Hány éves kortól fogyókúrázzon egy gyerek?
- Dátum: 2023.03.02., 07:08
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- BMI, dietetikus, édesség, egészségügyi probléma, elhízás, étrend, fejlődésben lévő szervezet, felnőtt, fogyókúra, gyerek, gyerekorvos, helytelen táplálkozás, korosztály, mozgás, orvos, súlygyarapodás, tápanyag, testtömeg index, túlsúly, üres kalória, védőnők, veszélyeztetett
Ha az elhízás mértékét szeretnénk megállapítani, akkor az erre legelterjedtebb módszer a testtömeg index, azaz a BMI, melyet úgy lehet kiszámítani, hogy a testtömeget elosztjuk a testmagasság négyzetével. Ha ez az érték 25 fölött van túlsúlyról, ha 30 felett van elhízásról beszélünk.
Nemcsak a BMI érték segít a mérésnél, sokszor a haskörfogatot is nézik, mert a hasi típusú elhízás sajnos ma már nagyon gyakori és ez hajlamosít több egészségügyi problémára is, mint például a cukorbetegség, vagy a szív-érrendszeri megbetegedések. Nőknél 80 cm felett, férfiaknál 94 cm felett bajt jelez!
Sajnos nemcsak a felnőtteknél jelent ez komoly problémát, Magyarországon minden ötödik gyerek elhízott, különösen a 6-8 éves korosztály érintett.
Vajon a gyerekek esetében mikortól beszélhetünk fogyókúráról?
Születéstől kezdve a kicsiket védőnők és gyerekorvosok nézik, fejlődésüket táblázatok alapján követhetjük az adott korokban.
Kisgyerekeknél is érdemes rendszeresen kiszámolni a BMI értéket, mert ha ez az érték 75% fölé emelkedik, a gyermek már a veszélyeztetett, 90% fölötti érték esetében túlsúlyról beszélünk, 97% fölött pedig már az elhízott kategória áll fent.
A gyermekek esetében maga a fogyókúra nem úgy értendő, mint felnőttkorban, hiszen egy fejlődésben lévő szervezetnek minden tápanyagra szüksége van, a súlygyarapodás ütemét kell lassítani, s koplalás helyett változatos ételeket és több mozgást kell beiktatni a napirendbe. Ha személyre szabott étrend szükséges, akkor ennek kialakításához forduljunk dietetikushoz!
A sok édesség okozza az elhízást?
Nos kétségtelen, hogy a helytelen táplálkozás közrejátszik ebben, a sok édesség is ludas, de az elhízásért több tényező is felel. A mozgásszegény életmód, a sok televíziónézés és számítógépes játék, a félkész bolti ételek, az üres kalóriák és a tápanyagszegény ételek, italok.
Az édességekkel nemcsak az a baj, hogy hizlalnak, hanem, hogy vércukoringadozást is okoznak, gyorsan felszívódnak és a szervezet gyorsan reagál rájuk.
Mit tehetnek a szülők?
A szülők azzal tudnak legtöbbet segíteni, ha példát mutatnak, ha ők maguk is egészségesen étkeznek, megjelenik a mindennapokban a rendszeres mozgás, a közös főzés élménye, a házias és egészségesebb ételek és nassolnivalók.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?