Menü

Az anyajegyszűrés fontossága

A leggyakoribb bőrgyógyászati problémák közé tartoznak az anyajegyek, melyek a bőr festéktermelő sejtjeiből (melanociták) származnak. Az anyajegyek általában sötét színűek és többféle alakúak és méretűek. Nagyszámú, egymástól eltérő kinézetű, vagy a normálnál nagyobb méretű festékes anyajegyeket mindenképp javasolt bőrgyógyászati szűrővizsgálaton megmutatni.

Honnan tudjuk, hogy egy anyajegy veszélyes?

Általában anyajegyeink jóindulatúak és nincs velük probléma, ám bizonyos esetekben sajnos rákos elváltozások alakulhatnak ki belőlük. Első jele a problémának, ha méretük, formájuk vagy színük megváltozik, ilyenkor feltétlen meg kell mutatni bőrgyógyásznak.

Ha azt tapasztaljuk, hogy egy anyajegy aszimmetrikussá válik, határai elmosódnak, színe megváltozik, vagy más tüneteket érzékelünk (megsérül, viszket, fáj nedvedzik vagy vérzik), akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A vizsgálat fájdalommentes, nem kellemetlen és általában nem tart tovább 15-20 percnél, mégis fontos betegségek megelőzése, korai felismerése és a gyógyulás érdekében. Sok múlhat rajta.

Kik a veszélyeztetettek?

A világosabb, érzékenyebb bőrűeknek általában több anyajegye van, de ez függ attól is, hogy az illető mennyi időt töltött a napon, vagy szoláriumban és mennyire figyelt a megfelelő napvédelemre, használt-e fényvédő készítményeket.

A világos bőrűeken kívül az anyajegyek vizsgálatára, megfigyelésére és a fényvédelemre a várandós kismamáknak is fokozottan figyelniük kell, ugyanis a terhesség alatt bekövetkező hormonális változások miatt is képződhetnek anyajegyek.

A veszélyeztetettek csoportjába egyértelműen a gyerekek, kisgyerekek is beletartoznak, ezért nagyon fontos hogy a kisbabákat, kisgyerekeket csak szigorú feltelek mellett lehet napra vinni, megfelelő óvintézkedések betartásával. (11 és 15 óra között nem tartózkodhatnak napon, sok folyadékot igyanak és védjük őket fényvédő krémekkel, ruházattal, fejfedővel)

Mi történik, ha az orvos az eltávolítás mellett dönt?

Ha egy anyajegyet veszélyesnek ítél meg az orvos, akkor helyi érzéstelenítésben el kell távolítani, mely különböző módszerekkel történhet, erről szakorvos adhat bővebb tájékoztatást.

A mértéktelen napozás és szoláriumozás hatására a korábban jóindulatú anyajegyek is rákos elváltozásokká fajulhatnak, ezért a napfürdőt fokozott óvintézkedésekkel és átgondoltan kell vállalni.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.