Szupererős gyógynövények torokfájás ellen
- Dátum: 2023.03.03., 10:57
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- energia, fájdalom, gyógynövény, gyulladás, influenza, tea, torokgyulladás
A torokfájás a téli időszakban különösen gyakori panasz, amelynek hátterében a leggyakrabban a rhinovírus okozta megfázás áll, de az influenzafertőzést is jelezheti. Nem szűnő vagy erősödő fájdalom, megduzzadó nyirokcsomók esetén feltétlenül orvos segítségét kell kérni, de enyhe panaszok esetén a házi patika is sokat segíthet.
A torokfájás esetén sokan azonnal gyógyteát főznek, a kamillából, a gyömbérből vagy a hársfából készült forrázat mindegyike alkalmas a gyulladás csökkentésére, a torok fertőtlenítésére, megnyugtatására, a fájdalom csillapítására és a légutak egészségének megőrzésére. Most néhány kevésbé ismert, mégis hatékony gyógynövényt mutatunk, amelyek szintén előkerülhetnek a torokfájás idején.
Az apróbojtorján vagy párlófű teája torok-, mandula-, szájüregi gyulladás és rekedtség esetén is bevethető. Gyulladáscsökkentő, összehúzó hatású. Cseranyagot, kovasavat, szerves savakat tartalmaz.
Megfázásos tünetekre alkalmazható a málnalevélből készült tea, amely vérzéscsillapító hatású, és segít a torok gyulladt nyálkahártyáján, de nátha, láz esetén is bevethető. Cseranyagokat, A-, C-, E- és B-vitaminokat, flavonoidokat is tartalmaz.
Az ökörfarkkóró szaponinokat, nyálkát, keserűanyagokat is tartalmaz. Gyulladáscsökkentő, a száraz köhögési ingert enyhíti, hörghurut és rekedtség okozta torokfájás ellen is jó. Nem túl forró vízzel, 15-20 perc áztatással készülhet belőle tea.
A tavaszi kankalinból készült tea szaponinokat, flavont, fenolglikozidát tartalmaz, légúti, köhögéssel járó betegségek, torokgyulladás ellen is alkalmazható.
A szederlevélből készült tea hatóanyagai közé tartozik a csersav, a flavonoidok, a C-vitamin is, gyulladáscsökkentésre a főétkezések előtt érdemes fogyasztani. Torokfájás esetén teaként vagy gargarizálóként is alkalmazható.
A kerek repkény is alkalmazható légzőszervi betegségek, száj- és garatüreg-gyulladás esetén, öblögetőszerként is használatos. Keserű- és cseranyagot, szaponint, kolint, kámfort is tartalmaz. Erős hatása miatt hosszú távon nem javasolt fogyasztani.
A lestyán leginkább fűszerként ismert, de tea is főzhető belőle, amely serkenti az emésztést, és a torok megbetegedését is enyhíti. Angelikasavat, szerves savakat, illóolajat tartalmaz.
Bronchitisre és a tüdő tisztításra a jolly joker a tüdőfűlevél teája. Ahogy a nevében is benne van, mindenféle légúti betegség esetén készíthetünk belőle teát.
Ha letapadt a váladék a hörgőkben, segíthetjük a tisztulást még köptető hatású gyógynövényekkel, erre a kakukkfüvet és a szurokfüvet használjuk. Ezekből is készíthetünk keveréket, de a tüdőfűből kevesebbet adjunk hozzá, mert erősebb az íze.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.