Menü

Kollagén pótlása: mikor, hogyan

Ma már kapható kollagénes csokoládé, ital, italporok, folyadékok, szérumok, arckrémek és igénybe vehetőek különböző kollagénes arckezelések is. Mi mindenre lehet jó a kollagén, miért van rá szükség és miben található meg?

A kollagén egy óriásfehérje, ami nagy mennyiségben található meg bőrünkben, csontunkban és porcainkban, ám ahogy öregszünk, úgy csökken a termelődése szervezetünkben. Étellel is hozzá juthatunk a megfelelő mennyiséghez, de különböző étrendkiegészítők formájában is, hogy aztán a bőrben és ízületekben kifejthesse hatását.

A kollagénnek több típusa ismert.

Az I-es típusú kollagén a leggyakoribb, a szervezet minden szövetében jelen van: inak, bőr, csontok, porc, kötőszövet és fogak.

A II-es típusú kollagén többnyire porcban található, lényegében az összetevője. Ízületi gyulladások esetén erre a kollagénre van szükség.

A III-as típusú kollagén megtalálható az I. típusúban, az izmokban, szervekben, artériákban.

A IV-es típusú kollagén alkotja - szakszerűen idézem: „a sejteket támogató hálót”.

Az V-ös típusú kollagén a csontmátrix alkotója, a szaruhártyában és a kötőszövetben létezik.

Ma már számtalan készítmény van piacon, léteznek ízesített italporok, gyümölcsös és egyéb ízekben. Több termék tartalmaz a kollagénen kívül hidrolizált marha kollagént, hialuronsavat, B2-vitamint, biotint, szerves cinket, C és D3-vitamint. A krémekkel ellentétben kapszula vagy italpor formájában a kollagén sokkal hatékonyabb lehet a szervezetünkben. A legjobb, ha C-vitaminnal együtt fogyasztjuk, így hatékonyabb a felszívódása.

A kollagén természetes úton is pótolható, például a következő forrásokból:

Aloe vera: az aloe vera növény megnöveli a kollagéntermelést.

Algák: Alga manapság a legtöbb bioboltban már kapható, remek forrásai a természetes kollagénnek.

Egészséges táplálkozás: a kollagénutánpótlás egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja. Csontlevesek, kocsonya, zselék, zselatinok tartalmazzák.

Hogy a szervezetünkben lévő kollagént megóvjuk, illetve megelőzzük a kollagén lebomlását a szervezetben, javasolt az egészséges életmód, azaz a magas cukortartalmú ételek és italok mellőzése, valamint az alkoholfogyasztás, dohányzás kerülése, mérséklése. A túlzott UV sugárzás is csökkenti a kollagéntermelést.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.