Szupererős gyógynövények torokfájás ellen
- Dátum: 2023.03.03., 10:57
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- energia, fájdalom, gyógynövény, gyulladás, influenza, tea, torokgyulladás
A torokfájás a téli időszakban különösen gyakori panasz, amelynek hátterében a leggyakrabban a rhinovírus okozta megfázás áll, de az influenzafertőzést is jelezheti. Nem szűnő vagy erősödő fájdalom, megduzzadó nyirokcsomók esetén feltétlenül orvos segítségét kell kérni, de enyhe panaszok esetén a házi patika is sokat segíthet.
A torokfájás esetén sokan azonnal gyógyteát főznek, a kamillából, a gyömbérből vagy a hársfából készült forrázat mindegyike alkalmas a gyulladás csökkentésére, a torok fertőtlenítésére, megnyugtatására, a fájdalom csillapítására és a légutak egészségének megőrzésére. Most néhány kevésbé ismert, mégis hatékony gyógynövényt mutatunk, amelyek szintén előkerülhetnek a torokfájás idején.
Az apróbojtorján vagy párlófű teája torok-, mandula-, szájüregi gyulladás és rekedtség esetén is bevethető. Gyulladáscsökkentő, összehúzó hatású. Cseranyagot, kovasavat, szerves savakat tartalmaz.
Megfázásos tünetekre alkalmazható a málnalevélből készült tea, amely vérzéscsillapító hatású, és segít a torok gyulladt nyálkahártyáján, de nátha, láz esetén is bevethető. Cseranyagokat, A-, C-, E- és B-vitaminokat, flavonoidokat is tartalmaz.
Az ökörfarkkóró szaponinokat, nyálkát, keserűanyagokat is tartalmaz. Gyulladáscsökkentő, a száraz köhögési ingert enyhíti, hörghurut és rekedtség okozta torokfájás ellen is jó. Nem túl forró vízzel, 15-20 perc áztatással készülhet belőle tea.
A tavaszi kankalinból készült tea szaponinokat, flavont, fenolglikozidát tartalmaz, légúti, köhögéssel járó betegségek, torokgyulladás ellen is alkalmazható.
A szederlevélből készült tea hatóanyagai közé tartozik a csersav, a flavonoidok, a C-vitamin is, gyulladáscsökkentésre a főétkezések előtt érdemes fogyasztani. Torokfájás esetén teaként vagy gargarizálóként is alkalmazható.
A kerek repkény is alkalmazható légzőszervi betegségek, száj- és garatüreg-gyulladás esetén, öblögetőszerként is használatos. Keserű- és cseranyagot, szaponint, kolint, kámfort is tartalmaz. Erős hatása miatt hosszú távon nem javasolt fogyasztani.
A lestyán leginkább fűszerként ismert, de tea is főzhető belőle, amely serkenti az emésztést, és a torok megbetegedését is enyhíti. Angelikasavat, szerves savakat, illóolajat tartalmaz.
Bronchitisre és a tüdő tisztításra a jolly joker a tüdőfűlevél teája. Ahogy a nevében is benne van, mindenféle légúti betegség esetén készíthetünk belőle teát.
Ha letapadt a váladék a hörgőkben, segíthetjük a tisztulást még köptető hatású gyógynövényekkel, erre a kakukkfüvet és a szurokfüvet használjuk. Ezekből is készíthetünk keveréket, de a tüdőfűből kevesebbet adjunk hozzá, mert erősebb az íze.
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Civilizációs betegségeink
A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?