Menü

A gerincjóga hatásai és haszna

A jóga valószínűleg rengeteg ember számára ismert, mint egyfajta mozgásforma. Egyik legismertebb formája a gerincjóga, amely kimondottan a tartásjavítást, valamint a gerincoszlop körüli izomzatokat próbálja meg erősíteni. Ez magában foglalja a légzési gyakorlatokat, a meditációt és az erősítő pózokat is, amelyek célja a pihenés ösztönzése és a stressz csökkentése. A gerincoszlop pedig egy nagyon fontos része a testnek, amelynek a rendszeres mozgás, és törődés jót tesz.

Milyen jógát válasszak?

Ha mozgásszegény életmódot folytatsz, vagy mozogsz már egy ideje, de a jóga még új számodra, akkor érdemes az alapokkal kezdened, ebben az esetben érdemes kezdő foglalkozást választani. Személyes tapasztalat, hogy ismerősökkel, barátokkal közösen járni sokkal motiválóbb tud lenni, legalábbis eleinte. A gerincjóga pedig egyfajta kezdő jógának is tökéletes, és lényegében bármikor ideális elkezdeni. Gyermekként persze más gyakorlatokat kell először végezni, azonban felnőttként a legtöbb csoporthoz bármikor be lehet kapcsolódni, és a gyakorlatok egy átlagos testalkatú, fizikumú ember számára viszonylag kis megerőltetéssel elvégezhetőek. A jóga legtöbbször az egész testet átmozgatja, és van edzésértéke is. A pózok és mozdulatok pedig segítenek, hogy hajlékony és fitt maradj.

Mire számíthatsz egy gerincjóga órán?

Elsősorban mozgásra, hiszen a gerincjóga egyik fő célja a tartásjavítás. A gyakorlatok egyszerűek, szinte mindenki által végezhetőek, ugyanakkor nem feltétlenül könnyűek. A cél összességében a test egészségének helyreállítása, és a mozgásszervi problémák gyógyítása alapvetően a helyes testtartás kialakításával. A gerincjóga gyakorlatai többnyire a tartóizmainkat erősítik, például a gerinc mozgatásáért felelős mélyhátizmokat vagy az ülőmunka miatt elgyengült lapockaközelítőket. Valamint a “sima” jógával szemben nagyobb szerepet kap benne a láb erősítése is. Hosszú távon pedig javítja a tartást, nyújtja az izmokat, és segít a mindennapokban fókuszáltnak maradni is. A különböző jóga pózoknak sokszor van valamilyen speciális, hivatalos neve, ezeket először nehéz lehet követni, viszont legtöbbször az oktatók is segítenek belejönni a gyakorlatokba.

A gyakorlatok relaxációval érnek véget, amikor a cél a testi, lelki és mentális feszültségek feloldása, elengedése. Ez a gyakorlat legtöbbször háton fekvő testhelyzetben történik, és célja, hogy az érzékszerveket a külvilágról a saját testre irányítsa. A relaxáció kiiktatja a test minden akaratlagos mozdulatát. Jó esetben a test teljesen mozdulatlanná válik, ezáltal megpihen az idegrendszer, a lelki és mentális feszültségek oldódnak, az egész test ellazul. Nagyon fontos a csend és a test kényelmes elhelyezése, ezért ha szükséges, egy vékony párnát vagy összehajtogatott takarót tegyünk ilyenkor a fejünk alá.

A légzés fontossága és az első jelek

A helyes tartás és minden mozgás alapja a légzés, amelyre gyakran nem fordítunk kellő figyelmet. A gerincjóga megnyújtja és felszabadítja a borda körüli izmokat, ami a szabad légzés előfeltétele. A gyakorlatok során pontos instrukciókat kapunk arról, hova kell lélegezni (vagy maga a gyakorlat korlátozza a légzést bizonyos irányokban). Így fokozatosan megismerhetjük és tudatosíthatjuk a saját légzésmintánkat, és egyszerű légzőgyakorlatokkal fejleszthetjük azt. A jóga érdekessége, ami eleinte furcsának tűnhet, hogy a légzést ténylegesen lehet valamilyen szinten irányítani, ezzel együtt pedig a test különböző részeire fókuszálni.

A legtöbb esetben legalább 3-4 alkalomnak el kell telnie ahhoz, hogy a jóga hatása érezhető legyen. A tartós eredményhez pedig legalább heti 2 edzés kell 8-10 héten keresztül, viszont ha valaki tényleg megszereti a jógát, akkor könnyedén lehet, hogy rabul is ejti és többször akar menni (hasonlóan más sportokhoz). A gyakorlatokat pedig akár egy szőnyegen is el lehet végezni, mivel többségében nem igényelnek hatalmas területet, ezáltal otthon is lehet fejlődni, a hatás pedig egy idő után egyértelműen pozitív lesz.

Összességében a jógának számos fizikai és szellemi előnye van. A napi rutinba történő beépítése hozzájárulhat egészség javításához, az erő és a rugalmasság növeléséhez, valamint a stressz, a depresszió és a szorongás tüneteinek csökkentéséhez is. A jóga segít relaxálni, fittebbé tesz, lazítja az izmokat és összességében jó hatással lehet az ember mindennapjaira. A gerincjóga valóban mindenki jógája, ha nem vagy sportos, vagy korábban nem szerettél sportolni, akkor is megszeretteti veled a mozgást. Ha már jógázol egy ideje, akkor pedig segít pihenni a mindennapokban, és fejlődni folyamatosan lehet.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.