Menü

Könnyű saláták nyárra

Sokan tapasztaljuk, hogy a nagy melegben nem esik jól a nehéz étel. Sokkal inkább kívánjuk a lédús gyümölcsöket, a könnyű zöldségeket és a folyadékot. Ám attól, hogy salátát és könnyű ételeket eszünk, nem feltétlen kell lemondani az energiáról és a tápanyagokról. Mutatjuk, milyen könnyű nyári salátákkal érdemes kísérletezni, ha egészségesen és tartalmasan szeretnél étkezni ebben a hőségben is.

Rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak a zöld leveles zöldségek. Aki rendszeresen fogyaszt salátát, annak a C-vitamin, E-vitamin, a folsav és a likopin szintje biztosan nem fog lecsökkenni. Lehetőleg friss zöldségeket használjunk fel a salátákhoz, hiszen azok tartalmazzák a legtöbb vitamint és tápanyagot, valamint, ha tehetjük, ezekből is válasszunk bio gazdaságból származót.

Az egyik legegyszerűbb könnyű nyári saláta a napfény saláta. Mindössze néhány alapanyagra van szükség hozzá, ezek pedig a következők: fejes saláta, kígyóuborka, póréhagyma, hónapos retek, só, borecet és olívaolaj. Az a legjobb ezekben a salátákban, hogy a hozzávalók arányai nem befolyásolják a végeredményt, hiszen mindenki a saját ízlésére formálhatja azzal, hogy valamiből kevesebbet vagy többet ad hozzá. A sóval és a borecettel csak óvatosan bánjunk, valamint, ha köretként szeretnénk fogyasztani, érdemes szárnyasokkal vagy halételekkel párosítani.

Egy másik rendkívül közkedvelt saláta recept a görög saláta. Ezt mi magunk is könnyedén elkészíthetjük. A hozzávalók közt találunk paradicsomot, salátát, uborkát, fetasajtot, vöröshagymát, fokhagymát, olívabogyót, ecetet, olívaolajat, fekete borsot és sót. Egy kicsit feldobhatjuk, ha használunk néhány szem olajbogyót is, illetve a vöröshagyma helyett sokan a lilahagymát részesítik előnyben. Csak kockázzuk fel a zöldségeket és a sajtot, ízesítsük a sóval, borssal ecettel, öntsünk rá egy kis olívaolajat és készen van az ízletes és frissítő görög saláta. Kiválóan megy akár sültekhez is köretként, kifejezetten borjúhoz.

Ha egy kicsit ’magyarosabb’ salátára vágyunk, akkor a vitaminsaláta lesz a nekünk való. Az alapanyagok a következők: uborka, hónapos retek, újhagyma, zöldpaprika, tejföl, juhtúró, reszelt sajt, só, bors, citrom, porcukor, zöldpetrezselyem és fokhagyma. A hozzávalókat felkockázzuk, majd a citrom levében feloldjuk a cukrot – 1-2 kiskanál – végül pedig hozzáadjuk a sajtot is. Ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, a tetejére pedig apróra vágott petrezselymet szórunk. Akár húsokhoz is kiváló köret, de önmagában is megállja a helyét egy könnyű ebéd vagy vacsora során.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.