Menü

Gyerekkel a fogorvosnál

Kisgyerekkel orvoshoz menni sosem jó dolog, fogorvosi kezelésre pláne nem, ám egyszerűbbé, zökkenőmentesebbé tehetjük, ha már a tejfogak megjelenésekor, egyfajta megelőzésképp ellátogatunk a fogászatra. Szakemberek szerint, minél előbb elvisszük a gyermekünket a fogorvoshoz, annál jobb, ugyanis megtanulják a fájdalom és panasz nélküli fogászati látogatást, a megelőzés fontosságát.

Ha már kicsi korban találkozik ezzel a szituációval, akkor sikerülhet egészséges kapcsolatot kialakítani a fogorvossal és kevésbé fog félni a jövőben a fogorvosi székben. Ha tehetjük a következő pontok figyelembevételével tervezzük meg az első látogatást a fogászaton.

Keressünk gyermekfogászatot! Ha lehetőségünk van rá, akkor kifejezetten gyermekfogorvoshoz menjünk, ahol gyermekbarát rendelőben, játékok között kerülhet sor szinte játékos formában az első fogorvosi vizsgálatra. Ha ilyen orvost nem ismerünk, akkor egy jó fogorvos is könnyen és rutinosan megtalálhatja a hangot a gyerekekkel.

Olyan fogorvost keressünk, aki tudja, hogy kell bánni a gyerekekkel.

Az első vizsgálat legyen beszoktatás és megelőzésképpen, játékos formában történjen! A gyereknek ezzel félelemmentessé és természetessé válik, hogy be kell ülnie a fogorvosi székbe.

A gyermeket felkészíthetjük a fogorvosi vizsgálatok fontosságára, elmondhatjuk neki előre, hogy mi történik a fogorvosi székben és milyen gyakran kell erre sort keríteni. Ha nem tudja mi vár rá, könnyen megijedhet. Fogalmazzunk világosan, egyszerűen, érthetően. El is játszhatjuk a vizsgálatot otthon a plüssjátékok segítségével!

A fogorvosi kezeléssel nem ér véget a kisgyerekkori szájápolás fontossága, ennek otthon is hangot kell adnunk és rávezetni a helyes fogmosásra, léteznek ma már gyerek szájvizek, öblögetők, játékos fogászati kellékek, amelyekkel szinte játszva tanulja meg a helyes szájápolási rutint a gyermekünk.

Ha kisgyermekkel járunk orvosnál, mindig pozitívan távozunk, ha kis matricát, képet, apró ajándékot kap, ez a fogorvosnál sincs másképp, ha tehetjük kapjon a bátorságáért és együttműködéséért kis ajándékot, de semmiképp se édességgel jutalmazzuk őt!

Minél előbb megismerkedik a gyermekünk játékos formában a fogorvosi kezelésekkel, vizsgálatokkal, annál könnyebben viseli a későbbiekben ezeket a rutin vizsgálatokat, beavatkozásokat. S talán nem is fogja megvárni, amikor már panasz, vagy fájdalom van, hanem előbb jelzi – magától – hogy ideje meglátogatni a fogorvos nénit/bácsit!

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában

Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat. Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget?