Menü

A hagymatitok

Az emberek többsége nem szeret hagymát fogyasztani kellemetlen szaga miatt, legfeljebb ételbe főzve, pedig egy nagyon értékes gyógynövény is egészségünk megőrzése terén.

Rengeteg fajtáját ismerjük, a magyaros konyha alapja, de inkább főzve, dinsztelve, üvegesre párolva használjuk, pedig nyersen is fogyaszthatjuk. Legelterjedtebb a vöröshagyma, lilahagyma, póréhagyma, mind-mind tele vitaminnal és immunerősítő összetevőkkel. Pucolásánál erős kémiai hatással védekezik az ellen, hogy orvul megegyük, ezért enzimek szabadulnak fel belőle, amik a benne lévő kénnel kölcsönhatásba lépnek és az ebből keletkező anyag okozza a pucolás közbeni sírdogálást. Ezt megelőzhetjük azzal, hogy felvágás előtt nagyjából fél órával hidegre tesszük, vagyis bedugjuk a hűtőbe, így nehezíthetjük az enzimek felszabadulását és van egy kis esélyünk arra, hogy nem fog patakokban folyni a könnyünk.

Miért is jó nekünk nyersen enni?

Nagyjából minden növénynél az a helyzet, hogy ha hőnek tesszük ki, vagyis főzzük, sütjük, akkor elvesznek belőle a számunkra értékes vitaminok és tápanyagok, így van ez a hagymafélékkel is. A vöröshagymában például B- és C-vitamin, pektin és nagyon fontos, hogy alliszulfid van, ami erős baktériumölő. Megfázásnál hagymateaként is kiváló, segít a köhögés enyhítésében.

Vizelethajtóként és étvágygerjesztőként is hatásos. A lilahagyma a zsíros kenyerek koronája, segítségünkre lehet a vércukorszint és a magas vérnyomás csökkentésében, szabályozza a koleszterinszintet és igen jól használható orrvérzés esetén, ehhez elég csupán szagolgatni. A póréhagyma a szendvicsek, szószos húsok egyik legfinomabb alkotója. Nagyon sok A-, B-, C-, és E-vitamint raktároz magában, élelmi rost és allicin tartalma miatt pedig elősegíti a belek mozgását, így kiváló a székrekedés okozta bántalmak enyhítésében. Remek vas, kalcium, cink, mangán, és szelén forrás is.

Nem csak nyáron ehetjük ám, mert, hogy kamrában, hűvös, száraz helyen eléggé sokáig eláll. Arra fordítsunk figyelmet, hogy ne tároljuk közvetlenül burgonya mellett, mert annak nedvesség- és etiléngáz tartalma beindítja a gyorsabb romlási folyamatokat. Fagyasztani is lehet, érdemes előtte apró kockákra vágni és zacskóban mélyhűtőbe helyezni. A póréhagymát ki is száríthatjuk, így apróra darálva fűszerként is megállja helyét, de mivel ez egy télen és nyáron is termeszthető növény, így bármikor frissen kapható, viszont a télen termesztett fajtának vastagabb húsa van.

Vásárlásnál figyeljünk oda, hogy sose legyen puha egyik fajta hagyma sem, hiszen az belül már bizony rohadásnak indult, a zöldhagymánál pedig a legfrissebbek levele akár kékes is lehet, ez egy jó tipp a friss zöldség kiválasztásához. A kellemetlen leheletet pedig friss petrezselyem rágcsálásával enyhíthetjük.

A hagymafélék nyersen való fogyasztása sokféle szempontból kedvező lehet egészségünkre nézve, bátran együk télen-nyáron, akár salátába vágva, vagy egy jó szendvics mellé.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.