tanulhatunk, erre jó példa a fokhagyma kúra.

Amit a nyiroködémáról tudni kell

A vénás rendszerünk kiegészítő rendszere a nyirokrendszer, melyben, ha gond adódik, akkor különböző tüneteket tapasztalhatunk, ilyen a nyiroködéma is.